Reklama

Reklama

Reklama

Pogrzeb Elżbiety II. Znamy szczegóły Polskiej delegacji

Królowa Elżbieta II (†96 l.) była najdłużej urzędującą monarchinią w historii Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Została też ikoną popkulturową, natychmiast rozpoznawalną przez miliardy ludzi na całym świecie. Już niedługo odbędzie się pogrzeb Elżbiety II. Czy będzie na niej polska delegacja? My już znamy odpowiedź!

Królowa Elżbieta II przez 70 lat zasiadała na tronie Wielkiej Brytanii. Jej śmierć opłakuje nie tylko kraj, ale też cały świat. Zaplanowano już ceremonię pogrzebową i polska delegacja będzie brała w niej udział, choć jeszcze 2 dni temu nie było to takie pewne.

Kiedy odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety?

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w swojej szkockiej posiadłości, zamku Balmoral o godzinie 19:30 czasu polskiego. Od razu przygotowano się do obowiązków związanych z godnym pożegnaniem najdłużej panującej monarchini. Rozpoczęto działania protokołu "Operation Unicorn" oraz wdrożenie planu znanego jako "Spring Tide".

Reklama

Pogrzeb królowej Elżbiety II według informacji z Pałacu Buckingham, odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w Londynie w poniedziałek 19 września o godz. 11 czasu londyńskiego (godz. 12 w Polsce). Pogrzeb królowej będzie miał charakter państwowy.

Zanim jednak pogrzeb się odbędzie, ciało królowej Elżbiety II będzie wystawione w Westminster Hall. Trumna jest już w drodze do Edynburga, aby dotrzeć do Pałacu Holyroodhouse, gdzie spocznie w Sali Tronowej do poniedziałku 12 września po południu.

Trumna z ciałem Elżbiety II zostanie złożone w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. Spocznie obok swojego męża, księcia Filipa oraz jej rodziców i siostry Małgorzaty.

Pogrzeb Elżbiety II. Co z Polską delegacją?

Pogrzeb królowej zbiegł się z planami Andrzeja Dudy, który miał w tych dniach przebywać na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

"Myślę, że najprawdopodobniej będzie to prezydent. To głowy państw zazwyczaj reprezentują państwa przy tego typu uroczystościach. To jest jeden, jak myślę, z najważniejszych pogrzebów - monarcha rządzący siedem dekad, to historyczny okres panowania oraz historyczne wydarzenie, które nas czeka" - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Pogrzeb Elżbiety II. Znamy szczegóły Polskiej delegacji

Ostatecznie potwierdzono informację o uczestniczeniu prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą na pogrzebie królowej Elżbiety II. 

"Tak, prezydent Duda wybiera się na pogrzeb. Od początku było to jasne. Gdy tylko go poinformowałem o śmierci królowej, było jasne, że przebudowujemy cały program, że prezydent z małżonką, para prezydencka będą na pogrzebie, nawet jeżeli to będzie wymagało przebudowy ich pobytu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. To jest to rzecz, która jest w tym momencie absolutnie priorytetowa" - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch w rozmowie z Polsat News.

"Trudno mi sobie wyobrazić sytuację, że prezydenta zabrakłoby na pogrzebie osoby tak ważnej dla świata i ludzkości. Andrzej Duda ma zamiar udać się na uroczystości pogrzebowe Elżbiety II - powiedział dyrektor Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch na antenie TVP.

Zobacz także:

Król Karol III ma "kiełbasiane palce". Czy to oznaka choroby?

Księżna Kate i Meghan Markle pokazały się razem. Interweniował William

Królowa Elżbieta II panowała 70 lat. Co wydarzyło się historycznego w tym czasie?

Elżbieta II miała ich ponad 30! Dlaczego królowa zakochała się w rasie Corgi?

Królowa Elżbieta II zostanie wymazana z przestrzeni publicznej? Najpierw hymn, a potem...

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Królowa Elżbieta II | Andrzej Duda | Agata Duda | pogrzeb królowej

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy