Reklama

Reklama

Alicja Borkowska

Alicja Borkowska/Mieszko Piętka/AKPA /Tomasz Urbanek/East News /East News
 • Data urodzenia:

  1969

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Robert Leszczyński
 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Na dobre i na złe",
  • "Na wspólnej",
  • "Klan",
  • "Barwy szczęścia",
  • "BrzydUla"
Alicja Borkowska jest aktorką i piosenkarką. Występowała w musicalu Metro w Teatrze Buffo w Warszawie oraz współpracowała z warszawskim Teatrem Komedia. Jest założycielką Strefy WolnoSłowa, reżyserką i animatorką kultury. 

Rodzina i związki

Alicja Borkowska urodziła się w 1969 roku. Jest absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Studiowała na wydziale DAMS na Uniwersytecie w Bolonii. Samotnie wychowuje córkę Vesnę, której ojcem jest nieżyjący już dziennikarz, prezenter telewizyjny oraz gitarzysta Robert Leszczyński. Aktorka była również partnerką Wiktora Kubiaka, pierwszego menadżera Edyty Górniak. Obie kobiety znają się i wcześniej się przyjaźniły. Wiktor Kubiak zmarł nagle 25 października 2013 roku.

Kariera

Alicja Borkowska jest aktorką filmową, a także wokalistką. Obecnie uchodzi także za legendę sceny polskiego musicalu. Możemy ją kojarzyć przede wszystkim z roli w kultowym „Metrze” Janusza Stokłosy. Aktorki nie brakowało również w wielu popularnych polskich serialach. Niegdyś Borkowska współpracowała z Teatrem Studio Buffo, a także z Teatrem Komedia w Warszawie. Można było ją także zobaczyć na deskach National Theatre i Battersea Arts Centre w Londynie i w argentyńskim Teatrze Buenos Aires Tango. Aktorka grała także główne role w filmach fabularnych takich jak „No Certain Witness” w reżyserii Mai Lee oraz „From Her To Eternity” Nicka Cleara.

Aktorka zagrała w serialach takich jak: „W labiryncie”, „Klan”, „Samo życie”, „Kasia i Tomek”, „Na wspólnej”, „Pogromczynie mitów”, „U fryzjera”, „Magda M.”, „Faceci do wzięcia”, „Londyńczycy”, „BrzydUla”, „Usta Usta”, „Na dobre i na złe”, „Linia życia”, „Barwy szczęścia”, „Diagnoza” oraz „Mental”. Artystka może także pochwalić się rolami w filmach: „Zamiana”, „Bunny”, czy „Nightwatching” z 2007 roku.

Jeżeli chodzi o dorobek sceniczny, aktorka występowała w 2002 roku spektaklu „Tyle miłości” Janusza Józefowicza, w 2004 roku w musicalu „Cleopatra”, w 2001-2005 w musicalu „Chicago” Johna Kandera, czy w musicalu „Romeo i Julia” w 2006-2017 Janusza Stokłosy. 

Alicja Borkowska nagrała również dwie solowe płyty z udziałem takich artystów jak Sam Brown, Steve Gadd, Hugh Burns, czy Chris Rea.

Życie prywatne

Niedługo po nagłej śmierci Wiktora Kubiaka, pojawiły się u aktorki problemy finansowe oraz depresja, przez co kobieta trafiła do szpitala w wyniku udaru. Aktorka ponad pół roku spędziła w śpiączce, a opiekę nad córką Vensą przejął wtedy Robert, który regularnie odwiedzał swoją byłą partnerkę. Chociaż lekarze nie dawali Alicji większych szans na powrót do zdrowia, to jednak udało się to dzięki wsparciu najbliższych osób. Po miesiącach rehabilitacji oraz intensywnego leczenia aktorka wróciła do sprawności i na scenę.

Niestety, niedługo później Robert Leszczyński zmarł w wyniku niewykrytej cukrzycy. Aktorka przeżyła wiele życiowych tragedii, ale powróciła do życia publicznego, a na jej Instagramie można śledzić najnowsze poczynania aktorki. Alicja Borkowska nadal śpiewa i grywa na deskach teatru Buffo oraz angażuje się w rozmaite kampanie społeczne.

Plotki