Reklama

Mikołaj Roznerski

Czwartek, 6 października 2022 (17:28) Aktualizacja Piątek, 17 maja 2024 (09:44)
Pochodzący z Rolantowic - małej wsi w województwie dolnośląskim - Mikołaj Roznerski urodził się 6 grudnia 1983 roku we Wrocławiu. Jego talent aktorski widzowie mają okazję podziwiać na deskach teatru, w serialach telewizyjnych, ale i w dużych produkcjach kinowych, takich jak “Porady na zdrady”, czy “Miszmasz, czyli kogel-mogel 3”.
Mikołaj Roznerski - najważniejsze informacje
Mikołaj Roznerski /Jan Bogacz/TVP/East News /East News

Mikołaj Roznerski - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  06.12.1983

 • Miejsce urodzenia:

  Wrocław

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

 • Nagrody:

  Telekamery

Biografia

Mikołaj Roznerski wychował się na 60-hektarowym gospodarstwie rolnym. W wieku trzynastu lat przeszedł traumę związaną z rozwodem rodziców i wyprowadzką z domu rodzinnego matki i rodzeństwa. Aktor został z ojcem. Stres doprowadził do tego, że Roznerski zachorował na anoreksję i trafił do szpitala.
W wieku czternastu lat wyprowadził się od ojca do Wrocławia, gdzie kątem pomieszkiwał u kolegów. Złe doświadczenia z domu rodzinnego sprawiły też, że trafił w złe towarzystwo oraz często zmieniał szkoły. 
W 1999 roku ojciec zapisał go do liceum ogólnokształcącego. Uczęszczając do ogólniaka Mikołaj zapisał się do kółka teatralnego o nazwie “Chyże jeże”, gdzie odkrył swój talent aktorski. Kolega z kółka namówił Mikołaja Roznerskiego, aby ten zdecydował się zdawać do szkoły aktorskiej.

Fascynacja teatrem

Zanim jednak trafił na studia aktorskie, na Politechnice Wrocławskiej przez jeden semestr studiował fizykę. Następnie trafił do szkoły artystycznej - Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy SKiBA. Wspólnie z Sebastianem Majewskim, którego poznał w Studium założył teatr offowy “Scena Witkacego”.
Ich teatr tworzyli młodzi uzdolnieni ludzie, którzy wspólnie zrealizowali 15 przedstawień (np. “Córki Audrey Hepburn”, “Vinyl side b”, czy “Wasza wolność jest naszą decyzją”). Spektakle organizowane były m.in. w opuszczonych fabrykach czy starych piwnicach.
W wieku dwudziestu czterech lat Mikołaj Roznerski został absolwentem Wydziału Lalkarskiego, wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Ponadto może również pochwalić się ukończonymi studiami na Wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Scenicznych w czeskiej Pradze.

Początki kariery Mikołaja Roznerskiego

Pierwsze kroki na deskach teatru stawiał już w czasie studiów. Zagrał w operze “Król Roger”, w reżysera Mariusza Jerzego Trelińskiego.
Od 2007 roku występował w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, natomiast w 2011 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie występował na deskach takich teatrów jak: “Na Woli”, “Scena Prezentacje”, czy w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
Coraz szybciej rozwijająca się kariera teatralna, już po kilku miesiącach od przeprowadzki do Warszawy, zaowocowała też propozycją dołączenia do telenoweli obyczajowej “M jak miłość”, w której wcielił się w rolę Marcina Chodakowskiego.
Ponadto zagrał także drugoplanowe i epizodyczne role w innych polskich serialach: “Prawo Agaty”, “Pierwsza miłość”, “Na Wspólnej”, “Na dobre i na złe”, czy “Ojciec Mateusz” i “Komisarz Alex”.
Od 2012 roku Mikołaja Roznerskiego oglądać można również na dużym ekranie. Przygoda z jego kinowymi rolami rozpoczęła się od thrillera Macieja Żaka “Supermarket”.

Nagrody Mikołaja Roznerskiego

W 2009 roku za wcielenie się w rolę Piotra w przedstawieniu “Widnokrąg” od Sekcji Krytyków Teatralnych Związku Artystów Scen Polskich otrzymał nagrodę za najlepszy debiut aktorski-teatralny im. Andrzeja Nardellego.
W 2018 roku otrzymał Gwiazdę Plejady, w kategorii “Nadzieja Plejady”. Mikołaj Roznerski ma też na koncie trzy Telekamery z 2018, 2019 i 2021 roku.
W 2019 roku za rolę w filmie “Pech to nie grzech” oraz w 2020 roku z rolę w filmie “Diablo. Wyścig o wszystko” otrzymał dwa Węże, w kategorii “Najgorsza rola męska”.

Życie prywatne Roznerskiego

Mikołaj Roznerski ma dwójkę rodzeństwa - dziesięć lat młodszą siostrę Agatę, która pracuje w korporacji i sześć lat młodszego brata Piotra, będącego kucharzem. W czasie studiów Mikołaj Roznerski związał się z aktorką Martą Juras. Ze związku aktorskiej pary narodził się w 2011 roku ich syn - Antoni. Gdy chłopiec miał dwa lata, Mikołaj Roznerski związał się z inną aktorką - Olgą Bołądź.
Od 2018 roku zaczął spotykać się ze swoją koleżanką z planu serialu “M jak Miłość” - Adrianą Kalską. W 2021 roku związek pary zakończył się.
Kalska, chcąc uciąć wszystkie spekulacje na temat rozstania z Roznerskim, opublikowała w swoich social mediach specjalny wpis, w którym napisała - "Wypowiem się na ten  temat raz i ostatni. Tak, to prawda. W połowie grudnia rozstaliśmy się z  Mikołajem Roznerskim. Rozstania dla nikogo nie są łatwe. Nasze prywatne drogi się rozeszły, jednak zawodowo nadal będziecie mogli nas oglądać na scenie i ekranie. Bardzo proszę o uszanowanie naszej prywatności.” 
Mikołaj Roznerski po rozstaniu z Adrianą Kalską udzielił wywiadu, w którym opowiedział o tym, iż życie singla nie jest dla niego i, że jego serce jest otwarte na nową miłość i nowy, poważny związek.

Mikołaj Roznerski - Wiadomości

Mikołaj Roznerski - Zdjęcia

Mikołaj Roznerski - Wideo