Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Violetta Villas: Willa gwiazdy w Lewinie Kłodzkim wciąż czeka na zagospodarowanie...

Mija właśnie sześć lat od dnia, kiedy Sąd Okręgowy w Świdnicy orzekł, że jedynym spadkobiercą Violetty Villas i - co za tym idzie - właścicielem rodzinnego domu diwy w Lewinie Kłodzkim – jest jej syn Krzysztof Gospodarek. W słynnej willi piosenkarki nic się nie dzieje...

Reklama

Tuż po rozstrzygnięciu przez sąd sprawy spadku po zmarłej w 2011 roku Violetcie Villas syn piosenkarki (sprawdź!) zapowiedział, że w rodzinnym domu matki w Lewinie Kłodzkim zamierza urządzić muzeum. Krzysztof Gospodarek marzył, by przywrócić zamienionej w melinę, zniszczonej i rozgrabionej willi dawny blask, ale - jak się okazało - musiałby znaleźć hojnych sponsorów, by zrealizować swój plan...

Reklama

Kiedy w kwietniu 2015 roku Krzysztof Gospodarek przyjechał do Lewina, by oficjalnie przejąć nieruchomość po matce, zastał na miejscu zagrzybioną, przesiąkniętą wilgocią, cuchnącą, zniszczoną i... rozgrabioną ruinę.

Miało powstać muzeum, została rozgrabiona ruina

Krzysztof Gospodarek gotów był przekazać gminie Lewin Kłodzki dom matki, byle tylko zrobiono z nim porządek i pozwolono mu zamienić go w muzeum.

Niestety, władze miasteczka nie były zainteresowane pomocą w odrestaurowaniu willi, w której Violetta Villas wychowała się i spędziła ostatnie lata swojego życia.

Dziś dom należący kiedyś do gwiazdy wciąż stoi pusty. Koszty generalnego remontu przerosły możliwości syna diwy...

Syn Violetty Villas został na lodzie

Tymczasem włodarze Lewina Kłodzkiego latem ubiegłego roku otworzyli, w nowo powstałym Centrum Społeczno-Kulturalno-Edukacyjnym, Izbę Pamięci Violetty Villas, zostawiając Krzysztofa Gospodarka na lodzie. Nie zaproszono go nawet na uroczystą inaugurację centrum!

W izbie - obok mnóstwa zdjęć artystki - znajdują się m.in. osobiście podpisane przez nią płyty oraz repliki kilku jej sukien. Lada moment kolekcję uzupełni kopia sukni, którą przed laty specjalnie dla piosenkarki zaprojektował Dior! Właśnie zakończyła się zbiórka funduszy na ten cel. Jak wynika z obliczeń dyrektora centrum, koszt uszycia kopii słynnej sukni to prawie dwa i pół tysiąca euro. I tyle udało się zebrać!

Miasto nie ma jednak zamiaru pomóc synowi Violetty w przekształceniu jego rodzinnej willi w atrakcję turystyczną.

Dom z historią

Dom przy ulicy Obrońców Warszawy 31 w Lewinie Kłodzkim należy do rodziny Violetty Villas już 75 lat. To właśnie w nim jesienią 1946 roku zamieszkał - po powrocie z Belgii, gdzie pracował jako górnik i kapelmistrz w orkiestrze górniczej - Bronisław Cieślak z żoną i dziećmi.

Czesława (pod takim imieniem ojciec zarejestrował Violettę w urzędzie w Liège) miała wtedy osiem lat. Z Lewina Kłodzkiego Violetta wyruszyła w wielki świat w 1956 roku. Wkrótce potem - wiosną 1961 roku, czyli dokładnie 60 lat temu - nagrała z zespołem Edwarda Czernego swój pierwszy hit "Dla Ciebie, miły", który został okrzyknięty przebojem sezonu i otworzył młodziutkiej piosenkarce drzwi do wielkiej kariery.

Do rodzinnej willi w Lewinie Kłodzkim Violetta Villas wróciła dopiero w 1998 roku. Wraz z nią w mieście pojawiło się kilkadziesiąt psów, które przywiozła ze sobą z podwarszawskiej Magdalenki. Przez kolejne lata diwa mieszkała w coraz bardziej przypominającym melinę domu i w końcu - wycieńczona chorobami - zmarła w jednym z pokoi, do czego, zdaniem świdnickiego sądu, przyczyniła się jej "opiekunka" (Elżbieta Budzyńska została skazana na dziesięć miesięcy więzienia za nieudzielenie gwieździe pomocy).

Krzysztofowi Gospodarkowi nie udało się dotąd doprowadzić do realizacji wielkiego marzenia, by w należącym od 1946 roku do jego rodziny domu urządzić muzeum Violetty Villas. Wszystko wskazuje na to, że bez wsparcia władz Lewina Kłodzkiego, na które - co wie już od kilkunastu miesięcy - nie może liczyć, nigdy nie osiągnie swego celu.

Pozostanie mu jedynie... sprzedać rodzinną posiadłość?AIM

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Violetta Villas

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Nie przegap
najgorętszych
plotek!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie. Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj Pomponik.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »