Reklama
Reklama

Szczuka była kiedyś wielką skandalistką. Co dziś robi? Niektórzy mogą być zaskoczeni

Kazimiera Szczuka jest znana dzisiaj przede wszystkim jako zaangażowana feministka, aktywistka, a także dziennikarka i historyczka literatury, ale jeszcze parę lat temu była jedną z najbardziej kontrowersyjnych osobistości w polskiej telewizji. Jak wyglądała kariera słynnej prowadzącej "Najsłabsze ogniwo" i czym była prezenterka zajmuje się dziś?

Kazimiera Szczuka - kontrowersyjna prowadząca "Najsłabsze ogniwo"

Kazimiera Szczuka największą sławę zyskała dzięki popularnemu teleturniejowi "Najsłabsze ogniwo". Choć program doczekał się zaledwie czterech serii, które emitowane były w latach 2004-2005, charyzmatyczna prowadząca zapadła widzom w pamięć i zapisała się w historii polskiej telewizji jako jedna z najbardziej kontrowersyjnych prezenterek.

Stało się tak, choć kariera w telewizji nigdy nie była priorytetem dla Kazimiery Szczuki. 56-latka jest z wykształcenia krytyczką literacką i historyczką literatury. Zawodowo związana jest przede wszystkim z szeroko pojętym dziennikarstwem i działalnością akademicką.

Reklama

Była gwiazda TVN publikowała w wielu prestiżowych magazynach, tygodnikach i dziennikach. Jej teksty ukazywały się między innymi w "Gazecie Wyborczej", "Krytyce Politycznej", "Res Publice" i "Tekstach Drugich".

Kazimiera Szczuka: Od Telewizji Polskiej do TVN

Kariera telewizyjna Kazimiery Szczuki miała swój początek w 2001 roku. Dziennikarka zadebiutowała jako współprowadząca magazyn literacki "Dobre książki", emitowany w telewizji publicznej.

Dwa lata później trafiła do zespołu realizującego popularny wtedy format kulturalny "Pegaz".  Jej kilkuletnia współpraca z TVP zakończyła się w atmosferze skandalu. Szczuka musiała pożegnać się z Woronicza po tym, jak wypowiedziała na antenie... kilka niecenzuralnych słów.

Chwilę po skandalicznych wydarzeniach literaturoznawczyni trafiła do TVN, gdzie poprowadziła teleturniej "Najsłabsze ogniwo", oparty na brytyjskim formacie "The Weakest Link". Podobnie jak w oryginale, prowadząca nie gryzła się w język, często obrażała uczestników teleturnieju i pozwalała sobie na aroganckie uwagi i komentarze, których do tej pory na próżno było szukać w polskiej telewizji.

Nic więc dziwnego, że szybko przylgnęła do niej łatka wielkiej skandalistki, a dzięki programowi zyskała ogromną popularność w całym kraju.

Teleturniej dość szybko zniknął jednak z anteny i doczekał się zaledwie czterech serii.

Kazimiera Szczuka zrezygnowała z kariery w show-biznesie

Choć Kazimiera Szczuka już nigdy nie wróciła na szczyt popularności, okazjonalnie nadal można było zobaczyć ją w telewizji. Dziennikarka pojawiła się między innymi w programie "Kocham cię, Polsko!", była gościem specjalnym w "Top Model" czy członkinią komisji formatu "Opowiedz nam swoją historię". Jakby tego było mało, wystąpiła nawet w jednym z odcinków serialu "Niania".

Dziś była prowadząca "Najsłabsze ogniwo" skupia się przede wszystkim na karierze akademickiej. Historyczka literatury ma na swoim koncie wiele publikacji naukowych i pięć książek, w tym dwie napisane we współpracy z prof. Marią Janion.

Kazimiera Szczuka często angażuje się także w sprawy polityczne, swego czasu startowała nawet do parlamentu jako członkini ugrupowania Twój Ruch, założonego przez Janusza Palikota.

Jak sama przyznaje - kariera w show-biznesie nie jest potrzebna do szczęścia, a fale krytyki, które spływały na nią po kolejnych aferach, nie robiły na niej większego wrażenia.

"Powinnam się bać mówienia tego, co myślę, bo zostanę ukarana? Nie będę mogła występować w telewizji? To trudno! Ja naprawdę nie muszę być gwiazdą" - wyznała kiedyś w rozmowie z portalem Wiadomosci24.pl.

Zobacz też:

Syn Andrzeja Seweryna robi światową karierę. Wspiera go córka Jandy 

Tomasz Lis miał badania psychiatryczne. Prokuratura wyjawiła szczegóły

Aleksander Kwaśniewski o wpadce Edyty Górniak podczas śpiewania hymnu na Euro 2002 w Korei

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Kazimiera Szczuka
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy