Reklama

Robert Pattinson

Robert Pattinson urodził się 13 maja 1986 roku w Londynie. Międzynarodową sławę zdobył dzięki kreacji wampira w filmach na podstawie serii „Zmierzch”. Saga o miłości krwiopijcy i śmiertelniczki oraz rozterki miłosne zapewniły Pattinsonowi czołowe miejsce w magazynach plotkarskich. 
Robert Pattinson - najważniejsze informacje
Robert Pattinson /Invision/Invision/East News /East News

Robert Pattinson - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  13.05.1986

 • Miejsce urodzenia:

  Londyn

 • Kraj urodzenia:

  Wielka Brytania

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Batman",
  • "Harry Potter i Czara Ognia",
  • "Przed świtem",
  • "Zaćmienie",
  • "Księżyc w nowiu",
  • "Zmierzch"
 • Nagrody:

  MTV

Robert Pattinson urodził się 13 maja 1986 roku w Londynie. Międzynarodową sławę zdobył dzięki kreacji wampira w filmach na podstawie serii „Zmierzch”. Saga o miłości krwiopijcy i śmiertelniczki oraz rozterki miłosne zapewniły Pattinsonowi czołowe miejsce w magazynach plotkarskich. 

Życie prywatne

Matka aktora pracowała w agencji modelek, natomiast ojciec zajmował się importem zabytkowych samochodów ze Stanów Zjednoczonych. Dorastał w Barnes z dwiema starszymi siostrami. 

Pattinson odkrył swoją miłość do muzyki na długo przed aktorstwem i mając 4 lata, uczył się gry na gitarze i pianinie. Od dzieciństwa uprawiał także sport: grał w piłkę nożną, jeździł na nartach i snowboardzie. 

Początek kariery

Jako nastolatek stał się miłośnikiem kina, co przyczyniło się do tego, że zaczął występować w amatorskim teatrze Barnes Theatre Company w wieku 15 lat, gdzie otrzymał swoją pierwszą rolę w przedstawieniu „Nasze miasto”. 

Jednocześnie próbował swoich sił w castingach do filmów, co w końcu zaowocowało pierwszą poważną rolą. Przed kamerami po raz pierwszy zagrał w kostiumowym melodramacie „Vanity Fair: Targowisko próżności”. Chociaż debiut nie wyszedł imponująco, bo większość scen z udziałem aktora została usunięta, to informacja o młodym i utalentowanym chłopaku z Londynu rozniosła się w środowisku filmowym. W efekcie Pattinson wcielił się w postać Cedrika Diggory’ego w filmie „Harry Potter i Czara Ognia”. I choć do tej roli specjalnie nauczył się nurkować, zdecydowanie było warto – przyniosła ona aktorowi międzynarodową rozpoznawalność.

Przełom w karierze

2008 roku był szczególny dla początkującego aktora, ponieważ to właśnie wtedy wygrał casting do odegrania roli przystojnego wampira w ekranizacji bestsellerowej powieści Stephanie Meyer zatytułowanej „Zmierzch”. Historia o miłości wampira i zwykłej śmiertelniczki okazała się sukcesem komercyjnym, a Pattinson dzięki tej roli zdobył trzy nagrody MTV w kategoriach: „Najlepszy Pocałunek”, „Najlepsza Walka” oraz „Najlepszy Przełomowy Występ”. 

Następnie wystąpił w kontynuacjach sagi, a do ostatniej części „Zmierzchu” nauczył się nawet mówić po portugalsku. 

Rozwój kariery aktorskiej

Kreacja Edwarda Cullena umocniła pozycję młodego aktora, a także otworzyła drzwi do wielkiej międzynarodowej kariery. W kolejnych latach pojawiał się zarówno w światowych hitach, jak i niezależnych i niszowych filmach. Wśród najpopularniejszych produkcji z udziałem aktora można wyróżnić: „Woda dla słoni”, „Twój na zawsze”, „Cosmpolis”, „Uwodziciel”, „Mapy gwiazd” czy „Włóczęga”.

Z każdą kolejną rolą odcinał się od roli wampira, z którą był najbardziej kojarzony. Za rolę w dramacie „Lighthouse” otrzymał nominację  do nagrody Independent Spirit w kategorii „Najlepszy aktor”. 

W 2022 roku odbyła się premiera filmu o Batmanie, w którym Pattinson wcielał się główną postać. Znaczna część krytyków uznała ten film za najlepszy obraz Batmana w historii kina. Aktor za swoją kreację w produkcji został  nominowany do nagrody MTV Złoty Popcorn w kategorii „Najlepsza rola”. 

Życie prywatne

W 2012 roku aktor oficjalnie przyznał, że jest w związku ze swoją koleżanką z planu, Kristen Stewart. Niestety związek rozpadł się z powodu zdrady aktorki.

W 2014 roku poznał piosenkarkę FKA Twigs. Para nawet się zaręczyła, jednak dwa lata później potwierdziły się wiadomości o ich rozstaniu. Od 2018 roku jest w związku z modelką Suki Waterhouse.

Robert Pattinson - Wiadomości

Robert Pattinson - Zdjęcia