Reklama

Andrzej Chyra

Andrzej Chyra to polski aktor i reżyser uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych aktorów swojego pokolenia. Jego kariera zawodowa to wiele interesujących ról w filmach z wysokiej półki. Jak Andrzej Chyra doszedł do sławy i estymy, którą może cieszyć się przez lata?
Andrzej Chyra - najważniejsze informacje
Andrzej Chyra /AKPA

Andrzej Chyra - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    27.08.1964

  • Rodzina i związki:

  • Zawód:

    aktor/ka

  • Produkcje:

    • "Miodowe lata",
    • "Wiedźmin",
    • "Katyń"
  • Nagrody:

    Orzeł (Polska Akademia Filmowa)

Andrzej Chyra to polski aktor i reżyser uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych aktorów swojego pokolenia. Jego kariera zawodowa to wiele interesujących ról w filmach z wysokiej półki. Jak Andrzej Chyra doszedł do sławy i estymy, którą może cieszyć się przez lata?

Dzieciństwo

Pochodzący z okolic zachodniej granicy Polski Andrzej Chyra przyszedł na świat 27 sierpnia 1964 r. Dorastał w Lubinie, a jednym z jego szkolnych eksperymentów chemicznych była własna produkcja wina. Do szkoły aktorskiej dostał się bez problemu – w 1987 r. ukończył warszawską Akademię Teatralną, a w 1994 r. zrobił drugi dyplom, tym razem z reżyserii.

Początek kariery

Chyra niemal równocześnie stawiał pierwsze kroki jako aktor i reżyser. Zadebiutował w filmie „Kolejność uczuć” z 1993 r., po którym przyszedł czas na role m.in. w „Honorze dla niezaawansowanych”, „Bożej podszewce” i serialach „Bar Atlantic” oraz „Miodowe lata”. W 1999 r. zagrał w „Długu” Krzysztofa Krauzego i ta rola okazała się dla niego przełomowa.

W latach 90. Chyra spełniał się także jako drugi reżyser talk-show „Wieczór z Alicją”.

Szczyt popularności

W kolejnych latach Andrzej Chyra pojawił się m.in. w „Wiedźminie”, „Przedwiośniu” (2001), „Pogodzie na jutro” (2003), „Symetrii” (2004), „Oficerze” (2005) oraz obrazie „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” (2006). Ważnymi rolami w jego karierze były kreacje w „Komorniku”, „Palimpseście” oraz „Samotności w sieci” (2006) – tą ostatnią rozpalił wyobraźnię milionów Polek. Rok później pojawił się w obrazie Andrzeja Wajdy „Katyń”.

Inne filmy Andrzeja Chyry z tamtych lat to „Magiczne drzewo”, „Wszystko, co kocham” (2008) i „Sponsoring” (2010).

Dalsza kariera

Kolejną wielką rolą Chyry była kreacja księdza Adama w obrazie „W imię…” (2013), która po raz kolejny zapewniła mu nagrody oraz uznanie krytyków. W kolejnych latach zagrał m.in. w „Zjednoczonych stanach miłości” (2015), „7 uczuciach” (2018), serialu Netfliksa „1983” (2018) oraz produkcjach „Magnezja” (2020) i „Śniegu już nigdy nie będzie” (2021).Andrzej Chyra wyreżyserował również kilka sztuk teatralnych – m.in. „Z dziejów alkoholizmu w Polsce”, „Przegryźć dżdżownicę” i „Carmen” w Operze Narodowej.

Kontrowersje

Andrzej Chyra przez lata był znany z imprezowego stylu życia. Nie stronił od używek, a jego wybryki stały się pożywką dla paparazzi. Wielokrotnie fotografowano go mocno pijanego, w towarzystwie nawet kilku młodych dziewczyn. Latami twierdził, że alkohol jest dla niego źródłem artystycznej inspiracji i przyjemności, przyznawał się także do epizodów z narkotykami. Minęło sporo czasu, zanim uświadomił sobie, że ma problem. W 2020 r. publicznie zadeklarował się jako niepijący alkoholik.

Partnerki

Andrzej Chyra był żonaty z aktorką i reżyserką Martą Kownacką. W ich małżeństwie pojawiła się jednak „ta trzecia” – Magdalena Cielecka, która partnerowała Chyrze w teatrze. Dla niej aktor porzucił żonę. Przez dziesięć lat zakochani na przemian rozstawali się i godzili, a wszystko działo się na oczach mediów i całej Polski. Ostatecznie ich drogi się rozeszły.

W 2014 r. Andrzej Chyra związał się z Pauliną Jaroszewicz, która w 2015 r. urodziła mu syna Tadka. 

Nagrody

Andrzej Chyra odebrał m.in. dwa Orły za role w „Komorniku” i „Długu” oraz trzy nagrody na FPFF w Gdyni. W 2019 r. przyznano mu Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za całokształt twórczości.

Andrzej Chyra - Wiadomości

Andrzej Chyra - Zdjęcia

Andrzej Chyra - Wideo