Reklama
Reklama

Karol III został królem. Brytyjczycy poniosą dotkliwe konsekwencje finansowe?

Powołanie Karola III na brytyjski tron pociągnie za sobą wiele zmian w życiu codziennym Brytyjczyków. Muszą chociażby zmienić słowa hymnu, w którym od 70 lat wymieniali królową, a to jeszcze nie koniec.

Od soboty 10 września Brytyjczycy mają oficjalnie nowego władcę. Jest nim król Karol III, syn Elżbiety II, który został tego dnia oficjalnie proklamowany królem przez Radę Akcesyjną. W swoim przemówieniu król podziękował swojej matce i wskazał, że przejmuje jej obowiązki.

Reklama

"Panowanie mojej matki było niezrównane pod względem długości trwania, poświęcenia i oddania. Nawet gdy się smucimy, dziękujemy za to najwierniejsze życie. Jestem głęboko świadomy tego głębokiego dziedzictwa oraz poważnych obowiązków i odpowiedzialności, które teraz zostały mi przekazane" - oświadczył król Karol III.

Karol III oznacza zmiany w portfelach Brytyjczyków. Niech żyje król. Niech żyje nowy funt Nowy

Zmiana na tronie wiąże się dla mieszkańców Wielkiej Brytanii z wieloma nowościami. Śpiewając hymn państwowy muszą zmienić słowa z "Boże chroń królową" na "Boże chroń króla". Również na znaczkach pocztowych nie będzie już wizerunku Elżbiety II. Musi nastąpić też zmiana banknotów, która będzie sporo kosztowała skarb państwa.

Bank Anglii przekazał, że w związku z zaprzysiężeniem nowego władcy, szykuje  się do wymiany aż 4,5 miliardów banknotów z wizerunkiem Elżbiety II, które warte są łącznie 80 miliardów funtów. Wizerunek królowej zdobił wszystkie banknoty od 1960 roku, wtedy to do obiegu wszedł banknot o nominale 1 funta, z wizerunkiem Elżbiety II, zaprojektowany przez Roberta Austina.

Teraz znajdzie się na nich podobizna króla Karola III. Z kolei stacja BBC, czyli publiczny nadawca na Wyspach uspakaja, że proces wymiany banknotów będzie trwał kilka lat. W tym czasie stare banknoty nie stracą ważności. Dalsze decyzje co do wymiany i terminu obowiązywania dotychczasowych banknotów będą ogłaszane już po żałobie narodowej.

Elżbieta II widnieje też na niektórych banknotach i monetach w Kanadzie Nowej Zelandii oraz innych krajach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Nie wszyscy Brytyjczycy są zadowoleni z wymiany banknotów. Twierdzą, że będzie to dużym obciążeniem dla finansów państwa. 

Zobacz też:

Dziwactwa i pasje króla Karola III

Kto otrzyma majątek królowej Elżbiety II?

Karol III zabronił Meghan przyjazdu do Balmoral. Oto, co powiedział synowi

***

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Król Karol III | Królowa Elżbieta II
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy