Reklama

Emily Ratajkowski

Emily Ratajkowski to modelka i aktorka znana ze śmiałych sesji zdjęciowych oraz… z krytyki eksploatacji kobiecego ciała, zawartej w zbiorze feministycznych manifestów, który opublikowała. Jak kariera ukształtowała zdecydowany światopogląd Emily Ratajkowski?
Emily Ratajkowski - najważniejsze informacje
Emily Ratajkowski / Scott Garfitt /Agencja FORUM

Emily Ratajkowski - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  07.06.1991

 • Miejsce urodzenia:

  Londyn

 • Kraj urodzenia:

  Wielka Brytania

 • Zawód:

  aktor/ka

Emily Ratajkowski to modelka i aktorka znana ze śmiałych sesji zdjęciowych oraz… z krytyki eksploatacji kobiecego ciała, zawartej w zbiorze feministycznych manifestów, który opublikowała. Jak kariera ukształtowała zdecydowany światopogląd Emily Ratajkowski?

Skąd pochodzi Emily Ratajkowski?

Emily Ratajkowski, Amerykanka urodzona w Londynie, przyszła na świat 7 czerwca 1991 roku. Jej ojciec jest malarzem o polskich korzeniach, a matka brytyjską Żydówką. Emily deklaruje, że utożsamia się z pochodzeniem obojga rodziców, choć większość dzieciństwa spędziła w Kalifornii. Zanim rozpoczęła karierę modelki, uczyła się m.in. baletu oraz aktorstwa.

Emily Ratajkowski - kariera w modelingu

Pierwszy krok ku sławie pomógł jej postawić nauczyciel aktorstwa, który – jeszcze nastolatkę – zachęcił do zgłoszenia się do agencji modelek. Współpraca z agencją bardzo szybko zaczęła przynosić jej kontrakty i sesje zdjęciowe. Modelka miała nadzieję rychło przekuć pierwsze sukcesy na karierę aktorską, jednak z niewielkim powodzeniem. Kontynuowała zatem pracę w branży modowej, a w 2012 r. zaczęła pozować także do sesji erotycznych. Nagie sesje okładkowe zaowocowały zaangażowaniem jej przez twórców teledysków. W 2013 roku wystąpiła w teledysku do piosenki „Blurred Lines” Robina Thicke’a; klip wzbudził sporo kontrowersji, jako że został uznany za seksistowski i uprzedmiotawiający kobiety. Oprócz dyskusji, jaka narosła wokół występu Emily Ratajkowski, wzmogła się także rozpoznawalność modelki. Prowokacyjny występ stał się dla niej furtką do upragnionego aktorstwa.

Aktorstwo i dalsze sukcesy modelki

W 2014 roku zagrała pierwszą znaczącą rolę – wystąpiła u boku Bena Afflecka w filmie „Zaginiona dziewczyna” w roli kochanki głównego bohatera, Andie Fitzgerald. Rok później zagrała swoją pierwszą główną rolę w musicalu „We Are Your Friends”. Podejmując kolejne aktorskie wyzwania, nie rezygnowała jednak z modelingu. Oprócz sesji zdjęciowych zaczęła występować na wybiegach, m.in. prezentując kolekcje Marca Jacobsa czy Miu Miu na nowojorskich i paryskich Tygodniach Mody.

Feminizm Emily Ratajkowski i publikacja książki

Równolegle z karierą w obu branżach – modowej i filmowej – Ratajkowski rozwijała też swoje poglądy na temat feminizmu. Jako że zwracała na siebie uwagę odważnymi sesjami i nagimi wystąpieniami, odczuwała potrzebę komentowania swoich decyzji. Deklarowała, że nagość to forma ekspresji, z którą czuje się dobrze i ponieważ podejmuje ją z własnego wyboru, nie uważa takich fotografii za uprzedmiotawiające. W 2016 roku jednak zaczęła publicznie mówić o tym, jak dużą odczuwała presję jako młoda, początkująca modelka, aby seksualizować swój wizerunek. Podtrzymując pogląd o prawie do dysponowania publicznie swoją nagością, zaczęła opowiadać się na rzecz większej kontroli kobiet nad postrzeganiem ich cielesności. Proces wykuwania swojego ideologicznego stanowiska zawarła w książce „Moje ciało”, opublikowanej w 2022 roku.

Życie prywatne - dzieci, związki, rodzina Emily

W latach 2014-2018 Emily Ratajkowski spotykała się z muzykiem Jeffem Magidem. Wkrótce po rozstaniu rozpoczęła nowy związek, prędko sformalizowany – w 2018 wyszła za aktora i producenta Sebastiana Bear-McClarda. Para doczekała się syna; w 2021 roku na świat przyszedł Sylvester Apollo Bear. Małżeństwo jednak wkrótce potem rozpadło się – w roku 2022 doszło do rozwodu.

Emily Ratajkowski - Wiadomości

Emily Ratajkowski - Zdjęcia