Reklama

Kristen Stewart

Kristen Stewart urodziła się 9 kwietnia 1990 roku w Los Angeles. Chociaż najbardziej znana jest z roli Belli Swan w sadze „Zmierzch”, to w branży filmowej działa od wczesnych lat młodości. Złośliwi twierdzą, że jest aktorką jednej twarzy. Czy Stewart udało się udowodnić, że tak nie jest? 
Kristen Stewart - najważniejsze informacje
Kirsten Stewart /Sipa USA/Sipa USA/East News /East News

Kristen Stewart - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  09.04.1990

 • Miejsce urodzenia:

  Los Angeles

 • Kraj urodzenia:

  Stany Zjednoczone (USA)

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  aktor/ka

Kristen Stewart urodziła się 9 kwietnia 1990 roku w Los Angeles. Chociaż najbardziej znana jest z roli Belli Swan w sadze „Zmierzch”, to w branży filmowej działa od wczesnych lat młodości. Złośliwi twierdzą, że jest aktorką jednej twarzy. Czy Stewart udało się udowodnić, że tak nie jest? 

Życiorys

Wczesne dzieciństwo spędziła w Kolorado. Jej ojciec, John Stewart, jest producentem telewizyjnym, który pracuje dla stacji FOX. Z kolei mama aktorki, Jules Mann-Stewart jest scenarzystką. Aktorka ma starszego biologicznego brata Camerona i dwóch adoptowanych: Dana i Taylora.

Początek kariery

Branży aktorskiej posmakowała już w wieku ośmiu lat. To właśnie wtedy zadebiutowała jako statysta w filmie „Metamorfoza”. Później pojawiła się w niezależnej produkcji „Witamy w naszej dzielnicy”.

Większą rozpoznawalność i uznanie krytyków zdobyła dzięki pierwszej poważnej roli w filmie „Azyl”, gdzie zagrała u boku Jodie Foster. Rola pochmurnej, zgorzkniałej córki chorej na cukrzycę otworzyła jej drzwi do dalszej kariery aktorskiej. I tak oto miała okazję sprawdzić się w thrillerze „Cold Creek Manor”, wcielając się w córkę małżeństwa (w rolach Sharon Stone i Dennis Quaid), które wprowadza się do nawiedzonego domu.

W 2004 roku wykorzystała szansę i zagrała główną rolę w komedii dla dzieci „Łapcie tę dziewczynę”. Bardziej entuzjastycznie została przyjęta rola w filmie „Ucieczka w milczenie”, gdzie jako 13-letnia dziewczynka wcielała się w postać zgwałconej uczennicy liceum. 

Przełom w karierze

Historia miłości nieśmiałej dziewczyny i tajemniczego wampira podbiła serca osób na całym świecie. Bestsellerowa powieść Stephanie Meyer doczekała się ekranizacji, a w roli głównej została obsadzona właśnie Kristen Stewart. Pierwsza część „Zmierzchu” biła rekordy popularności, a odtwórczyni roli Belli Swan stała się idolką wielu nastolatek. Chociaż niektórzy zarzucali aktorce, że przyjęła jedną mimikę, to i tak kolejne części sagi również skończyły się sukcesem oraz zaowocowały wieloma nowymi rolami. 

Rozwój kariery

Sukces pierwszej części „Zmierzchu” sprawił, że Stewart otrzymywała wiele propozycji współprac. Łapiąc byka za rogi, Kristen w następnych latach zagrała w takich produkcjach jak „The Runaways: Prawdziwa historia”, „Witamy u Rileyów”, „Adventureland”. 

W 2012 roku zagrała tytułową królewnę w filmie „Królewna Śnieżka i Łowca”. Kreacja przyniosła aktorce nominacje do wielu nagród filmowych. W tym samym roku mogliśmy zobaczyć Stewart w filmie „W drodze”.

W następnych latach pojawiła się w europejskich produkcjach. W 2014 roku zagrała we francuskim dramacie zatytułowanym „Sils Maria”, gdzie zagrała u boku Juliette Binoche. Kristen Stewart przyjmowała różne role – zarówno w filmach prestiżowych, jak i niezależnych, udowadniając, że odnajduje się w różnych gatunkach filmowych.

W 2021 roku pojawiła się w długo oczekiwanym filmie Pabla Larraína – „Spencer”, gdzie wcieliła się w księżną Dianę. Zdania o produkcji są podzielone: jedni się zachwycają, inni nie szczędzą słów krytyki. 

Życie prywatne

Po sukcesie pierwszej części „Zmierzchu” Stewart była podejrzana o związek ze swoim partnerem filmowym, Robertem Pattinsonem. Para przez długi czas nie komentowała doniesień ani plotek. Dopiero w 2012 roku oficjalnie przyznali, że są w związku. Jednak rok później prasa wypisywała się na temat ich zerwania – powodem rozstania miała być zdrada aktorki, której dopuściła się z reżyserem filmu „Królewna Śnieżka i Łowca”

Po rozstaniu z Pattinsonem aktorka spotykała się z piosenkarką SoKo, Alicią Cargile oraz modelką Stellą Maxwell. Później była widywana w towarzystwie stylistki Sary Dinkin, jednak z początkiem pandemii ich związek się rozpadł. Następnie Kristen Stewart zaręczyła się ze scenarzystką Dylan Meyer

Kristen Stewart - Wiadomości

Kristen Stewart - Zdjęcia