Reklama
Reklama

​Marcin Daniec radzi, jak rzucać palenie:„2 tygodnie chodzenia po ścianach"

Marcin Daniec (65 l.) rzucił palenie dość dawno temu, jednak ciągle jest bardzo dumny z tego osiągnięcia. Pokusił się nawet o wygłoszenie prelekcji na ten temat, takim się poczuł ekspertem. W rozmowie „Faktem” radzi, żeby nie certolić się z nałogiem, tylko potraktować sprawę jak zerwanie plastra…

Marcin Daniec, artysta kabaretowy, palił papierosy przez większość swojego dorosłego życia. 16 lat temu, w wieku 49 lat doszedł do wniosku, że czas zerwać z nałogiem i zrealizował ten plan zanim jeszcze zaczęło być to modne. Wtedy jeszcze nie obowiązywała ustawa nikotynowa, która weszła w życie dopiero w listopadzie 2010 roku, więc z czasach, gdy Daniec walczył z nałogiem, zadymione restauracje i pełne popielniczki stojące między talerzami uchodziły za normę

Marcin Daniec: jak rzucił palenie?

Daniec jednak zawziął się i postanowił wkroczyć w pięćdziesiąty tok życie wolny od nałogu. Jak przekonuje w rozmowie z „Faktem”, najlepiej zastosować metodę „jak zerwanie plastra”. 

Reklama

"Palenie rzuciłem 16 lat temu. Proszę przekazać wszystkim, którzy chcą rzucić, żeby się nie oszukiwali, nie robili żadnych eksperymentów. Trzeba rzucić palenie z dnia na dzień! "Chodzi się po ścianach" tylko dwa tygodnie. Ale potem satysfakcja jest ogromna. Kiedy ktoś podchodził do mnie i prosił o ogień albo papierosa, na pół Rynku krzyczałem: "Nie palę!". Miałem sny, że palę i było mi głupio, że nie dotrzymałem słowa! Jak się obudziłem, byłem szczęśliwy". 

Wielu palaczy boi się, że zerwanie z nałogiem spowoduje u nich niekontrolowane tycie. Daniec uspokaja, że ten  problem da się łatwo wyeliminować za pomocą aktywności fizycznej:

"Nie stosuję żadnej diety. Trochę przytyłem, kiedy rzuciłem palenie. Organizm wariował, jeśli chodzi o metabolizm. Na szczęście już to opanowałem. Pochwalę się, że gram kilka razy w tygodniu w tenisa, po dwie godziny. Poza tym dużo pływam, jeżdżę rowerem i się wysypiam. To ma ogromne znaczenie. Na zaproszenie prof. Piotra Tutki miałem wykłady w aulach wyższych uczelni o szkodliwości palenia. Była cisza jak w kościele, przerywana salwami śmiechu. Moja menadżerka, przerażona, mówiła: "Co ty, prelegentem chcesz zostać?!".

Prof. Piotr Tutka, o którym wspomina Daniec, jest farmakologiem i endokrynologiem specjalizującym się z walce z nałogiem nikotynowym. Warto przy okazji przypomnieć, że nigdy nie ma złego momentu na rzucenie palenia

Jest to nałóg nie tylko szkodliwy, lecz także niemodny, nieestetyczny i kosztowny. Dym tytoniowy zawiera ponad 4 000 związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych oraz szereg środków toksycznych. Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu wynika, że każdy papieros skraca życie o 11 minut. 

Zobacz też:

Marcin Daniec uratował osiem osób!

Marcin Daniec ma młodszą o 20 lat żonę! Jak im się układa?

Tak gorących zdjęć Kylie Jenner jeszcze nie miała! Fani oniemieli!

***

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Marcin Daniec
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy