Reklama
Reklama

Koronacja Karola III inna niż życzy sobie król? Eksperci zabrali głos

Król Karol III (73 l.) słynie z tego, że jest oszczędny. Już zapowiedział cięcia etatów. Również na koronacji postanowił oszczędzić. Ceremonia jego wejścia na tron ma być dużo skromniejsza niż królowej Elżbiety. Eksperci chcą, by zmienił plany.

Koronacja Karola III ma się odbyć prawdopodobnie 3 czerwca 2023 roku w Opactwie Westminsterskim- tak podał serwis Bloomberg, powołując się na zachowującego anonimowość brytyjskiego urzędnika. Wybór tej daty jest nieprzypadkowy, gdyż dzień wcześniej minie 70. rocznica koronacji królowej Elżbiety. 

Karol III zaplanował skromną koronację

Król Karol III słynie z oszczędności, więc i jego koronacja została zaplanowana dużo skromniej niż uroczystość matki.  Dodatkowo wynika to też po części z kryzysu związanego z rosnącymi kosztami utrzymania. Według planów Karola ceremonia ma zostać skrócona z ponad trzech godzin do jednej godziny. 

Reklama

Eksperci od PR ostrzegają jednak Karola, że mniej wystawne wydarzenie może "zmarnować okazję do reklamowania Wielkiej Brytanii na światowej scenie".

Karol miał niespełna 5 lat, kiedy jego matka, królowa Elżbieta II została koronowana. Był czerwiec 1953 roku. Do Opactwa Westminsterskiego przyjechało ponad 8 tys. gości. Nie wiadomo, jak zapamiętał tę uroczystość, która zresztą była transmitowana przez telewizję. Karol ma zamiar na swoją koronację zaprosić zaledwie 2 tys. osób. Dodatkowo szaty koronacyjne mają zostać zastąpione przez zwykłe garnitury, co spowoduje, że ceremonia będzie mniej widowiskowa.
Eksperci od PR są zdania, że ograniczanie kosztów w tym wypadku nie przysłuży się dobremu imieniu monarchii.

"Koronacje przychodzą raz na pokolenie. Jeśli koronacja będzie postrzegana jako wydarzenie po kosztach, to nie przyniesie to królestwu profitów. Ceremonia to szansa na reprezentowanie ludzi i narodu na światowej scenie. Byłoby bardzo smutno, gdyby to się zmarnowało" - twierdzi historyk Andrew Roberts.

Zobacz też:

Koronacja króla Karola III. Jest data!

Król Karol III i jego "kiełbasiane palce". Jaka to choroba?

Niepokojące wieści o stanie króla Karola! Musiała reagować żona Camilla!

Karol III będzie zwalniał ludzi. Co zniknie z tradycji królewskiego dworu?

***

pomponik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy