Reklama

Kate Moss

Wtorek, 20 września 2022 (12:48) Aktualizacja Piątek, 1 września 2023 (13:38)
Kate Moss to jedna z najbardziej znanych topmodelek wszech czasów. Ikona stylu i symbol lat 90., ale także – modowych kontrowersji. Jak Kate Moss budowała swoją karierę?
Kate Moss - najważniejsze informacje
Kate Moss / AKPA /AKPA

Kate Moss - najważniejsze informacje

Skąd pochodzi Kate Moss?

Kate Moss urodziła się 16 stycznia 1974 roku w Londynie. Karierę zaczęła nieomal przez przypadek – wyłowiona z tłumu na lotnisku przez agentkę modelingową, gdy jako 14-latka wracała z wakacji. 

Młodość i początki kariery modelki

Jej charakterystyczna uroda zaczęła stopniowo interesować coraz więcej projektantów; wielkim sukcesem okazał się jej udział w kampaniach marki „Levi’s” oraz Calvin Klein. Te przedsięwzięcia wywindowały ją do pozycji supermodelki i zapewniły współpracę z takimi gigantami mody jak Chanel, Dolce & Gabbana, Versace i wiele innych. Jej twarz lądowała na okładkach najważniejszych magazynów na całym świecie niezliczoną ilość razy („Vogue”, „Harper's Bazaar”, „Vanity Fair” i wiele innych). W roku 2006 została uhonorowana nagrodą British Fashion Council. Sama zaczęła też projektować ubrania, m.in. w 2007 roku z wielkim sukcesem dla marki Topshop.

Kate Moss style

Kate Moss konsekwentnie kreowała swój wizerunek: podkreślała bardzo szczupłą budowę i nieco niezdrowy wygląd, promując modę „w rozmiarze zero”. Stała się symbolem trendu nazywanego „heroin chic” – stylu, w którym ideałem urody jest blada cera, podkrążone oczy, wychudzone kształty oraz ogólne reprezentowanie fizycznych objawów typowych dla osób zażywających narkotyki. W połączeniu z wybuchowym charakterem, o którym coraz głośniej mówiło się w branży, bliskimi relacjami z muzykami rockowymi oraz skandalami obyczajowymi stworzyła mocny i kontrowersyjny image.

Kontrowersje związane z wizerunkiem Kate Moss

„Heroinowy szyk” okazał się dla Kate Moss niestety nie tylko prowokacyjnym trendem. W 2005 roku prasa zaczęła oskarżać ją o uzależnienie od narkotyków, śledząc potencjalne przypadki publicznej nietrzeźwości. Stało się to przyczyną zerwania kilku istotnych kontraktów zawodowych oraz śledztwa wytoczonego modelce przez brytyjskie władze. Z powodu braku dowodów została oczyszczona z zarzutów i bardzo szybko wróciła do regularnego modelingu. Nie były to jednak jedyne kontrowersje związane z jej osobą. W ciągu całej jej kariery wielokrotnie sugerowano, że cierpi na anoreksję oraz że swoją działalnością promuje wśród fanek zaburzenia żywienia w imię pięknego wyglądu. 
Kate Moss wielokrotnie zaprzeczała tym zarzutom, ale jednocześnie pośrednio je potwierdzała. Najpoważniejszym takim zajściem był wywiad w 2009 roku, w którym zacytowała niesławne powiedzenie „Nic nie smakuje tak dobrze, jak bycie szczupłym”, za co spotkała ją fala krytyki.

Poza modelingiem - kino, książki, sztuka

Kate Moss epizodycznie występowała w filmach, np. w znanym brytyjskim serialu komediowym „Czarna Żmija”. Wyprodukowała też własną linię perfum. W 2012 roku opublikowała autobiografię pt. „Kate: The Kate Moss Book”. Co ciekawe, była też inspiracją dla artystów wizualnych; m.in. Marc Quinn jest autorem dwóch rzeźb przedstawiających Kate Moss, z czego jedna z nich, „Siren”, wykonana w całości z 18-karatowego złota, jest stałą częścią ekspozycji British Museum.

Życie prywatne - Johnny Depp i nie tylko

Związki Kate Moss często budziły zainteresowanie mediów, jako że dotyczyły podobnie wielkich sław jak ona sama. W latach 1994-1998 spotykała się z Johnnym Deppem. Kolejnym jej partnerem był dziennikarz Jefferson Hack, z którym ma córkę, Lilę Grace Moss, urodzoną w 2002 roku. Modelka związana była także z Petem Dohertym, członkiem zespołu The Libertines.

Za kogo wyszła Kate Moss?

W latach 2011-2015 była żoną gitarzysty The Kills Jamiego Hince’a. Po rozwodzie związała się z niemieckim arystokratą i fotografem, Countem von Bismarck. 

Kate Moss - Wiadomości

Kate Moss - Zdjęcia

Kate Moss - Wideo