Reklama

Alicja Majewska

Środa, 12 października 2022 (06:34) Aktualizacja Wtorek, 16 stycznia 2024 (13:47)
Alicja Majewska to wybitna polska piosenkarka. Urodziła się we Wrocławiu w 1948 roku i od najmłodszych lat przejawiała zamiłowanie do muzyki. Laureatka wielu nagród, w tym głównej nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Była żoną Janusza Budzyńskiego, z którym rozwiodła się w 1984 roku.
Alicja Majewska - najważniejsze informacje
Alicja Majewska / Pawel Wodzynski/East News /East News

Alicja Majewska - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    30.05.1948

  • Miejsce urodzenia:

    Wrocław

  • Zawód:

    wokalista/ka

  • Produkcje:

Alicja Majewska, właściwie nazywa się Alicja Lucyna Majewska-Budzyńska. To polska piosenkarka, która urodziła się 30 maja 1948 roku we Wrocławiu. Artystka jest spod znaku Bliźniąt
Jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana w Pruszkowie, gdzie w 1966 roku pomyślnie zdała egzamin dojrzałości:
“Byłam w liceum i pamiętam, że podkochiwałam się w Tomku. Któregoś dnia bardzo czekałam, on nie dzwonił, nie przychodził, aż mnie korciło, żeby do niego pójść. Tata widział to napięcie i spokojnie powiedział, co o tym myśli. Cierpiałam, ale zachowałam godność. Tej zasady staram się trzymać w życiu. Nie pchać się tam, gdzie nas nie chcą”. 

Po maturze studiowała na Wydziale Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku andragogika. Tytuł magistra obroniła w 1973 roku.

Kariera muzyczna Alicji Majewskiej

W 1968 roku zadebiutowała jako piosenkarka, podczas IV Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W okresie od 1971 do 1974 roku współpracowała z zespołem muzycznym Partita, w którym występowała w charakterze solistki. Równocześnie okazjonalnie pojawiała się także w warszawskim Teatrze na Targówku.
W 1972 roku zdała eksternistyczny egzamin wokalny, a w 1974 roku rozpoczęła karierę solową.

Alicja Majewska gwiazdą polskiej piosenki - festiwal w Opolu 

W 1975 roku została laureatką głównej nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki, podczas 13. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wystąpiła z utworem pt. “Bywają takie dni”. Ponownie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu uhonorowana został w 1980 roku, kiedy to wykonała utwór pt. “Jeszcze się tam żagiel bieli”. 

W 1985 roku, uczestnicząc w festiwalu w Hawanie, wykonała piosenkę “Dla nowej miłości”. Występ sprawił, iż Alicja Majewska znów odbierała kolejne nagrody.

Podczas 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu ona oraz Włodzimierz Korcz nagrodzeni zostali Honorowymi Złotymi Mikrofonami - nagrodami Polskiego Radia, za wybitne osiągnięcia dla polskiej sceny muzycznej.

Jeszcze w trakcie Festiwalu, Alicja Majewska podpisała kontrakt z wytwórnią muzyczną Sony Music, dzięki której w 2016 roku na rynek wypuszczono jej płytę “Wszystko może się stać”.
Jak dotąd artystka wydała osiemnaście albumów studyjnych.

Alicja Majewska w “The Voice Senior”

Jesienią 2019 roku wraz z Andrzejem Piasecznym, Markiem Piekarczykiem i Urszulą Dudziak zasiadła w jurorskich fotelach pierwszej polskiej edycji programu telewizyjnego typu talent show pt. “The Voice Senior”, emitowanego przez Telewizję Polską. Następnie pojawiła się także w dwóch kolejnych sezonach: zimą 2021 roku i zimą 2023 roku. 

Rodzina Alicji Majewskiej

Alicja Majewska jest córką nauczycielskiej pary Anny i Bolesława Majewskich. Miała czwórkę rodzeństwa. Najstarszą siostrę poznała wyłącznie z opowieści rodziny, ponieważ zmarła jeszcze jako dziecko.  Druga z sióstr ma na imię Ewa.
 

Małżeństwo Alicji Majewskiej i Janusza Budzyńskiego

W 1972 roku podczas tournée zespołu “Partita”, z którym artystka niegdyś współpracowała, poznała piętnaście lat starszego prezentera i konferansjera Janusza Budzyńskiego. W 1973 roku para wzięła ślub. Alicja Majewska została trzecią żoną Budzyńskiego. Jednak ich szczęście nie trwało zbyt długo, ponieważ mężczyzna dopuścił się zdrady i małżonkowie w 1984 roku postanowili się rozwieść. Nadal zostali jednak przyjaciółmi. W 1990 roku mężczyzna zmarł z powodu choroby nowotworowej.

Alicja nigdy nie związała się już z żadnym innym mężczyzną oraz nie doczekała się dzieci. 

Alicja Majewska - Wiadomości

Alicja Majewska - Wideo