Reklama
Reklama

Królowa Elżbieta II miała zginąć w zamachu? FBI ujawniło szczegóły

Chociaż od śmierci królowej Elżbiety II minęło już sporo czasu, to na jaw cały czas wychodzą nowe fakty z jej życia. Między innymi ten, że głowa Wielkiej Brytanii wiele lat temu otarła się o śmierć. FBI ujawniło właśnie dokumenty, w których zawarte były tajne informacji o zamachowcu, który miał zgładzić monarchinię w tracie jej wizyty w Stanach Zjednoczonych.

Królowa Elżbieta II mogła zginąć w zamachu w USA?

Jakiś czas temu FBI postanowiło udostępnić dokumenty, które dotyczyły podróży członków rodziny królewskiej do USA. Wizyta z 1983 roku mogła skończyć się prawdziwą tragedią dla królowej Elżbiety II. Groźby o planowanym zamachu skierowano wtedy do funkcjonariusza policji w San Francisco.

Zobacz też: Księżna Kate zemściła się na Camilli. Wzięła odwet za rodziców

Reklama

Według akt, policjant po usłyszeniu pogróżek miał skontaktować się agentami federalnymi. Przekazał im wtedy, że spotkał w irlandzkim pubie mężczyznę, który miał opowiadać o planowaniu zamachu. Mężczyzna miał też zdradzić, że szukał zemsty za swoją córkę, która zginęła w Irlandii Północnej.


FBI zadbało o ochronę królowej Elżbiety II

Okazuje się, że realne zagrożenie miało miejsce 4 lutego 1983 roku. Było to miesiąc przed wizytą królowej Elżbiety II i jej męża w Kalifornii.

"Chciał skrzywdzić królową Elżbietę i zrobiłby to albo zrzucając jakiś przedmiot z mostu Golden Gate na przepływający pod nim Royal Yacht Britannia, albo próbowałby zabić królową Elżbietę podczas jej wizyty w Parku Narodowym Yosemite" - donosi BBC, powołując się na dokument FBI.

Informacja o planowanym zamachu były jak najbardziej realne. Secret Service postanowił nawet zamknąć chodniki na moście Golden Gate. Wizyta królowej Elżbiety II odbyła się jednak bez żadnych niespodziewanych sytuacji.

Królowa Elżbieta II odwiedzała USA, kiedy w Irlandii Północnej było sporo napięć. W dokumentach FBI można było znaleźć notatkę, w której pisano, iż najwięcej gróźb pod adresem Elżbiety II kieruje Irlandzka Armia Republikańska.

"Możliwość gróźb pod adresem brytyjskiej monarchii występuje zawsze ze strony Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA). Boston i Nowy Jork są proszone o zachowanie czujności na wszelkie groźby wobec królowej Elżbiety II ze strony członków IRA i natychmiastowe przekazanie ich Louisville" - czytamy w zapisie udostępnionym przez portal bbc.com.

Zobacz też:

Afera w Wielkiej Brytanii. Etiopia domaga się "powrotu" księcia Alemayehu

Kate chciała to zrobić po cichu, lecz dowiedział się cały świat! Wszystko przez jedno nagranie

Wiadomo, ile kosztował podatników pogrzeb Elżbiety II. Nie było tanio

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Królowa Elżbieta II
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy