Reklama

Joanna Koroniewska

Niezapomniana Gośka z serialu „M jak miłość” i żona Macieja Dowbora – Joanna Koroniewska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich gwiazd. Skąd pochodzi i w czym grała?
Joanna Koroniewska - najważniejsze informacje
Joanna Koroniewska fot. Instagram (instagram.com/joannakoroniewska) /Instagram

Joanna Koroniewska - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  27.05.1978

 • Miejsce urodzenia:

  Toruń

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

Niezapomniana Gośka z serialu „M jak miłość” i żona Macieja Dowbora – Joanna Koroniewska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich gwiazd. Skąd pochodzi i w czym grała?

Dzieciństwo

Urodzona 27 maja 1978 w Toruniu Joanna Koroniewska dzieciństwo spędziła głównie z matką. Ojciec opuścił rodzinę, gdy przyszła aktorka miała zaledwie dwa latka. Z poprzedniego związku mężczyzna ma również syna Jacka, przyrodniego brata Joanny. 

Dziecinne lata i młodość przyszłej artystki nie były łatwe. Brak kontaktów z ojcem i trudna sytuacja finansowa rodziny zmusiły ją do podjęcia dorywczej pracy już w wieku 11 lat. Samotne dzieciństwo nauczyło ją jednak odpowiedzialności. Ten czas miał swój tragiczny finał – gdy dziewczyna miała 22 lata, jej matka zmarła w wyniku choroby nowotworowej.

Koroniewska już w czasach szkolnych grywała w toruńskim Spiętym Teatrze Spinaczy. Ukończyła także łódzką filmówkę.

Mąż i dzieci

Joanna Koroniewska od 2014 jest żoną prezentera Macieja Dowbora, syna słynnej dziennikarki Katarzyny Dowbor. Para spotykała się przez wiele lat, ale długo nie mogła zdecydować się na sformalizowanie związku. W 2012 doszło do rozstania, ale rozłąka nie trwała długo. Po dwóch latach Koroniewska i Dowbor wrócili do siebie i tym razem stanęli na ślubnym kobiercu.

Para ma dwie córki: urodzoną w 2009 r. Janinę oraz Helenę, którą powitali na świecie w 2018 r.

Pierwsze kroki w karierze

Pierwsze role Koroniewska grała w teatrze, ale bardzo szybko wygrała casting do roli Gosi, najmłodszej córki głównych bohaterów telenoweli „M jak miłość”. Niepokorna, zagubiona dziewczyna skradła serca widzów, a Koroniewska z dnia na dzień stała się sławna. Rola Gośki była z nią przez 13 lat, aż wreszcie aktorka podjęła decyzję o odejściu z serialu i szukaniu szczęścia w innych projektach.

Gasnąca popularność

Czy odejście z popularnej telenoweli było dobrym posunięciem? Można o tym dyskutować – Koroniewska rzadko pokazywała się później na ekranie. Występuje raczej w rolach epizodycznych, np. w serialu „Świadek koronny”, „Odwróceni”, „Hotel 52” czy „Komisarz Alex”.  W 2021 roku zdobyła rolę w serialu „Mecenas Porada”.

Aktorka często użycza swojego głosu w dubbingu, m.in. w filmie „Hannah Montana” oraz "Janosik. Prawdziwa historia". Nagrała również audiobook „Pięćdziesięciu twarzy Greya”.

Co poza serialami

Joanna Koroniewska przeniosła swoją działalność do social mediów, gdzie może zabrać głos w tematach trudnych: poronieniu, relacjach z rodzicami, śmierci mamy. Na YouTubie utworzyła z mężem własny kanał „Dowbory Be Happy”. Jej działalność widoczna jest również na Instagramie. Do tego widzowie mogli ujrzeć jej występy teatralne, głównie w rolach komediowych. 

W trakcie pandemii sławne małżeństwo wystartowało z nowym formatem: „Domówkami u Dowborów”. Ich luźne live’y ze słynnymi gośćmi podbiły polski Internet.

Joanna Koroniewska - Wiadomości

Joanna Koroniewska - Zdjęcia

Joanna Koroniewska - Wideo