Reklama
Reklama

Wyciekły zarobki prezenterów "Wiadomości". Te kwoty są pompowane z pieniędzy Polaków

Zarobki polskich dziennikarzy, muzyków i polityków zawsze budzą w mediach ogromne emocje. Tym bardziej jeśli sprawa dotyczy wypłat finansowanych z podatków, które płaci każde z nas. Teraz na światło dzienne wyszły kwoty, jakie co miesiąc otrzymują prezenterzy "Wiadomości". Okazuje się, że zarabiają oni jeszcze więc, niż można się było spodziewać...

Ciemne chmury nad prezenterem "Wiadomości"

Flagowy program informacyjny Telewizji Polskiej nie ma ostatnio najlepszej prasy. Wszystko z powodu ogromnej afery, której bohaterem stał się nieoczekiwanie Michał Adamczyk.

Jak ustalili reporterzy Onetu - dziennikarz "Wiadomości", który niedawno awansował na szefa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, miał ponad 20 lat temu usłyszeć prokuratorskie zarzuty w sprawie pobicia swojej kochanki. Doniesienia są niezwykle szokujące, bowiem jak wynika z tekstu opublikowanego w portalu, sąd uznał podejrzanego za winnego, jednak warunkowo umorzył sprawę.

Reklama

Znany dziennikarz musiał udać się na przymusowy urlop i do czasu rozwiązania całej sprawy i nie będzie pojawiał się w serwisie informacyjnym.

Jego miejsce ma zająć... była uczestniczka konkursu Miss Polski - Anna Bogusiewicz-Grochowska.

Ile zarabia Danuta Holecka?

Michałowi Adamczykowi - tak jak i pozostałym prezenterom "Wiadomości" - nie przeszkadza to jednak w zdobywaniu ogromnych pieniędzy.

Dziennikarzom Onetu udało się dotrzeć do długo strzeżonych dokumentów, z których można dowiedzieć się, ile tak naprawdę zarabiają gwiazdy TVP.

Nie jest żadną niespodzianką, że największy kawałek tortu wędruje do Danuty Holeckiej i Michała Adamczyka. Jak się okazuje - prezenterzy związani są z telewizją publiczną aż dwiema osobnymi umowami.

"Z jednej strony są zatrudnieni jako osoby fizyczne, z relatywnie niewysoką gażą sięgającą w ostatnich latach 5-10 tys. zł. Ale prawdziwe frukta są gdzie indziej - Holecka i Adamczyk mają własne jednoosobowe firmy, z którymi TVP podpisuje dodatkowe umowy, znacznie bardziej lukratywne" -  czytamy w tekście, który ukazał się na stronach portalu.

Jak ustalili reporterzy - Danuta Holecka za prowadzenie "Wiadomości" 10-11 razy w miesiącu otrzymuje około 46 tysięcy złotych. W trakcie trwania umowy prezenterka zarobiła ogromne pieniądze - choć w zapiskach pojawia się kwota 1,4 miliona złotych, umowa przewiduje, że łączna wartość wpływów z dwuletniej umowy "nie przekroczy kwoty 2 072 550,00 zł".

Z przeliczeń dziennikarzy Onetu wynika, że dziennikarka w ciągu pięć lat mogła otrzymać nawet 5 milionów złotych.

Tak wyglądają zarobki Michała Adamczyka

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Michała Adamczyka. Umowa, którą szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej podpisał z "Wiadomościami" w marcu, przewiduje oficjalne wpływy o wysokości 47 tys. złotych miesięcznie. Jak sumują autorzy artykułu - za 5 lat prowadzenia serwisów informacyjnych w TVP, Adamczyk - biorąc pod uwagę gażę i dodatkowe premie - mógł zgarnąć nawet 4 miliony złotych netto.

Na dużo mniejsze kwoty może liczyć z kolei mniej znana od Holeckiej i Adamczyka - Edyta Lewandowska, której dwuletnie wpływy szacowane są na około dwa miliony złotych.

Sumując wypłaty wpływające na konto pozostałych dziennikarzy zatrudnionych w ekipie "Wiadomości", wychodzi na to, że prezenterzy lekką ręką otrzymują niemal 12 milionów złotych.

Skąd TVP ma na to pieniądze? Telewizja Polska finansowana jest z podatków, a media publiczne tylko w tym roku otrzymały trzy miliardy dotacji z budżetu państwa.

Zobacz też:

Michał Adamczyk bohaterem głośnej afery. Danuta Holecka opublikowała komentarz

Michał Adamczyk, dyrektor TAI, nie wraca do pracy. Czeka na wynik wyborów 

Michał Adamczyk z TVP miał kiedyś zarzuty. Szokująca sprawa wyszła na jaw po latach

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Wiadomości | Danuta Holecka | Michał Adamczyk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy