Reklama

George Clooney

George Clooney jest uznawany za jednego z najseksowniejszych aktorów Hollywood. Popularność zyskał w latach 90. dzięki roli doktora Douglasa „Douga” Rossa w hitowym serialu medycznym NBC „Ostry dyżur”. Był wielokrotnie nagradzany prestiżowymi nagrodami. Jak wyglądała jego droga na szczyt popularności? 
George Clooney - najważniejsze informacje
George Clooney /Evan Agostini/Invision/East News /East News

George Clooney - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  06.05.1961

 • Miejsce urodzenia:

  Lexington

 • Kraj urodzenia:

  Stany Zjednoczone (USA)

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Syriana",
  • "Batman i Robin"
 • Nagrody:

  Oscar, Złoty Glob, MTV

George Clooney jest uznawany za jednego z najseksowniejszych aktorów Hollywood. Popularność zyskał w latach 90. dzięki roli doktora Douglasa „Douga” Rossa w hitowym serialu medycznym NBC „Ostry dyżur”. Był wielokrotnie nagradzany prestiżowymi nagrodami. Jak wyglądała jego droga na szczyt popularności? 

Kim jest George Clooney? 

George Clooney to amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Urodził się 6 maja 1961 roku w Lexington, w stanie Kentucky. Dorastał w rodzinie związanej z show-biznesem. Uczęszczał do Augusta High School w Augusta i St. Michael’s School. Studiował na Northern Kentucky University i University of Cincinnati, ale nie zdobył dyplomu na żadnej z uczelni. Aktorstwa uczył się w The Beverly Hills Playhouse. 

Życie zawodowe 

Jeszcze przed opuszczeniem rodzinnego miasta wystąpił jako statysta w serialu "Centennial". W 1982 r., po ukończeniu studiów, George Clooney wyruszył do Los Angeles. Zadebiutował niewielką rolą w „Grizzly 2: Revenge” (1983). W tym okresie jego kariera nie zapowiadała się dobrze. Mógł liczyć tylko na gościnne występy w serialu „Roseanne” (1988). 

Przełomem dla Clooneya okazała się rola w serialu „Ostry dyżur” (1994), który zapewnił mu popularność i otworzył drzwi do wielkiej kariery. Później grał m.in. w filmach „Od zmierzchu do świtu” i „Szczęśliwym dniu” (oba z 1996 r.). W 1997 r. zagrał Mrocznego Rycerza w „Batmanie i Robinie”. W 1999 r. zakończył swoją współpracę z „Ostrym dyżurem”, dzięki temu coraz częściej zaczął pojawiać się na dużym ekranie. W 2001 r. zagrał rolę w „Bracie, gdzie jesteś?”, za co otrzymał Złoty Glob. Grywał w filmach dla dzieci, m.in. „Mali agenci” i „Mali agenci 3D”. 

Jako reżyser zadebiutował w 2002 r. Jego pierwszy film to „Niebezpieczny umysł”. Uznanie krytyków zyskał dzięki roli w dramacie politycznym „Good Night and Good Luck” (2005), do którego napisał scenariusz, a także go wyreżyserował. 

Nagrody i wyróżnienia 

George Clooney był w trakcie swojej działalności artystycznej wielokrotnie nagradzany prestiżowymi nagrodami. W 2006 r. otrzymał Oscara oraz Złoty Glob za drugoplanową rolę w filmie „Syriana”. W 2007 roku aktora ponownie nominowano do tych dwóch najważniejszych nagród za występ w filmie „Michael Clayton”. W 2011 r. Clooney otrzymał nominację do Oscara oraz otrzymał Złoty Glob za rolę w filmie „Spadkobiercy”.

W tym samym roku wyreżyserowany przez niego film „Idy Marcowe” został nominowany do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany, czterech nominacji do Złotych Globów oraz dwóch nominacji do nagród BAFTA. W 2013 r. George Clooney zdobył Oscara oraz nagrodę BAFTA za najlepszy film „Operacja Argo” (2012), którego był producentem.

Życie prywatne 

Jego ojciec był dziennikarzem telewizyjnym. Prowadził talk-show AMC „The Nick Clooney Show”. To właśnie w tym programie w wieku 5 lat miał swój debiut mały George Clooney. Miłość do aktorstwa rozbudził w nim przyjaciel Miguel Ferrer, który w 1982 r. zaprosił go do odegrania małej roli.

Media przez lata plotkowały o rozmaitych związkach gwiazdora. Na przestrzeni lat chodził m.in. z Kelly Preston, Cameron Diaz, Renee Zellweger, Kristą Allen i Lindą Thompson. George Clooney w 2014 r. wziął ślub z prawniczką Amal Clooney. W czerwcu 2017 r. z ich związku na świat przyszły bliźnięta - Alexandra i Elli.

George Clooney - Wiadomości

George Clooney - Zdjęcia