Reklama

Reklama

Reklama

Jedyna Polka w historii nominowana do Oskara! Przegrała z Elizabeth Taylor!

Ida Kamińska to jedyna polska aktorka, która była nominowana do Oscara w kategorii "najlepsza aktorka pierwszoplanowa". W 1967 roku przegrała jednak, a zdobywczynią nagrody została Elizabeth Taylor.

Ida Kamińska: Polka nominowana do Oscara

Ida Kamińska to polska aktorka, którą nominowano do Oskara w 1967 roku za rolę żydowskiej sklepikarki Rozalii Lautmann w filmie "Sklep przy głównej ulicy" w reżyserii Jana Kadara. Do dzisiaj jest jedyną Polką, którą jury wzięło pod uwagę przy wyborze najlepszej aktorki. Ostatecznie przegrała, a zdobywczynią statuetki została Elizabeth Taylor. To nie jedyne sukcesy Idy Kamińskiej, ponieważ za wspomnianą rolę, otrzymała również nagrodę na Festiwalu w Cannes oraz nominację do Złotego Globu. 

Reklama

Na gali wręczenia statuetek towarzyszyła jej wnuczka. Aktorka w mocno natapirowanych włosach i ciężkiej diamentowej biżuterii, prezentowała się, jak prawdziwa diwa. Uważano, że to Kamińska zdobędzie Oskara, ale stało się inaczej. Ta "przegrana" nie zachwiała jednak karierą Polki, wręcz przeciwnie, otrzymała wiele propozycji, na które wcześniej nie mogła liczyć.

Ida Kamińska: kim była jedyna nominowana do Oskara Polka?

Ida Kamińska urodziła się w Odessie we wrześniu 1899 roku. W dzieciństwie wielokrotnie otarła się o sztukę, ponieważ jej mama była aktorką, a ojciec reżyserem. Sukces w Hollywood w 1967 roku i wizja bajkowego życia szybko zostały rozwiane przez polskie władze. Ida dostała wtedy wiadomość, że musi wrócić do ojczyzny, albo ma zrzec się polskiego obywatelstwa.

Aktorka nie miała wyjścia, musiała oddać wszystkie dokumenty i mieszkanie w jednej z warszawskich kamienic. W zamian otrzymała zapewnienie, że zostaje pozbawiona polskiego obywatelstwa. Wtedy w jej życiu nastąpił przełom, a kolejne sukcesy miała odnosić już jako Amerykanka. Niestety, z niewiadomych przyczyn w 1970 roku ukazał się ostatni film z jej udziałem "The Angel Levine".

Łącznie Ida Kamińska zagrała w 124 sztukach teatralnych, wyreżyserowała aż 65 spektakli, jest autorką dwóch dramatów oraz książek "Nie brakuje mi niczego oprócz pracy" i "Moje życie, mój teatr". Zmarła w 1980 roku w Nowym Jorku na atak serca. Pochowano ją na cmentarzu Mount Hebron.

***

Zobacz także:

Kozidrak znowu ma problemy z prawem. Musi się gęsto tłumaczyć

Monika Mrozowska ma czworo dzieci z trzema innymi facetami! Stworzyła grafik spotkań

Maja Sablewska przeszła ogromną metamorfozę! Wiemy, czemu zawdzięcza swój wygląd!

Glinka dopiero co wprowadziła się do nowego domu, a już kupiła nową posiadłość za granicą

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Oscary | Ida Kamińska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy