Reklama

Reklama

Jan Nowicki nie żyje. Aktor miał 83 lata

Jan Nowicki aktor teatralny i filmowy, niezapomniany Wielki Szu - nie żyje. 7 grudnia dotarła do nas smutna wiadomość o jego śmierci. Aktor miał 83 lata

Jan Nowicki nie żyje. Aktor miał 83 lata

Jan Nowicki był legendą polskiego kina, a także największym amantem filmu. Zachwycał jako niezapomniany Wielki Szu, prywatnie podbijał serca kobiet. To jeden z najwybitniejszych aktorów. Miał na koncie  role u reżyserów takich jak Krzysztof Zanussi, Andrzej Żuławski, Wojciech Jerzy Has czy Andrzej Wajda. Był rozpoznawalny nie tylko w Polsce, ale też święcił tryumfy na Węgrzech. 

"W środę 7 grudnia 2022 roku w nocy zmarł w swoim domu w Krzewencie aktor Jan Nowicki" - poinformował Wojciech Nawrocki, radny gminy Kowal.

Reklama

Jan Nowicki - kariera, związki

Jan Nowicki  przyszedł na świat 5 listopada 1939 roku. Był początek wojennej zawieruchy, który nie był dobrym czasem dla wychowywania dzieci. Nowicki stracił wówczas ojca i dwóch starszych braci.

"Moje pokolenie wzięło się z naturalnego odsiewu. Na wsi żył tylko ten, kto wytrzymał. Mocniejszy. Jak słaby zachorował i nie pomógł mu rosół, psi smalec ani miód - musiał umrzeć" - wspominał Jan Nowicki w książce "Jan Nowicki - droga do domu".

Z rodzinnego Kowala wyjechał już wieku 13 lat. Szkołę średnią zmieniał siedmiokrotnie, maturę zdał ostatecznie w jednym z łódzkich liceów. Trafił wreszcie do szkoły filmowej. Dyplom zrobił w roku 1964.i od razu zadebiutował w "Zaproszeniu do zamku" na deskach Starego Teatru w Krakowie. Pojawił się też na ekranie w filmie "Pierwszy dzień wolności". Jednak jego kariera filmowa nabrała tempa po tym, jak wystąpił w "popiołach Andrzeja Wajdy". Potem posypały się propozycje od Jerzego Skolimowskiego. Aktor zagrał w "Życiu rodzinnym" Krzysztofa Zanussiego oraz w filmie "Skorpion, Panna i Łucznik" Andrzeja Kondratiuka.

W 1983 roku zagrał Wielki Szu w filmie Sylwestra Chęcińskiego. Ta rola okazała się jedną z najbardziej charakterystycznych dla Nowickiego.

Jan Nowicki prowadził bardzo burzliwe życie. Było w nim wiele kobiet. Ze związku z lekkoatletką Barbarą Sobottą ma syna, Łukasza Nowickiego. Był też ojcem Sajany, która jest córką Ireny Paszyn. Nowicki związany był również z węgierską reżyserką Mártą Mészáros. W 2009 zawarł związek małżeński z Małgorzatą Potocką, z którą rozwiódł się 6 lat później. Ostatnią żóną Nowickiego była jego menadżerka Anna Kondratowicz, którą poślubił w 2017 roku.

Nowicki od pewnego czasu nie pojawiał się już w filmach. Dwa lata temu na łamach Super Expressu jego druga żona, Anna Kondratowicz powiedziała, że gwiazdor postanowił zrezygnować z aktorstwa i zająć się pisaniem. Nowicki ma na koncie kilka książek, teksty piosenek i kolęd. Pisał też felietoy do magazynu "Przekrój".

Zobacz też:

Jan Nowicki ma poważne problemy z pamięcią. "Boję się włączyć żelazko"

Łukasz Nowicki ma problemy z pamięcią. "Czytam książkę i zapominam początku"

Krystyna Sienkiewicz: Koniec walki o spadek po aktorce. Sąd wydał wyrok. Już wiadomo, kto odziedziczył wszystko!

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Jan Nowicki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy