Reklama
Reklama

Dorota Gardias gorzko o walce z rakiem: „Byłam wkurzona na lekarza”

Dorota Gardias wyznała, że guz w jej piersi został wykryty już dwa lata temu, jednak lekarz uznał, że nie ma się czym przejmować. Gdyby mu wtedy nie zaufała, byc może teraz byłaby już całkiem zdrowa.

Dorota Gardias dopiero niedawno wyznała, że zdiagnozowano u niej raka piersi. Diagnozę usłyszała w czerwcu, jednak nie od razu była gotowa o tym mówić. W rozmowie z „Dzień Dobry TVN” wyznaje, co skłoniło ją do zmiany zdania: 

Dorota Gardias gorzko o walce z rakiem

Jak wyznała Gardias, najbardziej żałuje tego, że posłuchała opinii lekarza, który już dwa lata temu wykrył u niej zmianę w piersi. Z perspektywy czasu prezenterka ocenia, że zbagatelizował sprawę:

Takie sytuacje niestety się zdarzają, a nie powinny, bo poważają zaufanie pacjentów do lekarzy. Kilka lat temu Kora, będąca wtedy po pierwszej turze chemioterapii, z goryczą ujawniła w wywiadzie, że lekarz lekceważył bóle, które ciągnęły się latami. Na szczęście w przypadku Gardias rokowania są dobre, ponieważ guz nie jest złośliwy. Chociaż, jak podkreśla prezenterka, gdyby dłużej czekała, mogłaby znaleźć się w dużo gorszej sytuacji: 

Reklama

Warto pamiętać o tym, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. W Polsce stanowi około 23% wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za 14% zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. Szacuje się, że każdego roku raka piersi rozpoznaje się u 1,7 mln kobiet na świecie. Statystyki te uważa się za niedoszacowane, ponieważ w niewielkim stopniu uwzględniają kobiety z krajów, gdzie opieka medyczna i dostęp do badań profilaktycznych są utrudnione. 

Wczesne wykrycie nowotworu daje szanse na wyleczenie i ma tu zastosowanie zasada: im prędzej tym lepiej. Dlatego przed 40. rokiem życia należy regularnie wykonywać USG piersi, a po 40. roku życia mammografię. Między 40. a 50. rokiem życia profilaktyczne badanie mammograficzne powinno się wykonywać co 2 lata, a po pięćdziesiątce co roku. 

***

Więcej newsów o gwiazdach, ekskluzywne materiały wideo, wywiady i kulisy najgorętszych imprez znajdziecie na naszym Instagramie: https://www.instagram.com/pomponik.pl/


Rita Ora w odważnej stylizacji

Naturalna Joanna Racewicz pozdrawia z Zanzibaru

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Dorota Gardias
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy