Reklama

Katarzyna Skrzynecka

Przebojowa aktorka, piosenkarka i prezenterka telewizyjna – Katarzyna Skrzynecka już od ponad 30 lat gości na ekranach kin i telewizorów. Wielu widzów kojarzy ją z rolą sympatycznej prowadzącej „Tańca z gwiazdami”. Jak rozwijała się kariera Katarzyny Skrzyneckiej?
Katarzyna Skrzynecka - najważniejsze informacje
Katarzyna Skrzynecka /AKPA

Katarzyna Skrzynecka - najważniejsze informacje

Przebojowa aktorka, piosenkarka i prezenterka telewizyjna – Katarzyna Skrzynecka już od ponad 30 lat gości na ekranach kin i telewizorów. Wielu widzów kojarzy ją z rolą sympatycznej prowadzącej „Tańca z gwiazdami”. Jak rozwijała się kariera Katarzyny Skrzyneckiej?

Dzieciństwo

Katarzyna Skrzynecka urodziła się w Warszawie 3 grudnia 1970 r. Poprzez rodzinę matki jest spokrewniona z amerykańskim producentem filmowym Genem Gutowskim. Skrzynecka jest absolwentką szkoły muzycznej oraz warszawskiej akademii teatralnej.

Debiut

Aktorska kariera Skrzyneckiej rozpoczęła się wcześnie. Jako piętnastolatka zadebiutowała w filmie „Pewnego letniego dnia”, a w trakcie studiów wystąpiła w obrazie „Cynga”. Na deskach teatru stanęła po raz pierwszy w niesamowicie popularnym musicalu „Metro” (1992), a na ekranach telewizorów zagościła w 1993 r. w serialu młodzieżowym „Wow”.

Zdobycie popularności

Katarzyna Skrzynecka zdobywała głównie role serialowe: znamy ją z produkcji „Czułość i kłamstwa”, „Trzy szalone zera”, Na dobre i na złe”, „Bao-Bab, czyli zielono mi” oraz „Bulionerzy”. Stała się jedną z najpopularniejszych polskich aktorek. Widzowie pokochali jej taneczne popisy w „Tańcu z gwiazdami” – wystąpiła w pierwszej edycji tego programu w parze z Marcinem Hakielem. Popularność aktorki wywołana udziałem w show była tak duża, że produkcja zaproponowała jej stanowisko prezenterki programu. W tej roli Skrzynecka występowała przez jedenaście edycji, aż do 2011 r.

Dalsza kariera

W 2011 r. Skrzynecka rozstała się z „Tańcem z gwiazdami”. W 2014 r. wzięła udział w pierwszej edycji programu „Twoja twarz brzmi znajomo”, którą zwyciężyła. I tym razem została z programem na dłużej – od drugiej serii pełni w nim rolę jurorki. W 2019 r. widzowie mieli okazję zobaczyć ją na ekranie w filmie „Miszmasz, czyli kogel-mogel 3”. Rolę Marleny Wolańskiej powtórzyła w czwartej części serii w 2021 r.Okazjonalnie Katarzyna Skrzynecka pracuje też jako aktorka dubbingowa – dzieci znają ją jako głos Belli, Dżasminy i księżniczki Anastazji. Wykonywała też partie wokalne Nali w „Królu Lwie”.

Kariera muzyczna

Równolegle Skrzynecka rozwijała swoją karierę muzyczną. Dwukrotnie wystąpiła w Opolu (1990, 1994), a w 1998 r. rosnąca popularność pozwoliła jej wydać pierwszą płytę – „Pół księżyca”. Rok później powstał krążek „Oszaleli Anieli”. Jej kolejne płyty to „Kameleo” (2001), „Koa” (2005) i „For Tea” (2011).W 2009 r. Skrzynecka miała szansę wystąpić w konkursie Eurowizji ze swoją piosenką „Amazing”. Choć była faworytką, została zdyskwalifikowana z powodu naruszenia regulaminu.

Nagrody

W 1988 r. Skrzynecka zdobyła Grand Prix na lubelskim Festiwalu Piosenki Francuskiej, a w 1990 r. stanęła na scenie festiwalu w Opolu, gdzie triumfowała w kategorii Debiutów. Otrzymała także Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla młodych aktorów. Czterokrotnie była też nominowana do Telekamery za udział w programach „Taniec z gwiazdami” oraz „Twoja twarz brzmi znajomo”.

Rodzina

Katarzyna Skrzynecka dwa razy stawała na ślubnym kobiercu. Jej pierwszym mężem był komisarz Komendy Głównej Policji Zbigniew Urbański, za którego wyszła w 2003 r., ale małżeństwo rozpadło się już po trzech latach z powodu zdrady Urbańskiego. W 2015 r. Skrzyneckiej udało się unieważnić ślub kościelny z Urbańskim. Krótko po rozwodzie Skrzynecka poznała swojego drugiego męża, Marcina  Łopuckiego, mistrza Polski i Europy w fitnessie. Para pobrała się w 2009 r., a w 2011 r. przyszła na świat ich wyczekana córka, Alikia Ilia. Skrzynecka przyznaje, że gdy dowiedziała się o ciąży, miała za sobą nieudany zabieg in vitro.

Katarzyna Skrzynecka - Wiadomości

Katarzyna Skrzynecka - Zdjęcia

Katarzyna Skrzynecka - Wideo