Reklama

Reklama

Reklama

Te hollywoodzkie gwiazdy mają polskie korzenie. Gwyneth Paltrow, Mia Wasikowska... Kto jeszcze?

Światowy show-biznes może pochwalić się wieloma gwiazdami, w których żyłach płynie polska krew. Gwyneth Paltrow, Mia Wasikowska, Paul Wesley to tylko niektóre nazwiska sławnych osób, które pochwaliły się polskimi korzeniami. Kto jeszcze należy do tego grona? Możesz się zdziwić!

Wiele zagranicznych gwiazd ma polskie korzenie. Niektórzy nawet przez jakiś czas mieszkali w Polsce, ale zdecydowana większość swoje powiązanie z naszym krajem zawdzięcza przodkom. Sprawdź, które gwiazdy mówiły głośno o swoich polskich przodkach.

Gwyneth Paltrow


Gwyneth Paltrow jest uznaną amerykańską aktorką; na swoim koncie ma kilka nagród w tym Oscara za pierwszoplanową rolę w "Zakochanym Szekspirze".

Aktorka dopiero w 2011 roku dowiedziała się o swoich polskich korzeniach, a to dzięki udziałowi w programie "Who Do You Think You Are". W programie okazało się, że nazwisko gwiazdy to skrót od polskiego nazwiska Paltrowicz i nosił je pradziadek aktorki. Mieszkał on w Krakowie, jednak podczas II wojny razem z rodziną wyemigrował do Nowego Jorku. Co ciekawe, Gwyneth Paltrow dołożyła swoją cegiełkę w upamiętnieniu Żydów na terenie Podlasia. Została ona wyróżniona w oficjalnym komunikacie fundacji związanej ze środowiskiem żydowskim.

- [...] Tablica powstała dzięki wsparciu, jakiego udzieliła Przyjaciołom Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce aktorka i liderka biznesu, pani Gwyneth Paltrow, która jest potomkinią działającego w XIX w. rabina nowogrodzkiego okręgu synagogalnego, Hersza Pelterowicza. [...] - podano na stronie FODŻ

Reklama

Mia Wasikowska

Mia Wasikowska, znana przede wszystkim z roli w "Alicji z Krainy Czarów" swoje polskobrzmiące nazwisko zawdzięcza mamie - fotografce ze Szczecina, Marzenie Wasikowskiej. Aktorka nie tylko ma polskie korzenie, ale również jako ośmioletnia dziewczynka przez rok mieszkała w Szczecinie.

- Polska wyglądała wtedy zupełnie inaczej niż moja rodzinna Australia, czuć było wiszące w powietrzu i dokonujące się na naszych oczach zmiany. To wszystko otworzyło mi umysł, poszerzyło horyzonty - wyznała aktorka w rozmowie z "Wysokimi Obcasami".

Paul Wesley

Paul Wesley tak naprawdę nazywa się Paweł Wasilewski i przede wszystkim jest znany z roli wampira Stefana z "Pamiętniki Wampirów". Jego rodzice - Tomasz i Agnieszka - wyemigrowali do Stanów i zamieszkali w Marlboro w stanie New Jersey. I chociaż mężczyzna urodził się w Ameryce, to bardzo dobrze mówi po polsku, głównie przez to, że w domu mówiono wyłącznie w tym języku. Aktor często odwiedza swoich krewnych w Polsce, a w 2019 roku pojawił się na "Warsaw Comic Con", gdzie odpowiadał na pytania po... polsku! Bardzo spodobało mu się słowo "wilkołak".

Lisa Kudrow

Część fanów kultowego serialu "Przyjaciele" zapewne wie, że aktorka wcielająca się w postać Phoebe ma polskie korzenie. Lisa Kudrow, podobnie jak Gwyneth Paltrow, wzięła udział w programie "Who Do You Think You Are?". Dowiedziała się w nim, że jej prababcia została zamordowana przez nazistów w czasie II wojny światowej. Aktorka wyruszyła w podróż, by poznać historię swojej rodziny.

- Gdy byłam młodsza, to moja babcia opowiadała mi o tym, że jej matka została zamordowana przez hitlerowców, ale tak naprawdę nie chciałam znać tej historii. Tłumaczyłam sobie, że to nie może być prawda i że babcia nie jest wiarygodnym źródłem, bo być może jej matce udało się uciec z Europy we właściwym czasie - przyznała Kudrow.

Scarlett Johansson


Kilka lat temu Scarlett Johansson była gościem programu "Finding your roots", w którym poznała nieznaną jej dotąd historię rodziny. Okazało się, że brat jej pradziadka zginął wraz z dziećmi w getcie warszawskim podczas II wojny światowej. W tym samym czasie dziadek Scarlett pracował w Nowym Jorku jako sklepikarz. Aktorka nie kryła swojego smutku.

- Obiecałam sobie, że nie będę płakać, ale to zbyt trudne. Naprawdę ciężko to sobie wyobrazić. Jakże zupełnie inne życie było w tym samym czasie w Ameryce. To jest dziwne, że mój dziadek Saul pracował na Ludlow Street, kiedy po drugiej stronie działy się tak okropne rzeczy. Los jednego brata kontra życie drugiego - powiedziała.

Znacie inne gwiazdy, które mają polskie korzenie? Koniecznie dajcie znać!

Zobacz też:

Scarlett Johansson ma sobowtóra. Są identyczne!

Gwyneth Paltrow na Podlasiu wydała majątek

Lisa Kudrow ma dobre wieści. Fani szaleją z radości

pomponik.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy