Reklama

Michał Szpak

Michał Szpak jest bardzo charakterystycznym wokalistą. Tworzy muzykę inspirowaną brzmieniem z lat 80. i 90. z pogranicza popu, rocka, rocka symfonicznego i ballady. Artysta zyskał sławę w 2011 roku dzięki udziałowi w programie „X-Factor”. Co o nim wiemy?
Michał Szpak - najważniejsze informacje
Michał Szpak /AKPA

Michał Szpak - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  26.11.1990

 • Miejsce urodzenia:

  Jasło

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Zawód:

  wokalista/ka

 • Produkcje:

 • Albumy:

  • "Byle być sobą",
  • "Dreamer"
 • Nagrody:

  Platynowa płyta, KFPP Opole

Michał Szpak jest bardzo charakterystycznym wokalistą. Tworzy muzykę inspirowaną brzmieniem z lat 80. i 90. z pogranicza popu, rocka, rocka symfonicznego i ballady. Artysta zyskał sławę w 2011 roku dzięki udziałowi w programie „X-Factor”. Co o nim wiemy?

Młodość

Michał Szpak urodził się 26 listopada 1990 roku w Jaśle, gdzie mieszkał do 21 roku życia. Jest synem Grażyny i Andrzeja Szpaków. Wiadomo, że jego ojciec śpiewał w chórze, a matka śpiewała i grała na gitarze. Artysta ma troje rodzeństwa: starszego brata Damiana, starszą siostrę Marlenę oraz młodszą siostrę Ewę. 

Przez rok uczył się w liceum Zespołu Szkół w Jaśle, jednak przez brak akceptacji ze strony uczniów, przeniósł się do LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach. 

Bez powodzenia zdawał egzaminy na Wydział Piosenkarski Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Przyjęcia odmówiono mu ze względu na ubiór i makijaż, co zdaniem egzaminatorów było niedopuszczalne. 

Następnie Michał podjął studia psychologiczne na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, ale ich nie ukończył. 

Kariera 

Michał Szpak zadebiutował na scenie w wieku dziewięciu lat w Domu Kultury w Jaśle. Odbywał się tam konkurs na pastorałki, w którym udało mu się zdobyć wyróżnienie. W kolejnych latach śpiewał w lokalnym chórze. Natomiast w czasach licealnych był wokalistą zespołu heavymetalowego Whiplash. 

W 2011 roku Michał Szpak zgłosił się na przesłuchania do 1. edycji programu talent show „X Factor”. Początkowo jego wygląd wzbudzał negatywne emocje wśród widzów. Mimo to przekonał do siebie publiczność swoim talentem. 

Po wykonaniu piosenki „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena otrzymał głośne owacje na stojąco. Artysta dotarł do samego finału i zajął drugie miejsce. To wydarzenie otworzyło wokaliście drzwi do muzycznej kariery. 

W 2013 roku na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze w nagrodę za piosenkę „Oczy czarne” otrzymał Złoty Samowar, a także czek na kwotę 50 tysięcy złotych. 

W 2015 roku miał premierę jego singiel „Real Hero”, który zwiastował debiutancki album studyjny. W czerwcu tego samego roku wokalista wydał polskojęzyczną wersję tego utworu pt. „Jesteś bohaterem”, dzięki której zwyciężył w konkursie „Superpremiery” na 52. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 

W listopadzie miał premierę jego debiutancki album „Byle być sobą”, który zadedykował zmarłej mamie. Krążek znalazł się na pierwszym miejscu Oficjalnej Listy Sprzedaży, a także uzyskał status podwójnej platynowej płyty, gdyż sprzedał się w nakładzie ponad 60 tys. egzemplarzy. 

W 2015 roku artysta zgłosił się do Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Color of Your Life” i zakwalifikował się do finału krajowych eliminacji. Zajął w nim 8. miejsce, zdobywając w sumie 229 punktów. Po powrocie do Polski zaczął pojawiać się w programach telewizyjnych i współpracować ze sławnymi polskimi gwiazdami oraz występować na największych polskich festiwalach muzycznych. 

W 2018 wydał drugą płytę zatytułowaną „Dreamer”, a w 2022 roku singiel „Halo wodospad” i „24na7”. Wziął również udział w kampanii reklamowej Pantene.

Michał Szpak jest uważany za jednego z najbardziej charyzmatycznych artystów w Polsce. Słynie z niebanalnych stylizacji, nosi odważne stroje, specyficzny makijaż i swoim sposobem bycia wzbudza wiele kontrowersji. 

Trzykrotnie gościł w talk-show „Kuba Wojewódzki”, pojawił się również w programie „Project Runway” oraz był trenerem w trzech edycjach „The Voice of Poland”, gdzie zyskał ogromną sympatię widzów. 

Życie prywatne

Michał Szpak stara się oddzielać życie zawodowe od prywatnego i bardzo rzadko wypowiada się na tematy osobiste. Na forach publicznych nieraz komentowano jego orientację seksualną. Artysta niedawno wyznał, że jest osobą queer i "zakochuje się w człowieku, nie w ciele".

Michał Szpak - Wiadomości

Michał Szpak - Zdjęcia

Michał Szpak - Wideo