Reklama

Michał Figurski

Środa, 6 września 2023 (15:10) Aktualizacja Środa, 20 września 2023 (15:55)
Michał Figurski to polski prezenter oraz dziennikarz telewizyjny i radiowy. Dał się poznać w programach "Jazda figurowa", "Szrot lista" czy "WidziMiSię". Gościł także na antenach najpopularniejszych stacji radiowych w Polsce. Jak rozpoczęła się kariera Michała Figurskiego i co wydarzyło się w życiu prywatnym?
Michał Figurski - najważniejsze informacje
Michał Figurski /materiały prasowe

Michał Figurski - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  16.05.1973

 • Miejsce urodzenia:

  Moskwa

 • Kraj urodzenia:

  Rosja

 • Zawód:

  dziennikarz

 • Produkcje:

  • "Temptation Island Polska"
 

Gdzie urodził się Michał Figurski?

Michał Figurski urodził się 16 maja 1973 roku w stolicy Rosji - Moskwie. Miejsce urodzenia dziennikarza nie jest przypadkowe, ponieważ jest to ojczyzna jego matki - Eugenii Figurskiej. Dodatkowo, kiedy Michał przyszedł na świat, jego ojciec - Zbigniew Figurski pracował w Moskwie jako dyplomata.

Dzieciństwo spędzone w Libanie i w Warszawie 

Około 1985 roku ojciec Michała objął kolejną placówkę w Libanie. Rodzina Figurskich przeprowadziła się tam na cztery lata. W Libanie Michał uczęszczał do amerykańskiej szkoły średniej, natomiast maturę zdawał będąc już w Polsce. Do egzaminu dojrzałości zdecydował się podejść w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Warszawie.
 

Kariera Michała Figurskiego jako radiowca

Zaraz po maturze w 1993 roku rozpoczął pracę w najstarszej niepublicznej stacji radiowej “Rozgłośnia Harcerska”. W 1995 roku otrzymał propozycję pracy w stacji radiowej Radio Zet, w tym samym roku zaczął też współpracę z warszawskim radiem Kolor.
Od 1999 roku współpracował także z pierwszą polską prywatną stacją radiową RMF FM, dla której prowadził między innymi “POPListę”. W roku 2003 zakończył współpracę z RMF i zaczął pracować jako dyrektor programowy stacji w Radiu 94 w Warszawie. Tam Michał Figurski miał okazję współpracować z dziennikarzem Kubą Wojewódzkim, z którym wspólnie prowadzili program „Antylista”. Po fuzji Radia 94 i Radia Flesh, w wyniku której powstało Antyradio, Figurski pełnił funkcję dyrektora programowego w oddziałach Antyradia Śląsk i Antyradia Kraków. Równocześnie prowadził program z Kubą Wojewódzkim.
W 2007 roku Michał Figurski i Kuba Wojewódzki wspólnie zdecydowali o zakończeniu współpracy z Antyradiem, na rzecz nowych wyzwań, między innymi pracy w rozgłośni radiowej Eska Rock.
Po ponad dekadzie dziennikarz wrócił na antenę Antyradia, gdzie wspólnie z dziennikarką Karoliną Korwin-Piotrowską prowadził audycję “Najgorsze państwo świata”. W 2022 roku Michał Figurski objął funkcję managera kreatywnego w rozgłośni Radio ZET.

Michał Figurski w telewizji

Michała można było również oglądać na ekranie TVP, jako prowadzącego programy muzyczne: „Przeboje Jedynki” oraz „Kolejka – lista przebojów”. Na początku lat 2000. związany był TV4, gdzie stworzył, wyprodukował i wyreżyserował program “Czułe dranie (2006) i dokument “Nasze polskie wesele” (2008). W TV4 Figurski prowadził też prowadził talk-show “Jazda figurowa”. W późniejszych latach dziennikarz związał się z Grupą Polsat. W Polsat Play prowadził program “Szrot lista”, a w Polsat News 2 - “WidziMiSię”. W latach 2012–2014 był dyrektorem programowym telewizji rbl.tv.
Od września 2023 roku, za namową Edwarda Miszczaka, Figurski gości na antenie Polsatu, gdzie jest prowadzącym nowego programu “Temptation Island Polska”.

Życie prywatne Michała Figurskiego

W 2002 roku Michał Figurski ożenił się z dziennikarką i prezenterką telewizyjną Odetą Moro. Małżeństwo Michała i Odety trwało do 2014 roku. W 2003 roku na świat przyszła jedyna córka pary - Sonia.
W jednym z wywiadów Odeta powiedziała - “Michał był facetem, który sprawiał, że ja o nic nie musiałam się martwić. Takim, który rozpieszczał. Ja zajmowałam się rodziną i miałam swoje przyjemności. Przy okazji była praca, która też dawała mi satysfakcję. Aż w końcu ja przestałam mu wystarczać. Myślę, że jest to najuczciwsza odpowiedź na pytanie, co się stało. Ja już Michałowi nie wystarczałam.” 
Będąc jeszcze w związku z Odetą Moro-Figurską, w 2013 roku Michał zaczął spotykać się z prezenterką Jagną Błażejewską. Związek nie przetrwał i w 2016 roku para rozstała się. 
Po raz drugi, Michał Figurski ożenił się w 2018 roku. Drugą żoną Figurskiego została dziennikarka radiowa Magdalena Kasperowicz.

Utrata zdrowia i powrót do sprawności Michała Figurskiego

W 2015 roku media obiegła informacja, że Michał Figurski doznał wylewu - "Nie czułem połowy ciała, postanowiłem pojechać do lekarza, oczywiście sam i samochodem. Jednak, kiedy wstałem z łóżka, przewróciłem się, zauważyłem też, że nie jestem w stanie normalnie mówić, lewa strona twarzy była kompletnie bez czucia, a kącik ust był opuszczony. Już wiedziałem, że to wylew, bo mój ojciec zmarł na zachłystowe zapalenie płuc, które było konsekwencją wylewu. Całe życie żyłem w strachu, że może mi się to przytrafić no i właśnie się stało".
Jego życie było zagrożone. Dziennikarz przeszedł poważną operację mózgu, a następnie został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej, w której znajdował się przez dwa tygodnie.
Po wybudzeniu okazało się, iż trzustka i nerki przestały prawidłowo funkcjonować. Lekarze orzekli, iż konieczny będzie przeszczep u Figurskiego. Przez pewien czas dziennikarz poruszał się wyłącznie z pomocą wózka inwalidzkiego, obecnie chodzenie ułatwia mu laska.

Kontrowersje

Michał Figurski znany jest w dziennikarskim świecie ze swojego ciętego języka oraz specyficznego humoru. Kilkukrotnie próbował żartować w nieodpowiedni sposób, a jego wypowiedzi wywołały spore kontrowersje i odbiły się szerokim echem.

Michał Figurski - Wiadomości

Michał Figurski - Zdjęcia

Michał Figurski - Wideo