Reklama

Jolanta Kwaśniewska

Pierwsza dama Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1995-2005 oraz działaczka społeczna – oto Jolanta Kwaśniewska, zdaniem wielu najbardziej elegancka małżonka prezydenta Polski i wzór do naśladowania. Jak przebiegała jej kariera? 
Jolanta Kwaśniewska - najważniejsze informacje
Jolanta Kwaśniewska / Mieszko Piętka /AKPA

Jolanta Kwaśniewska - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  03.06.1955

 • Miejsce urodzenia:

  Gdańsk

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  celebryta/ka

Pierwsza dama Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1995-2005 oraz działaczka społeczna – oto Jolanta Kwaśniewska, zdaniem wielu najbardziej elegancka małżonka prezydenta Polski i wzór do naśladowania. Jak przebiegała jej kariera? 

Dzieciństwo

Jolanta Kwaśniewska urodziła się jako Jolanta Konty 3 czerwca 1955 r. w Gdańsku. Pochodzi z wojskowej rodziny – jej ojciec był pułkownikiem Wojsk Ochrony Pogranicza, a dziadek w trakcie I wojny światowej służył w armii austro-węgierskiej. Ma dwie siostry.

Przyszła pani Kwaśniewska z wykształcenia została prawniczką. Swoją przyszłość wiązała z zawodem sędziny, ale nie udało jej się spełnić tego marzenia.

Początek kariery

Jolanta Kwaśniewska podejmowała się różnych prac – była dyrektorem ds. handlu w firmie polonijnej, a po przemianach ustrojowych związała się z branżą nieruchomości i prowadziła własną agencję Royal Wilanów. Tym biznesem zajmowała się aż do momentu, w którym jej mąż został wybrany na funkcję prezydenta kraju.

Szczyt popularności

Wraz z zaprzysiężeniem Kwaśniewskiego życie jego żony zmieniło się o 180 stopni. Jako pierwsza dama zaczęła pełnić oficjalne funkcje na szczeblu państwowym – uczestniczyła w wizytach dyplomatycznych, brała udział w uroczystościach. Spotkała się m.in. z królową Elżbietą II, Władimirem Putinem, Billem Clintonem i papieżem Janem Pawłem II. Otworzyła również własną fundację "Porozumienie bez barier" w ramach której wspomagała różne cele społeczne, przede wszystkim na rzecz osób chorych i ubogich.

Fundacja Kwaśniewskiej otarła się jednak o skandal. Prezydentowej zarzucono wykorzystywanie wpływów politycznych męża do zebrania środków na działalność. Chociaż lista darczyńców fundacji nigdy nie została upubliczniona, to mówi się, że wiele firm zostało zwyczajnie zmuszonych do wsparcia pieniężnego. Powołana w tej sprawie komisja śledcza nie potwierdziła jednak tych doniesień.

W 2003 pojawiły się plotki, jakoby Kwaśniewska planowała kandydować w kolejnych wyborach prezydenckich i przejąć urząd po ustępującym mężu. Przez jakiś czas Kwaśniewska nie dementowała tych plotek, a wstępne sondaże dawały jej dużą nadzieję na zwycięstwo. Ostatecznie nie zdecydowała się jednak na start w politycznym wyścigu.

Dalsza kariera

Po zakończeniu drugiej kadencji Kwaśniewskiego w 2005 r. Jolanta Kwaśniewska nie zniknęła z mediów. Już rok później pojawiła się na antenie stacji TVN Style jako ekspert w programie „Lekcja stylu”, a po kilku miesiącach stała się jego gospodynią. Wykłady byłej prezydentowej na temat etykiety i elegancji w świecie dyplomacji zrobiły wśród Polek furorę i pozwoliły Kwaśniewskiej wydać trzy poradniki oparte na formacie produkcji.

W 2011 r. razem z córką Kwaśniewska poprowadziła program „Matki i córki, czyli rodzinny galimatias”.

Rodzina

Jolanta Kwaśniewska jest żoną Aleksandra Kwaśniewskiego, polityka okresu PRL i III RP związanego z obozem socjaldemokracji. Zakochani poznali się na uczelni i podobno dla przyszłego prezydenta była to miłość od pierwszego wrażenia. Ona potrzebowała czasu, by przekonać się do nowego adoratora i odzyskać wiarę w mężczyzn po bolesnym rozstaniu. Ostatecznie pobrali się w 1979 r. i wspólnie zamieszkali w Warszawie, a dwa lata później na świat przyszło ich jedyne dziecko – córka Aleksandra.

Jolanta Kwaśniewska - Wiadomości

Jolanta Kwaśniewska - Zdjęcia

Jolanta Kwaśniewska - Wideo