Reklama

Kamila Łapicka

Kamila Łapicka - najważniejsze informacje
Kamila i Andrzej Łapiccy / Engelbrecht /AKPA

Kamila Łapicka - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  1985

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Andrzej Łapicki
 • Zawód:

  dziennikarka

Kamila Łapicka jest magistrem teatrologii, absolwentką warszawskiej akademii teatralnej. Jej mężem był znany polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, rektor i profesor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie – Andrzej Łapicki. Co wiemy o życiu i karierze Łapickiej?

Młodość

Kamila Łapicka urodziła się w 1985 roku i pochodzi z domu Mścichowska. Jest magistrem teatrologii. Po śmierci męża Andrzeja Łapickiego rozpoczęła studia doktoranckie w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Tam pod kierunkiem prof. dr hab. Urszuli Aszyk-Bangs zrealizowała rozprawę doktorską poświęconą twórczości współczesnego dramatopisarza hiszpańskiego Juana Mayorgi. Doktorat udało jej się obronić w2019 roku.

Kariera

Po śmierci męża Kamila Łapicka zupełnie odcięła się od mediów. Publikowała felietony w dwóch popularnych czasopismach "Pani" i "W sieci". Zamiast udzielać wywiadów, skupia się na swojej karierze naukowej. Interesuje się polskim i hiszpańskim teatrem, a także dramatem współczesnym. 

Podjęła pracę nad monografią na temat inscenizacji polskich dramatów historycznych, które powstały w latach 2010-2020 w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2016 roku zwyciężyła w Ogólnopolskim Konkursie im. Andrzeja Żurowskiego na Recenzje Teatralne dla Młodego Krytyka. Zajęła się pisaniem o teatrze. 

Bierze udział w warsztatach dla pasjonatów teatru, a także pisze teksty dla magazynu "Didaskalia Gazeta Teatralna". Od czasu do czasu badaczka teatru i dramatu współczesnego udostępnia na Facebooku linki do swoich prac. Na co dzień skupia się na zagłębianiu sztuk teatralnych, podróżuje i bierze udział w warsztatach. 

Życie prywatne

W 2009 roku o Kamili Mścichowskiej i Andrzeju Łapickim zrobiło się naprawdę głośno z uwagi na różnicę wieku między parą wynoszącą 60 lat. Tamtego roku 5 czerwca oboje postanowili wziąć ślub. 

Para poznała się przy okazji pracy dla miesięcznika "Teatr". Połączyła ich sztuka i pisanie. Niestety ich uczucie nie trwało zbyt długo, ponieważ Andrzej Łapicki zmarł 21 lipca 2012 roku. Po jego śmierci Kamila Łapicka pisała felietony dla wcześniej wspomnianych czasopism, ale musiała szybko porzucić to zajęcie, ponieważ trzeba się było z czegoś utrzymać.

Liczyła, że odziedziczy 57-metrowe mieszkanie na Mokotowie, prawa do publikacji felietonów i dzienników męża oraz tantiemy za filmy. Niestety spotkała się z dużym rozczarowaniem, ponieważ Andrzej Łapicki w tajemnicy przed nią kilka miesięcy przed śmiercią zmienił testament. Prawa autorskie przepisał na swoją córkę Zuzannę, a mieszkanie na wnuczkę.   

Kamila Łapicka - Wiadomości

Kamila Łapicka - Zdjęcia