Reklama

Cleo

Środa, 12 października 2022 (06:24) Aktualizacja Czwartek, 21 września 2023 (11:57)
Cleo to polska piosenkarka, autorka tekstów i projektantka mody. Największą rozpoznawalność przyniosła jej piosenka wykonana w duecie z Donatanem “My Słowianie”. Laureatka dwóch Superjedynek i dwóch nagród Eska Music Awards, reprezentantka Polski na Eurowizji. Co warto wiedzieć o wokalistce?
Cleo - najważniejsze informacje
Cleo /Kurnikowski /AKPA

Cleo - najważniejsze informacje

Jak naprawdę nazywa się Cleo i skąd pochodzi?

Cleo, czyli tak naprawdę Joanna Krystyna Klepko, przyszła na świat 25 czerwca 1983 roku w Szczecinie. Artystka ma brata bliźniaka, Piotra. Początkowo swojej przyszłości nie wiązała z muzyką i uczęszczała do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Uzyskała tam tytuł magistra inżyniera architekta krajobrazu. Podczas studiów przez pół roku mieszkała w Paryżu.

Kariera muzyczna Cleo - od “X Factor” do współpracy z Donatanem

Swoją karierę Cleo zaczynała w chórze gospel Soul Connection. W latach od 2004 do 2005 współtworzyła duet “Dwie Asie”, udzielający się wokalnie w utworach artystów hip-hopowych, takich jak Pih czy Endefis.
W 2011 roku gwiazda wzięła udział w pierwszej edycji programu “X Factor”, gdzie na castingu wykonała piosenkę “Proud Mary”, nie dostała się jednak do kolejnego etapu show. Od roku 2013 rozpoczęła współpracę z Donatanem. Jesienią wydali wspólnie pierwszy singiel “My Słowianie”, który bardzo szybko stał się przebojem. 

Cleo i Donatan na Eurowizji

25 lutego 2014 roku zostali wybrani jako reprezentanci Polski na 59. Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany w Kopenhadze. Ostatecznie Cleo i Donatan, z piosenką “My Słowianie – We Are Slavic”, zajęli  ostatecznie 14. miejsce w konkursie finałowym. 

Pierwszy solowy album Cleo

7 listopada 2014 roku wydała swój debiutancki album studyjny “Hiper/Chimera”, który nagrała wraz z Donatanem. Na dwa dni przed premierą wydanie uzyskało certyfikat złotej płyty, a finalnie potrójnej platynowej płyty. Krążek dotarł do pierwszego miejsca listy najchętniej kupowanych albumów w Polsce.

Kolejne płyty wokalistki

Końcem roku 2015 podpisała kontrakt z wytwórnią Universal Music Polska i 30 grudnia wydała singiel “Zabiorę nas”. 13 maja 2016 roku ukazał się singel “Wolę być”, a 5 lipca utwór “N-O-C”. 2 września wydała album “Bastet”, który zadebiutował na trzecim miejscu Oficjalnej Listy Sprzedaży. 26 maja 2017 roku wydała reedycję albumu “Bastet”, wzbogaconą o drugi krążek. 7 lutego 2018 roku zaprezentowała teledysk do utworu “Łowcy gwiazd”, a 6 czerwca – do piosenki “Eva”, nagranej z Mesajahem.
Przed premierą trzeciego albumu opublikowała singiel “Znikam”, który nagrała z B.R.O. 18 września 2020 wydała album “superNOVA”. W maju tego samego roku zapowiedziała, że na 18 marca 2021 zaplanowała premierę albumu “vinyLOVA”. Premiera płyty została jednak przesunięta z powodu pandemii COVID-19. W 2023 podpisała kontrakt z wytwórnią Warner Music Poland, w wyniku czego wydała singel „Karminowe usta”, zapowiadający jej piąty album studyjny.

Muzyczne nagrody i wyróżnienia

Cleo jest laureatką dwóch Superjedynek i dwóch nagród Eska Music Awards, a także zdobywczynią statuetek na festiwalach TOPtrendy, Lato Zet i Dwójki oraz Polsat SuperHit Festiwal.

Cleo w programach telewizyjnych - “Taniec z Gwiazdami” i “The Voice Kids”

Jesienią 2015 roku Cleo wzięła udział w czwartej edycji programu Polsatu “Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami”, partnerował jej Jan Kliment, z którym zajęła trzecie miejsce. Para odpadła w odcinku półfinałowym.
Trzy lata później, jako trenerka, wzięła udział w drugiej muzyczne show TVP 2 “The Voice Kids”. Jesienią 2023 roku artystka pożegnała się z produkcją - jej miejsce zajęła Natasza Urbańska.
W lutym 2020 roku zasiadała w komisji jurorskiej wyłaniającej reprezentanta Polski w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji. W sierpniu była w jury drugiego półfinału programu “Szansa na sukces. Eurowizja Junior 2020”.

Życie prywatne Cleo owiane jest tajemnicą

Cleo przyznaje, że rodzina jest dla niej najważniejsza, jednak ciężko znaleźć informację na jej temat. Wiadomo tylko, że ma brata. Piosenkarka bardzo mało mówi o swoim życiu prywatnym, dlatego nie można znaleźć też nic na ten temat czy jest w związku.

Cleo - Wiadomości

Cleo - Zdjęcia

Cleo - Wideo