Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Ewa Lassek: Alkohol zniszczył jej życie!

Grała coraz mniej

Reklama

W latach 70. Ewa Lassek i Jerzy Jarocki rozwiedli się. Jeszcze w trakcie małżeństwa z Ewą reżyser znów został ojcem. Tym razem urodził mu się syn. Związek z jego matką nie przetrwał. Aktorka grała coraz mniej. Reżyserzy bali się ją obsadzać. Zdarzało się, że z powodu jej niedyspozycji trzeba było odwołać spektakl.

Upijała się też po występie, wtedy koledzy odwozili ją do domu. Kiedyś spadła ze sceny – całą winę zwaliła na scenografa.

Przez lata wykładała w szkole teatralnej. Wielką wagę przykładała do techniki aktorskiej, głosu, wymowy, gestu. Wymagała od studentów znajomości teatralnych konwencji. Była lubiana, choć potrafiła przyjść na zajęcia, tak jak na spektakl, niedysponowana, albo upić się w przerwie. Tolerowano tę sytuację, a wręcz chroniono ją. 

Kiedy Jerzy Trela, sekretarz uczelnianej organizacji partyjnej, został w tej sprawie wezwany do komitetu PZPR, odpowiedział podobno: "No to co z tego, że – k... – pije, ale dobrze uczy!”.

Uczniami Ewy Lassek są m.in. Krzysztof Globisz i Dorota Segda. Ta ostatnia jest od kilku lat rektorem Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

Na ścianie jej gabinetu wisi oprawione w ramki zdjęcie Mistrzyni.

Pod koniec lat 80. zawodową szansę dał Ewie Lassek Andrzej Wajda, obsadzając ją w roli Gertrudy w "Hamlecie". Współpraca podczas prób układała im się źle, a na premierę aktorka przyszła pijana.

Mimo to zagrała. Następnego dnia Andrzej Wajda zdjął ją z roli i powierzył zastępstwo Dorocie Pomykale. To ona pojechała na tournée po Japonii. Zespół zagrał tam ponad 30 razy, sztuka cieszyła się wielkim powodzeniem.

Dla Ewy Lassek był to wielki zawodowy cios. Tym bardziej, że zdiagnozowano u niej chorobę nowotworową, wiedziała więc, że nie pozostało jej wiele czasu. 

Ostatnie miesiące życia spędziła w mieszkaniu, a potem szpitalu. Zapomniana...

***

Życie na Gorąco Retro

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Ewa Lassek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Nie przegap
najgorętszych
plotek!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie. Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj Pomponik.pl lub zobacz instrukcję »