Reklama
Reklama

"Milionerzy". Lelewel utrzymywał, że Johannes Scolvus to Jan z Kolna, który odkrył Amerykę, penicylinę czy rad?

"Joachim Lelewel, historyk uniwersytetów wileńskiego i warszawskiego, utrzymywał, że Johannes Scolvus vel Scolnus to Jan z Kolna, który odkrył co?" Z takim pytaniem mierzył się gracz w kolejnej odsłonie teleturnieju "Milionerzy".

Stacja TVN serwuje widzom powtórki 12. sezonu programu "Milionerzy". W 594 odcinku  "MilionerówHubert Urbański zadał uczestnikowi pytanie za 10 tys. zł.

"Milionerzy". Lelewel utrzymywał, że Johannes Scolvus to Jan z Kolna, który odkrył Amerykę, penicylinę czy rad?

Joachim Lelewel, historyk uniwersytetów wileńskiego i warszawskiego, utrzymywał, że Johannes Scolvus vel Scolnus to Jan z Kolna, który odkrył:

Reklama

  • A. Amerykę przed Kolumbem
  • B. rad przed Skłodowską
  • C. promienie X przed Roentgenem
  • D. penicylinę przed Flemingiem

Uczestnik potrzebował koła ratunkowego - pół na pół. Zawodnik ostatecznie obstawił odpowiedź A. Czy słusznie?

Chcesz stanąć do finałowej rozgrywki? ROZWIĄŻ NASZ QUIZ, wybierz właściwe odpowiedzi i przekonaj się, czy milion w “Milionerach" byłby w Twoim zasięgu!

"Milionerzy". Prawidłowa odpowiedź na pytanie o odkrycie Jana z Kolna

Jan z Kolna (Johannes Scolvus, lub Jan Scolnus) był żeglarzem, który według niektórych przekazów miał dotrzeć do Ameryki na kilkanaście lat przed Kolumbem, biorąc udział w wyprawie Dietricha Pininga, zleconej przez duńskiego króla Christiana I Oldenburga. Polski historyk i działacz polityczny Joachim Lelewel był pierwszym, który zebrał wszystkie zapiski dotyczące Johannesa Scolnusa. Uznał on, że Jan z Kolna był Polakiem i że był nawigatorem floty duńskiej. Zatem odpowiedź A była prawidłowa.

Uczestnik zdobył 10 tys. złotych i mógł grać dalej w teleturnieju. 

"Milionerzy". Kto wygrał milion?

19 września 2022 po raz piąty w historii tego programu padła główna wygrana. Zawodnik musiał odpowiedzieć na pytanie o kompozytora popularnego w Azji utworu "Modlitwa dziewicy". Szczęśliwym zwycięzcą został Tomasz Orzechowski, który uwielbia quizy i od lat bierze udział w teleturniejach. 

Zatem w "Milionerach" główna wygrana padła pięć razy. Przed Orzechowskim po milion złotych w polskiej wersji programu sięgneli Krzysztof Wójcik, który swoje pytanie za milion usłyszał w 2010 roku oraz Maria Romanek, która dołączyła do niego w 2018 roku. Kolejna była Katarzyna Kant-Wysocka z Gdańska. We wrześniu ubiegłego roku czwartym milionerem został Jacek Iwaszko, który odpowiadając na pytanie "Kiedy rozpoczęło się drugie tysiąclecie?", wygrał milion złotych! Poprawna odpowiedź brzmiała: "1 stycznia 1001 roku". 

Milionerzy to teleturniej, w którym prawidłowo należy odpowiedzieć na 12 pytań, aby wygrać główną nagrodę pieniężną w wysokości miliona złotych. Zawodnik ma do dyspozycji podpowiedzi, może skorzystać z 3. kół ratunkowych: "pytanie do przyjaciela", "pół na pół" i "pytanie do publiczności".

Zobacz też:

"Milionerzy". Biały krzyż rycerzy maltańskich jest podobny do herbu Wejherowa czy Malty?

Tomasz Orzechowski wygrał w "Milionerach", ale kasy już nie ma! Oto, co zrobił z wygraną

Zawodowo wygrywał w teleturniejach. Dziś jest bibliotekarzem

Krzysztof Jabłoński skutecznie pogroził Smaszcz prawnikami. "Petarda" spanikowała i usunęła wpis!

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: "Milionerzy" | teleturniej | Hubert Urbański
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy