Reklama

Maciej Dowbor

Maciej Dowbor to polski dziennikarz i prezenter telewizyjny. Jest synem znanej dziennikarki Katarzyny Dowbor i mężem aktorki Joanny Koroniewskiej. Co wiemy o jego młodości i karierze?
Maciej Dowbor - najważniejsze informacje
Maciej Dowbor /Baranowski /AKPA

Maciej Dowbor - najważniejsze informacje

Maciej Dowbor to polski dziennikarz i prezenter telewizyjny. Jest synem znanej dziennikarki Katarzyny Dowbor i mężem aktorki Joanny Koroniewskiej. Co wiemy o jego młodości i karierze?

Młodość i rodzina

Maciej Dowbor urodził się 22 grudnia 1978 roku w Toruniu. Jest synem dziennikarki Katarzyny Dowbor i profesora matematyki Piotra Dowbora. Ma siostrę z drugiego związku matki – Marię Dowbor-Baczyńską.

W dzieciństwie był przez wiele lat wychowywany przez ojca, gdy matka wyjechała do Warszawy robić karierę. Kiedy Maciej miał 3 lata, jego rodzice rozwiedli się, a pięć lat później przeprowadził się z ojcem do Niemiec. Tam ich rodzina się poszerzyła, a Dowbor zyskał trójkę rodzeństwa.

Prezenter wspominał, że brakowało mu matki, więc po latach powrócił do Warszawy i postanowił zamieszkać razem z nią. Na początku nie było mu łatwo, ponieważ doznał szoku kulturowego. Nie mógł się przystosować do zasad i zwyczajów panujących w Polsce, a miał też do nadrobienia materiał szkolny. Powrót ostatecznie przyniósł jednak pozytywne rezultaty, ponieważ zbliżyli się do siebie z mamą.

Maciej Dowbor ukończył Liceum Ogólnokształcące im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie. Później był studentem Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz studiował w Akademii Wychowania Fizycznego.

Kariera

Maciej Dowbor od zawsze interesował się sportem, a swoją karierę dziennikarską rozpoczął od programu radiowego "Departament Sportu" w radiowej Trójce. Kolejnym etapem w jego życiu zawodowym była w 2001 roku praca dla stacji TVN, gdzie był odpowiedzialny za redakcję wiadomości sportowych. 

W 2002 roku podjął współpracę z TVP. Był prowadzącym Studio Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City oraz studio Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2002. Wtedy stał się też jednym z prowadzących program "Pytanie na śniadanie".

W 2005 roku Maciej Dowbor zaczął pracę dla telewizji Polsat, gdzie odpowiadał za programy takie jak "Światowe rekordy Guinnessa", "Granice strachu", "Przereklamowani", "RedBull AirRace", "Studio Formuły 1", czy "Interwencja Extra". Od 2012 roku prowadził "Got to Dance. Tylko taniec", a trzy lata później zadebiutował w roli prowadzącego programu "Twoja twarz brzmi znajomo".

W 2015 roku prezenter wziął udział w pierwszej edycji "Celebrity Splash", ale z powodu urazu kręgosłupa musiał się wycofać w czasie przygotowań do realizacji. Dziennikarz działał także ze stacją RMF FM, w audycji "Rozmowy w biegu", a od jesieni 2016 roku współprowadzi weekendowe poranki w "Wolno wstać". Dowbor został również producentem telewizyjnym.

Życie prywatne

Maciej Dowbor poślubił aktorkę Joannę Koroniewską. Para poznała się, kiedy dziennikarz pojechał przeprowadzić wywiad z młodą artystką. Szybko okazało się, że oboje mają wiele wspólnych zainteresowań.

Po ślubie małżonkowie doczekali się dwóch córek. Pierwsza przyszła na świat 13 sierpnia 2009 roku i ma na imię Janina, zaś druga urodziła się w lutym 2018 roku i nosi imię Helena.

Maciej Dowbor - Wiadomości

Maciej Dowbor - Zdjęcia

Maciej Dowbor - Wideo