Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Pogrzeb Zygmunta Malanowicza. Gwiazdy pożegnały aktora filmu "Nóż w wodzie"

Zygmunt Malanowicz zmarł 4 kwietnia w wieku 83 lat. Ze względu na pandemię pogrzeb był bardzo kameralny - aktora pożegnali jedynie bliscy i przyjaciele z teatru, m.in. Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, Maciej Stuhr, Andrzej Chyra i Krzysztof Warlikowski.

Reklama

Malanowicz zdobył popularność, grając w filmie "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego.

Reklama

Występował też m.in. w filmach Andrzeja Wajdy "Polowanie na muchy" i "Krajobraz po bitwie" oraz serialu "Dom".

Związany był z Teatrem Ludowym w Krakowie, Teatrem Powszechnym w Łodzi oraz warszawskimi teatrami - Studio, Dramatycznym, Rozmaitości, a od 2008 roku z Teatrem Nowym Krzysztofa Warlikowskiego.

Ostatnie pożegnanie aktora odbyło się 15 kwietnia w kaplicy na cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie. Artystę żegnało wielu aktorów i przyjaciół. Nie było tłumów. Pogrzeb był wyjątkowo skromny.

Urna z prochami została złożona do grobu rodzinnego. Zamiast kwiatów proszono o wsparcie Fundacji "KARUNA-Ludzie dla zwierząt".

Zygmunt Malanowicz nie żyje

O śmierci aktora poinformował zespół Teatru Nowego w Warszawie, z którym Malanowicz był związany. Aktor miał być Odysem w nowym spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego "Odyseja. Historia dla Hollywoodu".

"4 kwietnia 2021 odszedł od nas Zygmunt Malanowicz. Nie wiemy, co napisać, bo żadne słowa nie oddadzą żalu i nie wypełnią pustki jaką pozostawił ten wspaniały człowiek, przyjaciel, wielki aktor" - mogliśmy przeczytać.

"Mamy nadzieję, że w ten sposób, trochę na skróty, ale dotarł do Itaki. Zygmuncie, żegnamy Cię dziękując za wszystkie wspaniałe chwile, które nam ofiarowałeś".

Aktora pożegnali także koledzy z teatru, m.in. Maciej Stuhr i Jacek Poniedziałek:

"Umarł Zygmunt Malanowicz. Zyga. We dwójkę we wspólnej garderobie od zawsze... Nie umiem pisać takich wiadomości. Jest mi po prostu bardzo źle. Żegnaj Przyjacielu!" - napisał Stuhr.

"Odys, który nie dotarł do naszej Itaki. Żegnaj, Zyga, bez Ciebie będzie pusto, smutno i źle. Ale dopłyniemy do brzegu w ciepłą, ambrozyjską noc. Śpij i śnij lepszy świat! R.I.P." - dodał Poniedziałek.

Kim był Zygmunt Malanowicz?

Zygmunt Malanowicz urodził się w 1938 roku na Wileńszczyźnie w rodzinie polsko-rosyjskiej. W 1963 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i Filmową w Łodzi.

Na deskach teatralnych zadebiutował w 1962 roku w roli Aleksego Otszelnikowa w "Połowczańskich sadach" w Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.W 1961 roku wystąpił w debiucie filmowym Romana Polańskiego "Nóż w wodzie".

Rola przyniosła mu rozgłos, sławę, ale i nieprzychylność władz PRL - aktor przez kolejnych siedem lat nie otrzymał pierwszoplanowej roli w kinie. Sam film został odrzucony przez ówczesną krytykę filmową i oficjalnie potępiony przez władze.

W tym czasie Malanowicz rozwijał warsztat teatralny - współpracował z Jerzym Hoffmanem, Ireną Babel, Bogdanem Hussakowskim, Januszem Zaorskim, Piotrem Cieplakiem, Krystianem Lupą, Grzegorzem Jarzyną, Anną Smolar, Andrzejem Domalikiem czy wreszcie Krzysztofem Warlikowskim.

Grał postaci skomplikowane psychologicznie. Był ceniony przez reżyserów. Napisał scenariusze do sześciu filmów i spektakli telewizyjnych. Wyreżyserował cztery filmy i spektakle.

pomponik.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Nie przegap
najgorętszych
plotek!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie. Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj Pomponik.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »