Reklama

Danuta Holecka

Niektórzy nazywają ją pierwszą damą TVP, inni dywagują na temat jej prawdziwej roli w reżimowej telewizji. Danuta Holecka jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych, ale też i najbardziej kontrowersyjnych polskich dziennikarek. Kim jest i jak potoczyła się jej kariera?
Danuta Holecka - najważniejsze informacje
Danuta Holecka /Gałązka /AKPA

Danuta Holecka - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    1968

  • Miejsce urodzenia:

    Lidzbark

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Rodzina i związki:

    • Krzysztof Dunin-Holecki
  • Zawód:

    prezenter/ka

  • Produkcje:

    • "Wiadomości TVP",
    • "Info serwis",
    • "Minęła dwudziesta"
Niektórzy nazywają ją pierwszą damą TVP, inni dywagują na temat jej prawdziwej roli w reżimowej telewizji. Danuta Holecka jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych, ale też i najbardziej kontrowersyjnych polskich dziennikarek. Kim jest i jak potoczyła się jej kariera?

Dzieciństwo 

Danuta Dunin-Holecka pochodzi z Lidzbarka w województwie warmińsko-mazurskim. Przyszła na świat w 1968 r. W dzieciństwie marzyła o karierze chirurga, ale skromny budżet rodziców i niewielkie możliwości rodzinnej miejscowości pokrzyżowały jej plany. 

Po podstawówce wylądowała w Warszawie – naukę w elitarnym liceum sióstr nazaretanek i pobyt w internacie opłacił jej dziadek, któremu zależało na wnuczce wykształconej na wzór amerykańskich standardów. Po maturze przyszła dziennikarka studiowała ekonomię na SGH.

Rodzina

Mężem Danuty Dunin-Holeckiej jest Krzysztof Dunin-Holecki, przedsiębiorca. Małżonkowie poznali się jeszcze na studiach, jednak on był wówczas zajęty – na jego palcu widniała ślubna obrączka. Kilka lat zajęło im odnalezienie wspólnego szczęścia. Na ślubnym kobiercu stanęli w 1993 r.

Danuta i Krzysztof Dunin-Holeccy mają dwóch synów – bliźniaków: Stefana i Juliana, którzy są absolwentami medycyny. Wokół drugiego z bliźniaków zawrzało, gdy stanął po stronie protestu lekarzy. 

Początek kariery

Do telewizji Danuta Holecka trafiła przez przypadek – kiedy usłyszała o organizowanym konkursie na prezenterów, postanowiła wziąć w nim udział z czystej ciekawości. Była przekonana, że poszło jej kiepsko, ale ku własnemu zaskoczeniu została zaproszona do kolejnego etapu rekrutacji.

Chociaż pomyślnie przeszła testy i zaproponowano jej pracę przed kamerą, to na drodze do kariery stanęły dzieci. Kiedy Holecka miała odbyć swój pierwszy dyżur prezenterski, musiała go odwołać ze względu na fatalne samopoczucie. Okazało się, że winne nie było przeziębienie, ale… ciąża.

Pierwsze telewizyjne występy Holeckiej to relacje z obrad Senatu oraz poranne i popołudniowe wydania „Wiadomości”.

Zdobycie popularności

Danucie Holeckiej nie było łatwo przebić się do najwyższej półki prezenterskiej. Chociaż w 1997 r. w duecie z Filipem Łobodzińskim prowadziła główne wydanie „Wiadomości”, to po pół roku została usunięta z obsady programu. 

Przez wiele lat, jak mówi, spychano ją do telewizyjnych „podziemi”, zlecając prowadzenie niszowych programów na mniej popularnych kanałach TVP. Długo była związana z TVP Info, gdzie prowadziła „Info Serwis“ oraz „Minęła dwudziesta”. Co jakiś czas powracała również w roli głównej prezenterki „Wiadomości”.

Dalsza kariera

Wokół Danuty Holeckiej zrobiło się głośno, gdy po tzw. dobrej zmianie w TVP ponownie zasiadła w fotelu prezenterskim „Wiadomości”. Podczas gdy wielu dziennikarzy w obliczu zmian zachodzących w redakcjach decydowało się odejść z TVP, Holecka nie rozstała się ze stacją, z którą była związana od ponad 20 lat. 

Wielokrotnie oskarżano ją o stronniczość w prezentowaniu informacji. Mimo to w 2019 r. została powołana na stanowisko szefa „Wiadomości”, których jest główną prezenterką. W 2022 w mediach zawrzało wokół jej metamorfozy. 

Danuta Holecka - Wiadomości