Warszawa – co koniecznie trzeba zobaczyć nawet podczas najkrótszej wycieczki?
Warszawa jest jednym z najbardziej znanych polskich miast. Jest też jednym z największych ośrodków miejskich i choć nie szczyci się tak długą historią jak Kraków czy Toruń, zdecydowanie ma co pokazać turyście.
Przed wojną nazywana Paryżem Północy, zniszczona w ponad 80% podczas II wojny światowej, jest stolicą Polski od 1592 roku. Warszawa z pewnością oferuje atrakcje dla każdego. Mieści w swoich granicach nie tylko gmachy najważniejszych instytucji, takich jak Sejm, Senat czy Pałac Prezydencki, ale zachwyca architekturą Starego Miasta, Zamkiem Królewskim, nostalgicznymi Łazienkami czy znaną na całym świecie statuą syrenki.
Dlaczego warto odwiedzić stolicę i co zobaczyć Warszawie? Sprawdź!
Warszawę przenikają duchy minionych epok. Bogata architektura Zamku Królewskiego, łącząca kolejne style już od XIV wieku konkuruje o uwagę z eklektyczną bryłą Pałacu Kultury i Nauki, a pomiędzy nimi co rusz pojawiają się nowoczesne drapacze chmur ze szkła i stali. Jakie są ciekawe miejsca w Warszawie? Co warto tu zobaczyć?
Starówka
Urokliwe Stare Miasto jest historią siły i woli przetrwania. Zabudowania Starówki powstałe w większości w XVII i XVIII wieku zostały niemal całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej. Odbudowa rozpoczęła się tuż po wojnie i zakończyła pełnym sukcesem, którego zwieńczeniem było wpisanie w 1980 roku warszawskiej Starówki na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Starówka to urokliwe, brukowane uliczki, małe knajpki i zakamarki, ale również Rynek, na którym o palmę pierwszeństwa biją się Kolumna Zygmunta III Wazy i pomnik syrenki. A wszystko to w cieniu Zamku Królewskiego, katedry św. Jana Chrzciciela i sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.
Łazienki Królewskie
Gdy mowa o królach i monarchii, tak nierozerwalnie związanych z Warszawą, nie sposób nie wspomnieć o Łazienkach. Nazwa ta odnosi się do kompleksu ogrodów otaczających letnią rezydencję króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Łazienki Królewskie są warte odwiedzenia w każdej porze roku, jednak najpiękniej prezentują się wczesnym latem, gdy kwitną przepiękne nasadzenia w Ogrodzie Królewskim, Romantycznym czy Modernistycznym.
To w Łazienkach znajduje się charakterystyczna statua Fryderyka Chopina, pod którą w okresie letnim w każdą niedzielę odbywają się koncerty.
Pałac Kultury i Nauki
Ten "Dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego" jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych budynków powojennej Warszawy. Składa się z 46 kondygnacji, z których 2 znajdują się pod ziemią, a na 30 piętrze mieści się taras widokowy. Można z niego obejrzeć panoramę miasta. W budynku działają 4 teatry, dwa muzea, kino, kawiarnie i szkoły wyższe, a także Pałac Młodzieży, który oferuje szeroki wybór warsztatów i zajęć dla młodszych i starszych.
Stolica ma dużo do zaoferowania również rodzinom. Bogata jest w przeróżne atrakcje zarówno dla najmłodszych turystów, jak i dla tych odrobinę starszych. Gdzie można pójść w Warszawie z dzieciakami?
Warszawskie zoo Zoo w Warszawie jest popularną atrakcją dla dzieci, a co ciekawe - ma już prawie 100 lat! Wewnątrz mieszka ponad 12 tysięcy zwierząt z około 500 gatunków. Przy odrobinie szczęścia można trafić na takie atrakcje jak pokazowe karmienie fok lub pingwinów, jednak nawet bez tego zoo warte jest odwiedzenia. Dobrze rozwinięta gastronomia umożliwi przerwę na gofra lub obiad i nabranie sił do dalszego zwiedzania. Dodatkowym atutem jest lokalizacja - zoo znajduje się w centrum miasta, więc łatwo je włączyć w plan wycieczki.
Centrum Nauki Kopernik
Stanowi jedno z największych centrów nauki w Europie - może śmiało konkurować z paryskim Miastem Nauki i Przemysłu czy londyńskim Muzeum Nauki. Znajdują się w nim zarówno ekspozycje stałe, jak i czasowe, a dodatkowo strefy eksperymentów, laboratoria, miejsce dla majsterkowiczów, planetarium czy ogród na dachu.
Wystaw i eksponatów jest tyle, że niemożliwym jest spróbować wszystkiego w ciągu jednej wizyty. W warszawskim Koperniku świetnie będą bawić się zarówno dzieci w każdym wieku, jak i dorośli.
Szlak warszawskich syrenek
Syrenka jest warszawską legendą i symbolem miasta. I chociaż najbardziej znany jest pomnik znajdujący się nad Wisłą, o twarzy bohaterki powstania warszawskiego, w całej Warszawie znajduje się ponad 100 mniejszych i większych rzeźb syrenki. W ciepły letni dzień spacer w poszukiwaniu warszawskich syrenek może być świetną odskocznią dla dorosłych i dzieci oraz pomysłem na kreatywne spędzenie czasu.
Co jeszcze zwiedzić w Warszawie? Wśród atrakcji stolicy nie można pominąć muzeów. Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym można zobaczyć chronologiczny przebieg wydarzenia - od jego wybuchu aż do upadku oraz poznać powojenne losy niektórych bohaterów powstania. Muzeum posiada bogatą kolekcję eksponatów - od mundurów, opasek powstańczych, broni czy legitymacji, po maszyny drukarskie, a nawet fragmenty murów zniszczonej Warszawy.
Inną ciekawą propozycją jest Muzeum Życia w PRL, które z humorem, ale i pewną goryczą prezentuje okoliczności, w jakich przyszło żyć naszym rodzicom i dziadkom w powojennej Polsce. Muzeum wiernie odwzorowało wnętrze polskich mieszkań z PRL-owskich blokowisk, a także sklepów, przedszkoli, kawiarni czy barów mlecznych.
Dobre miejsce noclegowe powinno być blisko najważniejszych atrakcji. Warszawa ma bogatą ofertę hotelową i hostelową, a ceny w poszczególnych punktach różnią się w zależności od poziomu danego miejsca, jak i odległości od największych atrakcji turystycznych w Warszawie.
Z pewnością warto wybrać obiekt oferujący nocleg ze śniadaniem, co pozwoli zaoszczędzić cenny czas i wznowić zwiedzanie pełnym energii! Po atrakcyjne oferty komfortowych hoteli w Warszawie zapraszamy na Triverna.pl.
Artykuł sponsorowany