Reklama
Reklama

Elektryk u królowej Elżbiety II. Lech Wałęsa przewidział pożar w pałacu Windsorów

Lech Wałęsa (78 l.) dostąpił zaszczytu goszczenia na dworze królowej Elżbiety II (†96 l.). Nie dość, że został przyjęty z najwyższym uznaniem i honorami, to okazało się, że podczas wizyty przewidział pożar. Jak wszyscy dobrze wiemy, miał rację! To jednak nie koniec anegdot byłego prezydenta Polski na temat królowej Elżbiety II.

Lech Wałęsa w 1991 roku, jako prezydent Polski był gościem w pałacu królowej Elżbiety II. Z podróżą do Wielkiej Brytanii wiąże się kilka anegdot, którymi ówczesny prezydent chętnie się dzielił. Jedną z nich była przepowiednia Lecha Wałęsy na temat pożaru w pałacu Windsorów.

Elektryk na dworze królowej Elżbiety II. Lech Wałęsa przewidział pożar w pałacu Windsorów

Królowa Elżbieta II gościła Lecha Wałęsę wraz z żoną Danutą na brytyjskim dworze w kwietniu 1991 roku. Królowa odznaczyła wówczas Wałęsę orderem, a po południu wydała uroczysty bankiet na cześć prezydenta Polski.

Reklama

Lech Wałęsa, z wykształcenia elektryk, będąc w pałacu Windsorów, powiedział w pewnym momencie do królowej: "Proszę pani - powiedziałem jej kiedyś - ten pałac zaraz się pani spali. I przewidziałem, bo wybuchł tam pożar (...) Chodziłem po tych pokojach, korytarzach. Gniazdka niezabezpieczone, powyrywane, druty niezaizolowane. To się musiało spalić" - powiedział Lech Wałęsa w książce "Ja. Rozmowa z Lechem Wałęsą" autorstwa Andrzeja Bobera i Cezarego Łazarewicza.

Jak przewidział, tak się stało. Słynny pożar w pałacu Windsorów wybuchł 20 listopada 1992 roku. Cała Wielka Brytania była w szoku, a straty były tak ogromne, że królowa Elżbieta II zdecydowała się udostępnić Pałac Buckingham, aby zebrać fundusze. Płomień strawił ponad sto pomieszczeń w północno-wschodniej części pałacu.

Lech Wałęsa sprawił radość królowej Elżbiecie II

W Wielkiej Brytanii prasa chętnie komentowała nietaktowne zachowanie Lecha Wałęsy, kiedy to nie założył odznaczenia od królowej na popołudniowe przyjęcie na cześć gości. Jak wspomina dr Zdzisław Rapacki, ówczesny doradca prezydenta, ich plan był zupełnie inny.

"Skontaktowałem się z dziennikarzem Agencji Reutera i powiedziałem mu, że prezydent założy odznaczenie podczas obiadu rewanżowego wydawanego na cześć królowej. Odradzał, bo na obiad rewanżowy goście przychodzą w smokingach, ale my podnieśliśmy rangę obiadu rewanżowego ze względu na obecność królowej i zaprosiliśmy gości we frakach. Prezydent założył odznaczenie, a królowa była zadowolona z podniesienia rangi obiadu" - przytacza cytat Rapackiego portal Zawszepomorze.pl

Lech Wałęsa na dworze Elżbiety II nie mógł znaleźć swojej żony

Z kolei w prasie polskiej najczęściej komentowano szczerą opinię Lecha Wałęsy na temat... łóżek na królewskim dworze. Prezydent powiedział, że łóżko w sypialni pałacu królewskiego na którym spał, było tak ogromne, że w nocy "nie mógł w nim znaleźć swojej żony".

Królowa Elżbieta II nie żyje

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w wieku 96 lat. Zasiadała na tronie przez 70 lat. W czerwcu tego roku obchodziła Platynowy Jubileusz panowania. Odeszła w swojej szkockiej posiadłości, zamku Balmoral.

Zobacz także:

Wieloletni przyjaciel Lecha Wałęsy mówi całą prawdę o byłym prezydencie. "Niewiele się zmienił"

Księżniczka Anna w takim stroju pożegnała matkę. Nie założyła żałobnej czerni

Lech Wałęsa w złym stanie trafił do szpitala! "Modlitwa i dobre słowo, to naprawdę nie są żarty"

Księżna Kate tak oddała hołd zmarłej królowej. Wzruszający gest

Książę Harry we łzach nad trumną królowej Elżbiety II. Meghan nie pozostała obojętna!

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Królowa Elżbieta II | Lech Wałęsa | Danuta Wałęsa
Reklama
Reklama
Reklama