Reklama

Reklama

Reklama

Szkocki piłkarz dokonał coming outu. Jest już reakcja klubu i kolegów z drużyny

Na niezwykłą odwagę zdobył się ostatnio 30-letni napastnik szkockiego zespołu piłkarskiego Gala Fairydean Rovers. Napastnik Zander Murray zdecydował bowiem ogłosić światu, że jest osobą homoseksualną. Choć początkowo obawiał się reakcji klubu i kolegów z boiska, w końcu postanowił przerwać milczenie.

Szokujące wyznanie szkockiego piłkarza

Do niecodziennej sytuacji doszło w szkockiej lidze piłkarskiej. Jeden z piłkarzy zespołu Gala Fairydean Rovers, grającego w tamtejszej Lowland Football League, zdecydował się dokonać coming outu.

30-letni napastnik postanowił "wyjść z szafy", bowiem jak powiedział w rozmowie z portalem Skysports "chciał pozbyć się strachu i przy okazji zainspirować innych do tego, by potrafili zaakceptować siebie takimi jacy są".

Choć obawiał się tego, jak wiadomość o jego homoseksualnej orientacji przyjmą koledzy w szatni, zaryzykował. Jak teraz układają się jego relacje z innymi zawodnikami?

Coming outy w piłce nożnej

Reklama

Choć coming outy wśród zawodników piłki nożnej można policzyć na palcach jednej ręki, Zander Murray nie jest pierwszym, który odważył się na takie wyznanie.

Pierwszym w historii piłkarzem, który otwarcie przyznał się do bycia homoseksualistą, był czarnoskóry Anglik Justin Fashanu, który ujawnił swoją orientację w 1990 roku. Niestety osiem lat później popełnił samobójstwo.

W świecie wielkiego futbolu nieheteronormatywność to jednak wciąż temat tabu, choć niektórzy zawodnicy starają się promować otwartość i tolerancję.

W 2020 roku podczas meczu mistrzostw Europy bramkarz reprezentacji Niemiec Manuel Neuer wyszedł na boisko z tęczową opaską na ramieniu, wyrażając tym samym swoje wsparcie dla środowisk LGBT.

O zachowanie kolegi z Bayernu Monachium został zapytany podczas konferencji prasowej Robert Lewandowski. Polski napastnik stwierdził, że takie gesty są dziś potrzebne i sam mógłby się na to zdobyć.

Reakcje na coming out Zandera Murraya

A jaka jest reakcja klubu na coming out swojego piłkarza?

Zespół nie wstydzi się swojego zawodnika, wręcz przeciwnie - jest z niego dumny. Na oficjalnym twitterowym koncie drużyna Gala Fairydean Rovers umieścił wpis, w którym chwali się, że Zander Murray jest pierwszym szkockim piłkarzem w historii, który publicznie dokonał coming outu.

W sieci pojawiają się przeróżne komentarze - od tych chwalących zawodnika za ogromną odwagę, po wypowiedzi sugerujące, że było to w ogóle nie potrzebne.

Jedni zwracają uwagę na to, że wyznanie sportowca przetrze szlaki wielu graczom w podobnej sytuacji, inni obawiają się, że Murray tylko narobił sobie problemu, bowiem media stygmatyzują takich jak on.

Jak będzie w tym przypadku, czas pokaże.

Zobacz też:

Andrzej Piaseczny o ślubie z partnerem. Ich związek nie wzbudza sensacji na wsi

Michał Szpak zrobił coming out i się wycofał. Fani komentują: "Co za szopa"

Greta Burzyńska, aktorka "Na Wspólnej", jest lesbijką. Coming out aktorki

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: coming out

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy