Reklama
Reklama

Karol III nie jest uznawany w Australii za króla. Powód może zaskoczyć...

Karol III (74 l.) po śmierci matki, królowej Elżbiety III, został monarchą nie tylko Wielkiej Brytanii, lecz także pozostałych krajów Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Obywatele Australii nie wydają się tym zachwyceni. Nie zamierzają uznać Karola III za swojego króla.

Karol III oficjalnie objął brytyjski tron po mamie, Elżbiecie II 10 września ubiegłego roku, gdy Rada Akcesyjna ogłosiła go „z Bożej łaski królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych Jego posiadłości i terytoriów, Głową Wspólnoty, Obrońcą Wiary”. 

Australijskie banknoty nie dla Karola III

Wymienione w proklamacji „inne posiadłości i terytoria” to między innymi Królestwo Wspólnotowe, które w listopadzie 2021 roku liczyło 15 krajów. 

Reklama

Z okazji 55. rocznicy niepodległości, Commonwealth, opuścił Barbados, W ubiegłym roku ponad połowa mieszkańców Jamajki opowiedziała się za porzuceniem Wspólnoty, a Australia przygotowuje się do referendum w tej sprawie. Na wypadek, gdyby większość obywateli opowiedziała się za wystąpieniem ze Wspólnoty, na początku tego roku australijski Bank Rezerw zaproponował, by nie zastępować wizerunku Elżbiety II portretem jej syna na banknotach pięciodolarowych. 

Zamiast nowego monarchy, na pięciodolarówkach znajdą się rysunki honorujące kulturę i historię pierwszych Australijczyków. Banknot pięciodolarowy był ostatnim w Australii środkiem płatniczym, na którym znajdował się wizerunek monarchy. 

Karol III nie będzie królem Australii

Na tym nie koniec zmian. Australijczycy postanowili nie uznawać Karola III za swojego króla. Powód może zaskakiwać, bo nie wynika z polityki, lecz… gramatyki. 

Australijski parlament uznał słowo „król” za zbyt męskie i postanowił zastąpić go wyrazem neutralnym płciowo. Karola III na terenie Australii  nie tylko nie będzie można nazywać królem, lecz także używać w odniesieniu do niego męskich zaimków. 

Zamiast tytułu króla, dziedzicowi Elżbiety II będzie w Australii przysługiwał tytuł „sovereign”, co dokładnie oznacza „podmiot sprawujący władzę wyższą”

Król Karol III wywołał rewolucję. W gramatyce

W  języku polskim słowo „suweren” jest rodzaju męskiego, jednak angielska gramatyka jest mniej restrykcyjna. Decyzja australijskiego parlamentu na temat nadania nowego tytułu Karolowi III pociągnęła za sobą kolejne. Wykluczone będzie nazywanie go „jego królewską wysokością”, a gubernatorzy nie będą odtąd nazywani „jego” lub „jej” ekscelencją. 

Tylko jak sobie z nowymi regulacjami parlamentu poradzą australijskie tabloidy, które uwielbiają pisać o brytyjskiej rodzinie królewskiej…

Zobacz też:

Szokujący plan royalsów na wizytę Harry'ego w trakcie koronacji! Książę nie będzie szczęśliwy


Harry podjął decyzję w sprawie koronacji. Znamy oficjalne stanowisko księcia!


Australia podjęła decyzję. Karol III nie pojawi się na nowych banknotach

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Król Karol III | brytyjska rodzina królewska
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy