Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Polański: Nie mogę dłużej milczeć

Roman Polański przerywa milczenie: w opublikowanym w niedzielę artykule reżyser stwierdza, że amerykańskie żądania dotyczące jego ekstradycji są "oparte na fałszu".

"Nie mogę dłużej milczeć, ponieważ Stany Zjednoczone nadal domagają się mojej ekstradycji bardziej, by rzucić mnie na pastwę światowych mediów, niż wydać wyrok w sprawie, w której osiągnięto porozumienie 33 lata temu" - pisze reżyser w skierowanym do opinii publicznej artykule.

Reklama

"Przez siedem miesięcy od aresztowania na lotnisku w Zurychu (...) powstrzymywałem się od publicznych oświadczeń i prosiłem moich prawników o to samo. Chciałem, by władze Szwajcarii i USA oraz prawnicy pracowali bez polemiki z mojej strony. Zdecydowałem się przerwać milczenie, by zwrócić się bezpośrednio do was moimi własnymi słowami.

Nie mogę dłużej milczeć, ponieważ żądanie od szwajcarskich władz ekstradycji jest oparte na fałszu" - dodaje reżyser, i przyznaje, że 33 lata temu został uznany za winnego, jednak 42 dni, które spędził w 1977 roku w więzieniu Chino w Kalifornii, miały być uznane za pełen wyrok.

"Kiedy wyszedłem z więzienia, sędzia zmienił zdanie i uznał, że czas, jaki w nim spędziłem, nie wystarczy za pełen wyrok, i to usprawiedliwia mój wyjazd z USA" - uważa reżyser.

Zdaniem Polańskiego, całą sprawę sprowokował film dokumentalny, w którym nie tylko pokazano, że opuścił USA, ale również wywołał gniew władz Los Angeles. Poczuły się one zaatakowane i zażądały jego ekstradycji z kraju, który bez przeszkód odwiedzał od 30 lat.

Tekst zatytułowany "Nie mogę dłużej milczeć" zamieszczono na stronie internetowej "La regle du jeu" (fr. "Zasady gry"), której redaktorem jest przyjaciel Polańskiego, francuski filozof Bernard-Henri Levy.

Polański został zatrzymany 26 września 2009 na lotnisku w Zurychu na podstawie wydanego w 2005 roku międzynarodowego nakazu aresztowania. Wymiar sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zarzuca mu, że w roku 1977 w willi aktora Jacka Nicholsona w Hollywood uwiódł 13-letnią wówczas Samanthę Gailey. W stanie Kalifornia czyn lubieżny z nieletnią klasyfikowany jest automatycznie jako gwałt. Reżyser przed zakończeniem wytoczonego mu procesu wyjechał do Francji.

PAP life

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Roman Polański

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Nie przegap
najgorętszych
plotek!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie. Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj Pomponik.pl lub zobacz instrukcję »