Reklama
Reklama

Jolanta Kwaśniewska zrobiła to specjalnie dla żony Zełenskiego. Piękny gest byłej Pierwszej Damy

Jolanta Kwaśniewska pojawiła się 17 stycznia w Davos, gdzie odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne. Pierwsza Dama RP w latach 1995-2005 została zaproszona do udziału w spotkaniu z Ołeną Zełenską. Nie była w tym jedyna.

Jolanta Kwaśniewska w Davos

Minęły lata, odkąd Jolanta Kwaśniewska pełniła rolę Pierwszej Damy u boku swojego męża. Była prezydentowa wciąż aktywnie uczestniczy jednak w życiu społeczno-politycznym i zabiera głos w istotnych sprawach (ostatnio przy okazji długiego wywiadu z Aleksandrą Kwaśniewską). Polacy zresztą to doceniają, dlatego Kwaśniewska wciąż cieszy się dużą popularnością.

Reklama

Najwyraźniej zresztą nie tylko w naszym kraju, o czym świadczy zaproszenie żony Aleksandra Kwaśniewskiego do Davos, gdzie odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Wydarzenie ze zrozumiałych powodów zostało zdominowane przez tematy wojny na Ukrainie. Wiele dzieje się też wokół Ukraine House w szwajcarskim kurorcie. 17 stycznia żona prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Ołena Zełenska prowadziła panel dyskusyjny poświęcony zachęceniu świata do wspierania Kijowa.

Ołena Zełenska spotkała się z Kwaśniewską

Wśród osób, które otrzymały specjalne zaproszenia na spotkanie z Ołeną Zełenską znalazła się była pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska obecnie prezeska Fundacji Porozumienie bez Barier. Żona Aleksandra Kwaśniewskiego, prezydenta RP w latach 1995-2005, przybyła do Davos, tylko po to by spotkać się z prezydentową Ukrainy. 

Obie panie z pewnością miały wiele tematów do rozmowy. Stanowią przecież przykład aktywnych Pierwszych Dam, które nie bały się nigdy zabierać głosu publicznie. Co przecież nie jest regułą wśród żon głów poszczególnych państw.

Ołena Zełenska o zapędach Rosji

Ołena Zełenska jest jedną z najbardziej rozchwytywanych osób w Davos. Światowe telewizje przeprowadzają z nią wywiady, w których Pierwsza dama Ukrainy podkreśla, że Rosja nie ma zamiaru ograniczać swoich zapędów tylko do jej rodzinnego kraju. Zdaniem Zełenskiej Rosja spróbuje rozszerzyć wojnę na inne kraje.

"Ta wojna może się rozszerzyć" - podkreślała Zełenska. Pierwsza dama Ukrainy apelowała o działania w celu zapobieżenia "globalnemu kryzysowi na pełną skalę".

Zełeńska ostrzegała też przed możliwymi skutkami konfliktu nuklearnego. Jak zaznaczyła: "Nie można dopuścić, by wydarzył się nowy Czarnobyl". Otwarte pozostaje pytanie, czy światowi przywódcy posłuchają jej słów.

Jolanta Kwaśniewska wspiera Ukrainę

Przypomnijmy, że Jolanta Kwaśniewska i jej fundacja Porozumienie bez Barier jest od początku wojny bardzo zaangażowana w pomoc dla Ukrainy. We współpracy z Global Empowerment Mission realizuje projekty pomagające uchodźcom wojennym ("Projekt Relokacja") opuścić tymczasowe miejsca pobytu w Warszawie i znalezieniu bezpiecznego schronienia w Polsce lub innych krajach Unii Europejskiej.
Porozumienie bez Barier zajmuje się także dystrybuowaniem pomocy humanitarnej dla Ukrainy i ukraińskich uchodźców.

Aktywny udział w walkę o demokrację na Ukrainie brał też jej mąż. Aleksander Kwaśniewski angażował się szczególnie w pomoc w przeprowadzeniu procesu wkroczenia naszego wschodniego sąsiada do Unii Europejskiej.

Chcesz skomentować artykuł? Zrób to na Facebooku

Zobacz też:

Zełenska dostała niezwykły prezent od dziennikarki z Polski. "Niech was chronią"

Jolanta Kwaśniewska zdradza szokujące wspomnienia z życia w Pałacu Prezydenckim. Dziś to nie do pomyślenia

Jolanta Kwaśniewska wspomina prezydenturę męża. "To był błąd"

pomponik.tv
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy