Kiedy możemy korzystać z recepty online?
Na pewno większość osób z receptami online miała już do czynienia. Nic dziwnego w końcu recepty w elektronicznej formie weszły w życie z początkiem 2020 roku. Wyparły one papierowe recepty i uznawane były już w absolutnie każdej aptece w naszym kraju. Recepty online możemy otrzymać nie tylko w stacjonarnych gabinetach lekarskich, ale także podczas wizyt online. Powiedzmy sobie na ten temat nieco więcej.
System wizyt elektroniczny oferuje tak naprawdę nam bardzo szeroki wybór specjalistów. Poza tym mamy znacznie skrócony czas oczekiwania na taką wizytę. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak to wygląda podczas stacjonarnych wizyt. Nie zawsze jest tak kolorowo. Czasami trzeba czekać na wizytę dobrych kilka miesięcy. W sytuacji, gdy naprawdę coś nam złego dolega, to niestety nie możemy sobie pozwolić na taki okres oczekiwania.
System do rejestrowania e-wizyt oferuje nam naprawdę szeroki wybór specjalistów, a do tego skrócony znacznie czas oczekiwania na konsultację. Aby się umówić do lekarza online, to wystarczy, że wybierzemy lekarza o odpowiedniej specjalności. Później dobieramy datę i godzinę konsultacji.
Oczywiście podczas takie konsultacji online, możemy otrzymać receptę elektroniczną. Rozwiązanie to ma w zasadzie same zalety. Nie musimy nigdzie wychodzić z domu, udaje się zaoszczędzić mnóstwo czasu. Nie ryzykujemy także trudnością w odczytaniu wystawionej recepty. Mamy informacje o dawkowaniu zapisanego leki na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Nie musimy się także obawiać tego, że gdzieś zgubimy swoją recept.
Receptę online możemy w zasadzie otrzymać w absolutnie każdym przypadku, gdy lekarz podczas konsultacji z nami stwierdzi, że jest jak najbardziej konieczność przepisania takowej recepty. Kiedy pacjenci korzystają z takowej możliwości?
Najczęściej są to sytuacje, w których nie mają możliwości fizycznej udania się do przychodni, znajdują się daleko od swojego miejsca zamieszkania, czy też chcą po prostu przedłużyć ważność recepty. Bardzo często tego typu możliwości są wykorzystywane w razie antykoncepcji awaryjnej, czy też zwykłych tabletek antykoncepcyjnych.
Gdy wykupujemy receptę online, to nie musimy się również martwić o jej termin upływu ważności. Jest on z góry znany. Musimy jednak sprawdzić, ponieważ jest to różny okres. Może to być 7 dni, 30 dni, 120 dni, a nawet rok ważności. Jest to zależne bezpośrednio od leku, który nam został przepisany, a także od decyzji podjętej przez lekarza.
Wiele osób się także zastanawia, czy każdy lekarz może przepisać elektroniczną receptę. Jak to wygląda w rzeczywistości? Jak najbardziej tak. Receptę online może przepisać każdy lekarz. Co więcej, może to być także lekarz dentysta. Najważniejsze i najbardziej istotne jest to, aby miał prawo do wykonywania zawodu. Musimy jednak pamiętać o tym, że lekarz może przepisać e-receptę tylko osobie, na którą recepta ta jest bezpośrednio zarejestrowana. Wyłącza się sytuację, w której rodzice otrzymają receptę w imieniu swojego dziecka. Oczywiście dziecko musi być niepełnoletnie.
Lekarz na e-receptę może przepisać nam absolutnie każdy lek. Oczywiście mowa o lekach, które znajdują się na naszym rynku farmaceutycznym. Wszystko jednak leży w kwestii lekarza. Musi on widzieć konieczność stosowania danego leku u konkretnego pacjenta. Żadnych leków nie przepisuje się w sposób profilaktyczny. Musi być do tego odpowiednie wskazanie. Także bez konsultacji z lekarzem nic nie można załatwić.
Pomimo że o recepty w dzisiejszych czasach można się starać przez Internet, to nie oznacza to wcale tego, że można je tak po prosty kupić. Muszą być podstawy do zażywania konkretnego leku. Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie innej sytuacji, prawda?
Przede wszystkim istotne jest to, że jest to system bezpieczny, który ułatwia nasze codzienne życie. Dlatego też cieszymy się z tego, że taka mała rewolucja się w naszym systemie medycznym pojawiła. Oby kolejne zmiany były równie owocne. Owszem, trzeba się do nich przyzwyczaić, jednak z czasem wyraźnie widać, jak pozytywne skutki one przynoszą.
Zakres działania recept elektronicznych jest bardzo, ale to bardzo prosty. Zamiast druku papierowego, który zawsze otrzymywaliśmy podczas wizyty u lekarza, otrzymujemy kod PIN. Jest to kod, który składa się z czterech cyfr. Tenże kod otrzymujemy najczęściej w specjalnie dla nas wygenerowanej wiadomości SMS. Możemy jednak także otrzymać swoją receptę online na nasz adres mailowy. Zalecenia, które dotyczą przepisanych leków, a także ich dawkowanie będą dostępne w na naszym profilu na IKP, a więc na Internetowym Koncie Pacjenta.
Tam właśnie poza przepisanymi receptami możemy także sprawdzić plan leczenia, który zaproponował nasz lekarz. Ta opcja jest na pewno opcją niezwykle pomocną. Pozwala ona na rozwianie wszelkich pojawiających się wątpliwości związanych z odczytaniem pisma odręcznego osoby wypisującej recept, co niejednokrotnie z całą pewnością miało miejsce przy receptach papierowych.
W jaki sposób możemy uzyskać receptę elektroniczną? Możemy ją otrzymać podczas standardowej wizyty u lekarza, a więc w jego gabinecie, ale jest także inny sposób. Recepta online może nam być wystawiona podczas konsultacji online.
Tego typu konsultacje medyczne mogą się odbywać w zasadzie na trzy różne sposoby. O jakich sposobach mowa? Może to być po prostu zwykła rozmowa telefoniczna, ale można pójść o krok dalej. Może to być rozmowa na czasie, czy też wideokonsultacja. Możemy także uzyskać e-receptę przy pomocy specjalnego formularza online, który to pozwala na znaczne skrócenie czasu konsultacji, ponieważ służy nam jako forma lekarskiego wywiadu.
Gdy udzielimy odpowiedzi na wszystkie zadanie nam pytania, to uzyskamy e-receptę. Pytania dotyczą na pewno przyjmowanych dotychczas leków, naszych chorób przewlekłych, czy też alergii. Pamiętać jednak musimy, że taki formularz zawsze jest weryfikowany przez lekarza. To właśnie lekarz wyraża zgodę na wystawienie recepty.
Artykuł sponsorowany