Reklama

Luna

Poniedziałek, 19 lutego 2024 (08:54) Aktualizacja Poniedziałek, 19 lutego 2024 (09:09)
Luna to bez wątpienia jedna z najbardziej obiecujących polskich piosenkarek młodego pokolenia. Jej talent, charyzma i oryginalny styl muzyczny z pewnością zapewnią jej sukces na arenie międzynarodowej. W lutym 2024 Luna wygrała polskie preselekcje i będzie reprezentować nasz kraj na 68. Konkursie Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w maju 2024.
Luna - najważniejsze informacje
Eurowizja 2024: Luna polską kandydatką w konkursie. O czym jest jej piosenka? /materiały prasowe /materiały prasowe

Luna - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  28.08.1999

 • Miejsce urodzenia:

  Warszawa

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Zawód:

  wokalista/ka

​Kim jest Luna? Jak się naprawdę nazywa i skąd pochodzi?

Aleksandra Katarzyna Wielgomas, znana na scenie muzycznej jako Luna, to młoda polska piosenkarka i autorka tekstów. Urodziła się 28 sierpnia 1999 roku w Warszawie, gdzie dorastała i rozwijała swoją muzyczną pasję.
Już od najmłodszych lat Luna interesowała się muzyką. Swoje pierwsze kroki stawiała w Ognisku Teatralnym "U Machulskich". Kształciła się także w szkole muzycznej I stopnia w klasie skrzypiec. W roku 2010 dołączyła do dziecięcego chóru Artos w Teatrze Wielkim, gdzie uczyła się śpiewu pod kierunkiem Danuty Chmurskiej. Występowała w operach oraz spektaklach Teatru Wielkiego. Teraz w wolnym czasie gra na gitarze i ukulele. W wieku 16 lat zaczęła pisać własne piosenki, inspirując się twórczością takich artystów jak Nick Cave, Björk czy Lana Del Rey. Na początku swojej kariery posługiwała się imieniem Olga.

Jak rozwijała się kariera muzyczna Luny?

Luna znana jest z charakterystycznego, alternatywnego brzmienia, łączącego w sobie elementy indie popu, elektroniki i dream popu. Jej piosenki wyróżniają się melancholijnym klimatem, introspektywnymi tekstami i niebanalnymi aranżacjami.
W roku 2018 nawiązała współpracę z wytwórnią Kayax i nagrała utwór  “Na wzgórzach niepokoju”. W 2020 roku Luna zadebiutowała na scenie muzycznej singlem "Luna". Utwór spotkał się z ciepłym przyjęciem publiczności i krytyków, co utorowało młodej piosenkarce drogę do dalszego rozwoju. Wtedy też zaczęła tworzyć i występować pod pseudonimem Luna. W kolejnych latach Luna wydała kilka kolejnych singli, które zyskały sporą popularność w serwisach streamingowych.

Luna jedzie na Eurowizję z utworem “The Tower”

roku 2024 Luna zgłosiła się do polskich preselekcji Eurowizji z utworem "The Tower". Wśród wykonawców, którzy deklarowali swój udział byli m.in. Justyna Steczkowska, Edyta Górniak, Jan Górka, Marcin Maciejczak, Anna Jurksztowicz i Natasza Urbańska. O czym jest eurowizyjna piosenka Luny?
"Jest to piosenka, która ma dodać innym energii i siły. Jest o tworzeniu własnej rzeczywistości i odzyskiwaniu wolności. Wolności, czyli wartości, która jest jedną z najważniejszych w naszym życiu. Chciałabym zainspirować wszystkich, by pamiętali o swojej wewnętrznej sile" - opowiadała Luna w "Vivie". 
Naszego kandydata wybiera 5-osobowe jury. 19 lutego TVP oficjalnie ogłosiła, że Luna będzie reprezentować Polskę na 68. Konkursie Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w maju 2024 roku w Szwecji

Czym interesuje się Luna?

Oprócz muzyki Luna interesuje się również astrologią, filozofią, sztuką, ekologią oraz modą. Jest fanką Harry'ego Pottera i marzy o podróży do Japonii. Studiuje na kierunku artes liberales na Uniwersytecie Warszawskim.

Luna - Wiadomości

Luna - Wideo