Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Zdzisława Guca: Niebywałe czym się dziś zajmuje była prowadząca "Panoramy"!

Zdzisława Guca zapisała się w historii TVP jako pierwsza prowadząca "Panoramy". Dokładnie 30 lat temu – w 1991 roku - zniknęła z telewizji. Co robi dzisiaj?

Zdzisława Guca była "odkryciem" Karola Sawickiego - wieloletniego prezentera Dziennika Telewizyjnego. To właśnie on wpadł na pomysł, by powierzyć jej prowadzenie "Panoramy dnia" - nowego programu informacyjnego, który miał się stać wizytówką Dwójki. 

30 marca 1987 roku Zdzisława Guca poprowadziła pierwszą "Panoramę" i od razu zdobyła uznanie i sympatię telewidzów. Wystarczyło kilka miesięcy, by okrzyknięto ją najlepszą prezenterką i nagrodzono prestiżowym Wiktorem oraz Złotym Ekranem. 

Jerzy Urban, który w okresie największej popularności Zdzisławy Gucy pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu do Spraw Radia i Telewizji, określił pierwszą prowadzącą "Panoramy" jako osobę, która - to cytat - "ma magię i skupia na sobie uwagę niezależnie od tego, jakie ględzi głuptactwa". 

Reklama

"Żyje tylko na telewizyjnym ekranie. To jeden z tych ludzkich fenomenów, że (...) jeśliby siedziała samotnie na pustej widowni teatralnej, zainteresowałbyś się raczej krzesłem. Dopiero kamera kreuje jej postać" - napisał o niej były szef TVP w książce "Alfabet Urbana".

Zdzisława Guca nigdy nie kryła, że lepiej niż przed kamerą czuje się, siedząc w radiowym studiu sam na sam z mikrofonem. Zanim trafiła do telewizji, wiele lat pracowała w Polskim Radiu jako gospodyni programów "Magazyn z kraju i ze świata" oraz "Muzyka nocą". Jej ciepły głos znali wszyscy fani radia. 

Posada prowadzącej sztandarowego programu informacyjnego telewizyjnej Dwójki wcale nie była szczytem zawodowych marzeń Zdzisławy Gucy. Dziennikarka wręcz nie znosiła występów na wizji. Pociągała ją... polityka. 

W czerwcu 1989 roku wystartowała w wyborach do nowo wtedy utworzonego Senatu RP. O mandat senatora walczyła jako kandydatka... Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Przegrała. Jerzy Urban stwierdził po latach, że za start przeciwko Solidarności zapłaciła wysoką cenę, bo kiedy nastąpiła zmiana władzy, popadła w niełaskę i "swój grzech musiała klajstrować wazeliną". 

Kiedy w 1991 roku "Panorama dnia" przekształciła się w "Panoramę", Zdzisława Guca złożyła rezygnację. Z dnia na dzień znikła z wizji i wróciła do radia. Przez pewien czas prowadziła program informacyjny "Radio Express" na antenie Radia Dla Ciebie, później została dyrektorem stacji do spraw programowych, a w końcu - w marcu 2005 roku - pożegnała się z mediami na dobre. 

Dziś Zdzisława Guca jest już na emeryturze, ale to nie znaczy, że wiedzie żywot emerytki. Dziennikarka od wielu lat angażuje się w życie warszawskiego Ursynowa, aktywnie wspiera Fundację "Nasza Ziemia" i jest jedną ze współorganizatorek corocznej akcji “Sprzątanie świata" oraz... misjonarką "Misji Błogosławionego Księdza Jerzego", którego celem jest doprowadzenie do kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki.

***
Zobacz więcej materiałów wideo:

AIM
Dowiedz się więcej na temat: TVP | zdzisława guca

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Nie przegap
najgorętszych
plotek!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie. Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj Pomponik.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »