Reklama

Agnieszka Radwańska

Agnieszka Radwańska urodziła się 6 marca 1989 roku w Krakowie. Jest wybitną polską tenisistką, finalistką Wimbledonu 2012, wiceliderką rankingu WTA. Jak toczyła się kariera najsłynniejszej polskiej tenisistki? 
Agnieszka Radwańska - najważniejsze informacje
Agnieszka Radwańska w 2020 roku została mamą małego Jakuba /TOMASZ URBANEK/Dzien Dobry TVN/East News /East News

Agnieszka Radwańska - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  06.03.1989

 • Miejsce urodzenia:

  Kraków

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Urszula Radwańska
 • Zawód:

  sportowiec

 • Produkcje:

Agnieszka Radwańska urodziła się 6 marca 1989 roku w Krakowie. Jest wybitną polską tenisistką, finalistką Wimbledonu 2012, wiceliderką rankingu WTA. Jak toczyła się kariera najsłynniejszej polskiej tenisistki? 

Życiorys

Agnieszka Radwańska wywodzi się z rodziny o tradycjach sportowych. Jej dziadek Władysław był hokeistą i trenerem Cracovii, natomiast ojciec Robert był tenisistą KS Nadwiślan oraz łyżwiarzem zawodowym. To właśnie za jego sprawą Agnieszka i jej młodsza siostra Urszula już od najmłodszych lat trenowały tenis ziemny.

Przez pierwsze lata życia mieszkała w Niemczech, gdzie jej ojciec był trenerem drużyny Grün-Gold Gronau. W Niemczech również Radwańska zaczęła swoją przygodę z tenisem – mając zaledwie 6 lat, wygrała pierwszy dziecięcy turniej.

W 1995 roku rodzina tenisistki wróciła na stałe do Polski. W Krakowie ukończyła gimnazjum, a następnie liceum sportowe. 

Kariera

Rok 2003 był przełomowy dla Radwańskiej, to wtedy tenisistka dotarła do finału turnieju tenisowego w Zabrzu, gdzie ostatecznie zajęła II miejsce. 2004 r. był pasmem kolejnych sukcesów – Agnieszka wygrała w dwóch turniejach singlowych rozegranych w Zabrzu i Gdyni.

2005 przyniósł tenisistce nie tylko status profesjonalny, ale także zwycięstwo w juniorskim Wimbledonie. W następnym roku Radwańska wygrała turniej French Open 2006, a także została pierwszą Polską liderką rankingu ITF Juniors w kategorii do 18 lat.

W 2007 roku zdobyła pierwszy tytuł w karierze seniorskiej, wygrywając turniej w Sztokholmie i tym samym stając się pierwszą w historii Polką, którą zwyciężyła w turnieju rangi WTA. W następnym roku po raz pierwszy dotarła do ćwierćfinału w turnieju wielkoszlemowym na Australian Open i Wimbledonie.

W 2012 roku dotarła do finału Wimbledonu, gdzie zmierzyła się z Sereną Williams - Radwańska przegrała po trzysetowym pojedynku. Kolejnym sukcesem zawodowym była wygrana w WTA Finals w 2015 roku. W tym samym roku razem z Jerzym Janowiczem zdobyła prestiżowy Puchar Hopmana.

W 2018 roku, po 18 latach grania na kortach, Agnieszka Radwańska zakończyła karierę. Na tę decyzję przyczyniła się pogłębiająca kontuzja prawej stopy. W 2022 roku ponownie pojawiła się na Wimbledonie – i to nie na trybunach, ale jako aktywna zawodniczka na meczu Turnieju Legend, które choć mają luźniejszą atmosferę, to nadal utrzymany jest w nich wysoki poziom gry. 

Życie prywatne

W 2017 r. Radwańska poślubiła swojego wieloletniego partnera Dawida Celta. Para poznała się w 2008 roku na zawodach w Czechach. Pięć lat później oficjalnie zostali parą. Małżonkowie doczekali się syna Jakuba (ur. 2020).

Po zakończeniu tenisowej kariery Radwańska otworzyła apartamentowiec w Krakowie – AGA Tenis Apartments, w którym dostępnych jest 10 apartamentów. Co ciekawe, aranżacja każdego z nich inspirowana jest lokalizacjami, w których zawodniczka osiągnęła sukcesy: Wimbledon, Dubaj, Miami, Tiencin, Pekin, Tokio, Sydney, Montreal, Stambuł i Singapur.

W 2019 roku wzięła udział w 9. edycji programu „Taniec z gwiazdami”, gdzie razem z partnerem Stefanem Terrazzinem zajęli 6. miejsce. W tym samym roku Radwańska stała się ambasadorką międzynarodowej organizacji UNICEF. 

Agnieszka Radwańska - Wiadomości

Agnieszka Radwańska - Zdjęcia

Agnieszka Radwańska - Wideo