Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

"Miałem pomysł, żeby się zabić"

Andrzej Żuławski nie przejmuje się faktem, że sąd zakazał rozpowszechniania jego książki "Nocnik". W kolejnych wywiadach ujawnia kulisy powstawania dziennika. Tym razem postanowił wytłumaczyć się z... myśli samobójczych, które towarzyszyły mu podczas pisania.

"Parokrotnie w ostatnich dniach myślę o samobójstwie, na co się zlewa pogarda dla kina, niechęć do literatury, pustota egzystencji, nienawiść wobec zła, kłamstwa i głupoty, zupełne osamotnienie" - napisał reżyser w "Nocniku".

Reklama

Zapytany przez dziennikarza "Gazety Wyborczej" o powyższy fragment, Żuławski wyznał, że owszem, "miał taki pomysł, żeby się zabić". Powodem miały być rządy Prawa i Sprawiedliwości oraz towarzyszący im zalew głupoty, brutalności i kłamstwa:

"PiS reprezentuje, kondensuje, wzmaga tę zapyziałość, która wyhamowuje dobry ruch. PiS wespół z Kościołem oznaczają niechęć do wszystkiego, co za płotem. Oznaczają głupotę" - powiedział reżyser na łamach "Dużego Formatu".

Zdaniem Żuławskiego brutalność reprezentuje w Polsce kardynał Dziwisz, który "chce zmusić go do tego, by słuchał, co mówi z ambony".

Czytaj także:

Żuławski o Rosati: Kochałem ją

Żuławski: Ten proces nie ma sensu

pomponik.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Żuławski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje