Reklama

Kanye West

Kanye West, dzisiaj występujący jako Ye, jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych raperów i muzyków. Do historii przeszły skandale z jego udziałem oraz jego małżeństwo z Kim Kardashian. Kim jest i jak zdobywał sławę?
Kanye West - najważniejsze informacje
Kanye West /AFP

Kanye West - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  08.06.1977

 • Miejsce urodzenia:

  Atlanta

 • Kraj urodzenia:

  Stany Zjednoczone (USA)

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  muzyk

 • Albumy:

  • "The College Dropout",
  • "Late Registration",
  • "Graduation",
  • "808s & Heartbreak",
  • "My Beautiful Dark Twisted Fantasy",
  • "Watch the Throne",
  • "Yeezus",
  • "The Life of Pablo"
 • Nagrody:

  Grammy, American Music Awards, BAFTA, Billboard Music Awards, MTV

Kanye West, dzisiaj występujący jako Ye, jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych raperów i muzyków. Do historii przeszły skandale z jego udziałem oraz jego małżeństwo z Kim Kardashian. Kim jest i jak zdobywał sławę?

Dzieciństwo

Kanye West pochodzi z Chicago. Przyszedł na świat 8 czerwca 1977 r. Jego ojciec był nagradzanym fotoreporterem i członkiem Czarnych Panter, radykalnej organizacji walczącej o prawa czarnej mniejszości w USA. Matka Kanye była wykładowcą akademickim, ale rzuciła karierę, by zostać menadżerką syna.

Partnerki i dzieci

W latach 2002-2008 West był związany z projektantką Alexis Phifer, a następnie przez dwa lata spotykał się z modelką Amber Rose

W 2012 między nim a jego wieloletnią przyjaciółką, Kim Kardashian, pojawiło się uczucie. Rok później para przywitała na świecie córkę – North – a w 2014 r. stanęła na ślubnym kobiercu. W 2015 r. do rodziny dołączył syn, Saint. 

Ze względu na komplikacje podczas obu ciąż Kardashian małżonkowie zdecydowali się na usługi surogatek. W ten sposób na świat przyszły ich kolejne dzieci: córka Chicago (ur. 2018) i syn Psalm (ur. 2019). W 2022 media obiegła informacja o rozwodzie Kim Kardashian i Kanye Westa

Początek kariery

Kanye West zaczynał jako producent. Już w liceum produkował utwory dla lokalnych artystów, a od 2000 współpracował z dużymi wytwórniami, produkując m.in. utwory Jaya-Z i zaskarbiając sobie przychylność branży oraz krytyków. 

Marzył jednak o karierze solowej i chociaż wytwórnia, z którą współpracował, nie była chętna mu pomóc, to w 2004 r. na rynku pojawił się jego debiutancki album studyjny – „The College Dropout”, który okazał się dużym hitem.

Zdobycie popularności

W 2005 r. Kanye West wydał drugi album, „Late Registration”, który również stał się popularny wśród publiczności i trzykrotnie pokrył się platyną. Dwa lata później jego kolejny krążek, „Graduation”, znów pobił rekordy sprzedaży.

Szerszej publiczności West dał się poznać w 2008 r., gdy premierę miał jego album „808s & Heartbreak”. Nowy styl muzyczny i brak rapu sprawiły, że wokalista przebił się do mainstreamu z piosenkami takimi jak „Love Lockdown” czy „Heartless”

Kolejne krążki artysty, „My Beautiful Dark Twisted Fantasy” (2010), „Watch the Throne” (2011) i „Yeezus” (2013) przyniosły Westowi kolejne sukcesy.'

Dalsza kariera

Od 2016 r. muzyka Westa wzbudza coraz większe kontrowersje. Utwór „Famous” z płyty „The Life of Pablo”, którego tekst nawiązywał do konfliktu artysty z Taylor Swift, odbiły się szerokim echem w mediach.

W 2019 r. West zaczął organizować cotygodniowe sesje z muzyką chrześcijańską, a w tym samym roku światło dzienne ujrzał krążek „Jesus is King”. W 2022 wydał album „Donda 2”.

Kanye West działa także w branży modowej – zaprojektował m.in. linię butów dla Louisa Vuittona oraz Adidasa. 

Kontrowersje 

Kanye West 2008 r. został zatrzymany pod zarzutem wandalizmu i ataku na paparazzich. Wielokrotnie podczas rozdania nagród muzycznych demonstrował swoje niezadowolenie z przegranej i otwarcie krytykował innych muzyków. 

W 2016 r. podczas koncertu jego dziwne zachowanie sprawiło, że artysta został przewieziony do szpitala i zdiagnozowano u niego stany depresyjne, halucynacje oraz paranoje. W 2018 r. zdiagnozowano u niego chorobę afektywną dwubiegunową.

Głośno było także wokół jego rozwodu z Kim Kardashian. Raper miał prześladować byłą żonę i jej nowego partnera, Pete’a Davidsona. W 2021 r. zmienił również imię i nazwisko i od tej pory figuruje jako Ye. 

Kanye West - Wiadomości

Kanye West - Zdjęcia