Reklama
Reklama

Halina Kunicka – polska piosenkarka kończy 84 lata!

Halina Kunicka rozpoczęła karierę w latach 50 ubiegłego wieku. Zasłynęła takimi przebojami jak „To były piękne dni”, „Niech no tylko zakwitną jabłonie” czy „Jak kochać, to kochać”. Dziś piosenkarka obchodzi 84 urodziny. Jak wygląda obecnie i czym się zajmuje? Oto wszystko, co warto wiedzieć o jej karierze, życiu prywatnym i myzyce!

Halina Kunicka zapisała się w pamięci wielu pokoleń nie tylko jako piosenkarka (posłuchaj!), ale również wyjątkowa osobowość sceniczna i żona Lucjana Kydryńskiego.

Halina Kunicka - wiek,  pochodzenie, znak zodiaku

Halina Kunicka urodziła się w 18 lutego 1938 r. we Lwowie. Jej znak zodiaku to wodnik. 

Do Polski przeprowadziła się wraz z matką jako kilkulatka. Najpierw mieszkała w Grójcu, a następnie w Warszawie. Uczyła się w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego, a po maturze - mimo że od małego kochała muzykę - zdecydowała się na rozpoczęcie studiów prawniczych na UW. 

Reklama

Na III roku studiów wzięła udział w konkursie dla piosenkarzy-amatorów organizowanym przez Polskie Radio. Została jedną z finalistek i otrzymała możliwość nauki w profesjonalnym studiu piosenkarskim. Prawdopodobnie właśnie to wydarzenie zaważyło na jej dalszych losach i sprawiło, że Halina Kunicka postanowiła związać się z muzyką.


Halina Kunicka - piosenki i kariera muzyczna

Gwiazda ma na swoim koncie aż 17 albumów, a 3 z nich otrzymały status Złotej Płyty. 

W czasie swojej kariery współpracowała z takimi artystami jak Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Jerzy Połomski czy Jonasz Kofta. Koncertowała w ponad 30 krajach, m.in. w Nowym Jorku, Londynie, Tokio, Barcelonie czy Hawanie. 

Gwiazda polskiej estrady ma na koncie takie osiągnięcia jak występ podczas Olimpiady w Monachium w 1972 r. Może się pochwalić również Nagrodą Publiczności na Festiwalu w Sopocie (otrzymała ją jako pierwsza w historii kobieta) oraz zwycięstwem w Międzynarodowym Festiwalu Przebojów w Dreźnie. W czasie 9 KFPP została okrzyknięta "Miss Obiektywu". W 2004 r. została natomiast odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi pracy artystycznej. 

Jakie piosenki nagrała Halina Kunicka? Do najpopularniejszych przebojów piosenkarki można zaliczyć: "Niech no tylko zakwitną jabłonie", "Orkiestry dęte",  "Dajmy się zaskoczyć miłości", "Białe tango", "Ballada o dobrej żonie" czy "To były piękne dni". Niektóre z nich, jak np. "Niech no tylko zakwitną jabłonie" doczekały się nowych aranżacji.

Halina Kunicka - mąż, dzieci

Piosenkarka po raz pierwszy wyszła za mąż w wieku 22 lat. Wybrankiem jej serca został znajomy inżynier budownictwa. Para rozstała się po 7 latach małżeństwa, a Halina Kunicka w 1968 r. wyszła za dziennikarza i publicystę Lucjana Kydryńskiego. W tym samym roku na świat przyszedł ich syn - Marcin Kydryński.

Halina i Lucjan stanowili zgrany i kochający się duet. Byli parą nie tylko w życiu prywatnym, ale wielokrotnie również na scenie. Lucjan Kydryński zapowiadał występy żony, pomagał jej także w doborze repertuaru. 

Jaka jest według Haliny Kunickiej recepta na udany związek? Kilka lat temu sformułowała bardzo trafną tezę:

Jej miłość była skłonna do wielu poświęceń. Zrezygnowała z kariery, by opiekować się chorym mężem. W 2006 r. Lucjan Kydryński zmarł, a Halina Kunicka mocno odczuła jego stratę.


Halina Kunicka obecnie - jak dziś żyje gwiazda?


Po śmierci męża piosenkarka wielokrotnie wspominała, że czuje się samotna. Cierpiała również na depresję, co opisała w wydanej w 2015 r. książce "Świat nie jest taki zły". 


Kilka lat po tym tragicznym wydarzeniu wdowa po Lucjanie Kydryńskim

powróciła do śpiewania. Raczej nie pojawiała się jednak na dużych scenach,

wybierając kameralne recitale. Do zmiany placów zmusiła ją dopiero pandemia.

Mimo że zaprzestała koncertowania i od czasy do czasu wspomina o konieczności odpoczynku, na razie nie ogłosiła definitywnie przejścia na emeryturę, co z pewnością cieszy fanów piosenkarki.  Zobacz też:

Jerzy Połomski ma żal do Maryli Rodowicz? "Takie jest życie"

Klaudia Halejcio pokazała zniszczenia po wichurze
Rafał Brzozowski poprowadzi "Listę Przebojów Trójki"?INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Halina Kunicka
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy