Reklama
Reklama

Franciszek Pieczka na ostatnich zdjęciach. Syn pokazał kadry z planu

Franciszek Pieczka zmarł w piątek 23 września. Aktor, mimo że miał 94 lata i już dawno mógłby pozwolić sobie na odpoczynek, to do końca był aktywny zawodowo. Jego syn Piotr Pieczka pokazał zdjęcia z planu filmowego zrobione zaledwie kilka dni przed śmiercią aktora.

Franciszek Pieczka był aktorem filmowym i teatralnym. Zadebiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. W latach 1955-1964 występował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, później w Teatrze Powszechnym w Warszawie. 

Jego role w ponad stu polskich filmach należą do kanonu polskiej kinematografii - wystarczy wspomnieć "Jańcio Wodnika", "Ziemię obiecaną", "Potop", "Wesele", "Quo Vadis", "Konopielkę" czy "Żywot Mateusza". Ogromną popularność przyniósł mu serial "Czterej pancerni i pies", gdzie wcielił się w Gustlika. W ostatnich latach chętnie też brał udział w słuchowiskach i dubbingował wiele filmów. Jego niepowtarzalny głos będzie jeszcze długo brzmiał w uszach fanów jego talentu.

Reklama

Franciszek Pieczka był wielokrotnie nagradzany i odznaczany, m.in. Medalem 10-lecia Polski Ludowej, Orderem Odrodzenia Polski, Orderem Orła Białego, odznaką Zasłużony Działacz Kultury i Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na temat życia Franciszka Pieczki powstała książka biograficzna "Franciszek Pieczka, autograf", której autorem jest Dariusz Domański.

Bliscy pokazali ostatnie zdjęcia Pieczki. Pracował do końca

Franciszek Pieczka prywatnie aktor był związany z Henryką Pieczką. 

"Kiedy wspominam życie z moją żoną, to muszę powiedzieć, że jeśli miałem jakieś osiągnięcia w tym zawodzie, to w dużej mierze jej to zawdzięczam" - mówił aktor w "Kulisach sławy".

Henryka urodziła się we Francji, w okręgu Pâté de Calais, jej ojciec był górnikiem. Rozpoczynała studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, kiedy się poznali. To była miłość od pierwszego wejrzenia.  W 1956 r. urodziła się ich córka Ilona, a w 1972 syn Piotr. Żona była zawsze podporą dla aktora. Kiedy zmarła w kwietniu 2004 r. po ciężkiej chorobie Franciszek Pieczka mocno przeżył śmierć żony. W jednym z ostatnich wywiadów z Katarzyną Stoparczyk wspomniał:

"Tylko proszę Boga, żeby odejść w miarę spokojnie, bez boleści. No i żeby później spotkać się z małżonką. Tam, na górze. Może już przygotowała dla mnie jakie przyjęcie? To by było fantastyczne!"
W ostatnich latach Pieczka mógł liczyć na rodzinę. Do śmierci mieszkał w domu w Falenicy z synem Piotrem, synową Elizą i trojgiem wnucząt: Adrianem, Alicją i Aleksem. Latem odwiedzał córkę Ilonę, która przeniosła się nad morze. Syn Piotr troskliwie opiekował się ojcem. Woził go na plan.  

Franciszek Pieczka  mimo słusznego wieku nie rezygnował z pracy.  W 2021 r. wystąpił w słuchowisku Radia dla Ciebie "Moralność Pani Dulskiej". We wrześniu był jeszcze na planie kolejnej produkcji. Jego syn Piotr Pieczka udostępnił na Facebooku zdjęcia ojca w trakcie nagrań. 

Zobacz też:

Franciszek Pieczka nie zdążył pożegnać się z Krafftówną

Jerzy Trela "nie był świadomy swojego talentu"

Jak dzisiaj żyje Jolanta Kwaśniewska?

***

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Franciszek Pieczka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy