Reklama
Reklama

Papcio Chmiel był ojcem Tytusa de Zoo i jednej z "żon Hollywood"

7 czerwca mija setna rocznica urodzin Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego wszystkim jako Papcio Chmiel, twórcy kultowej serii komiksowej "Tytus, Romek i A’Tomek". To dobra okazja, aby przypomnieć o życiu i dorobku tego wyjątkowego artysty.

Wojenne dzieje

Urodzony 7 czerwca 1923 roku w Warszawie, w kamienicy nazywanej Piwnicą Gdańską, młody Chmielewski dorastał w burzliwych czasach, które nie ominęły jego rodzinnego domu. W czasie II wojny światowej został żołnierzem Armii Krajowej, walcząc pod pseudonimem "Jupiter". Po zniszczeniu Warszawy przeprowadził się do Łodzi, gdzie zaczynał swoją karierę jako kreślarz.
Chmielewski rozpoczął swoją karierę graficzną w wojsku, a po przejściu do cywila w 1947 roku kontynuował ją jako rysownik w "Świecie Przygód" i "Świecie Młodych". Jednak to komiks "Tytus, Romek i A’Tomek", ukazujący się od 1957 roku, przyniósł mu największą sławę. Ta seria, pełna humoru i przygód, stała się ukochaną lekturą dla wielu pokoleń Polaków.

Reklama

Nie tylko "Tytus"

Papcio Chmiel, nie tylko tworzył komiksy. Był autorem autobiografii "Urodziłem się w Barbakanie" oraz jej kontynuacji "Tytus zlustrowany". Do jego dorobku należy również ilustracja do książki Barbary Tylickiej "Generał Ciupinek" i gra komputerowa "Tytus, Romek i A’Tomek - Armia zbuntowanych robotów". W 2011 roku Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczki pocztowe z jego postaciami.

Dzieci Papcia Chmiela osiągnęły sukces

Miał dwie siostry, Wacławę i Stanisławę. Jego ojciec, Józef Chmielewski, pracował jako woźny, a następnie kasjer w Banku Dyskontowym. W latach 1949-1974 Papcio Chmiel był żonaty z Anną z domu Śliwińską, z którą miał dwójkę dzieci. Jego syn, Artur Bartłomiej Chmielewski, jest pracownikiem Jet Propulsion Laboratory i był menedżer projektów dla kilku misji NASA, w tym Mars Pathfinder i misji Mars Exploration Rovers. 

Monique Lehman, córka Papcia Chmiela, jest wybitną artystką i twórczynią gobelinów. Swoje zainteresowanie sztuką niewątpliwie odziedziczyła po ojcu, choć wybrała inną formę ekspresji. Monique, podobnie jak jej ojciec, poświęciła swoje życie sztuce, tworząc unikalne i niepowtarzalne dzieła.

W 1978 roku otrzymała dyplom magistra w katedrze Konserwacji Rzeźby pod kierownictwem Adama Romana i Andrzeja Kossa oraz dyplom magistra Konserwacji i Restauracji Rzeźby kamiennej i elementów architektury. Po zakończeniu swojej edukacji wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, w których przebywa do dziś. Już w Ameryce artystka mogła zaprezentować światu swój talent. Utkała techniką gobelinu wizerunek Jana Pawła II, a obraz ten został wywieszony w kościele w Chicago.

Pomimo iż kreacja komiksów była domeną jej ojca, zamiłowanie do sztuki i kreatywności jest ewidentnie cechą rodziną. Monique, podobnie jak jej ojciec, poświęciła swoje życie sztuce, tworząc unikalne i niepowtarzalne dzieła. Polskiej publiczności dała się poznać, występując w popularnym programie "Żony Hollywood", którego bohaterkami są Polki mieszkające w Stanach Zjednoczonych.

Chmielewski otrzymał wiele prestiżowych nagród

Twórczość Chmielewskiego nie ograniczała się jedynie do grafiki. Jego zaangażowanie społeczne i polityczne było równie ważne. 

Za swój wkład w kulturę i twórczość, otrzymał wiele prestiżowych nagród, w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Papcio Chmiel zmarł 22 stycznia 2021 roku w Warszawie.

Zobacz też:

Piotr Gąsowski spotykał się z ośmioma kobietami jednocześnie. "To nie było zaliczanie"

Jan Śpiewak w potrzasku. Walka z Palikotem okazała się mieczem obosiecznym

Kuba Wojewódzki oraz Janusz Palikot pójdą do sądu? Prokuratura chce znacznie wyższej kary


 

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Papcio Chmiel | Henryk Chmielewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy