Reklama
Reklama

Nie żyje wybitny reżyser dubbingowy. To on współtworzył najpopularniejsze seriale

Smutne wieści płyną od Związku Artystów Scen Polskich. 17 maja, w wieku 94 lat, odszedł Sławomir Pietrzykowski - reżyser dubbingowy, realizator dźwięku oraz wieloletni współpracownik ZASP-u. "Z sercem do ludzi, z uchem do opowieści i z wielką miłością do tego, co robił" - przekazano w komunikacie.

Zmarł Sławomir Pietrzykowski. Reżyser dubbingowy miał 94 lata

17 maja przekazano smutną wiadomość o śmierci reżysera dubbingowego - Sławomira Pietrzykowskiego. Twórca od połowy lat 50. pracował jako jako realizator dźwięku, autor adaptacji, także opracowań muzycznych setek słuchowisk. Informację o jego śmierci potwierdził w oficjalnym komunikacie na Facebooku Związek Artystów Scen Polskich.

"To dzięki niemu Scooby mówił po polsku. Flintstonowie też. I choć jego nazwisko mogło umykać w napisach końcowych, jego praca rozbrzmiewała w naszych domach przez długie lata" - zaczęto.

"Zawsze zaangażowany, życzliwy, obecny. Z sercem do ludzi, z uchem do opowieści i z wielką miłością do tego, co robił. Dziękujemy, Sławku - za głosy dzieciństwa. Za obecność. Za świat, który dzięki Tobie tak pięknie brzmiał" - dodano.

Reklama

ZASP poinformował przy tym, że uroczystość żałobna odbędzie się 26 maja 2025r. w kościele św. Wincentego na Cmentarzu Bródnowskim (murowany). Po niej nastąpi odprowadzenie zmarłego do grobu rodzinnego.

Pracował przy kultowych animacjach. Jak wyglądała kariera Sławomira Pietrzykowskiego?

Sławomir Pietrzykowski urodził się 5 sierpnia 1930 roku. W wieku 20 lat rozpoczął pracę w Polskim Radiu, gdzie odpowiadał za opracowania muzyczne setek audycji i słuchowisk, m.in. "Mistrz Wit" Janiny Hertz, "Lęk" Cedrica G. Gilforda, "Czysta staranna robota" Fredericka Forsytha, "Następca tronu" Clarka Howarda czy "Mam wszystko" Anny Onichimowskiej.

W 1963 roku podjął współpracę ze Związkiem Artystów Scen Polskich. Przez lata przewodniczył Sekcji Radia, Telewizji i Filmu. Dzięki niemu powstało Studio Nagrań im. Janusza Warmińskiego, w którym wraz z żoną Aliną Langman-Pietrzykowską utrwalał na taśmie rozmowy ze znakomitymi postaciami świata teatru i kultury. Co więcej, to on wymyślił nazwę nagrody Pro Media Artis - przyznawanej za wybitne osiągnięcia w twórczości radiowej. W 1999 roku dołączył do grona Członków Zasłużonych ZASP.

Jako reżyser dubbingowy, Pietrzykowski współtworzył takie produkcje jak: "Flinstonowie", "13 demonów Scooby-Doo" czy "Conan - łowca przygód". Przygotował także setki reportaży literackich. 

Zobacz materiał promocyjny partnera:
Halo! Wejdź na halotu.polsat.pl i nie przegap najświeższych informacji z poranka w Polsacie.

Zobacz też:

Nie żyje znany aktor i komik. Był gwiazdą kultowego sitcomu "Zdrówko"

Nie żyje uczestniczka "Hotelu Paradise". Miała zaledwie 25 lat

Nie żyje wybitny reżyser. Jego filmy poruszały cały świat

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: nie żyje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy