Reklama
Reklama

Nie żyje popularny arystokrata. Był bohaterem ukochanego filmu Polaków

Zmarł Philippe Pozzo di Borgo. Historia francuskiego arystokraty znana jest polskim widzom z filmu "Nietykalni". Sparaliżowany arystokrata odnalazł radość życia dzięki swojemu opiekunowi - marokańskiemu imigrantowi.

Nie żyje Philippe Pozzo di Borgo

Philippe Pozzo di Borgo pochodził z arystokratycznej rodziny, której korzenie znajdziemy na Korsyce. Odziedziczył i przez wiele lat prowadził jedną z najpopularniejszych firm winiarskich Moët and Chandon. Nie z tego powodu zdobył jednak globalną popularność.

W 1993 roku arystokrata miał wypadek podczas lotu na paralotni. Złamał kręgosłup i od tego momentu został sparaliżowany. Był w stanie jedynie samodzielnie mówić, oddychać i przełykać jedzenie. Aby funkcjonować, potrzebował asystenta. Jednym z jego opiekunów został imigrant z Maroka Abdel Yasmin Sellou.

Reklama

Abdel z pracownika zatrudnionego u niepełnosprawnego Philippe Pozzo di Borgo z czasem stał się jego najlepszym przyjacielem. Blisko dekadę pracował u arystokraty i przywrócił mu radość życia.

Philippe Pozzo di Borgo i Aabdel Sellou byli bohaterami filmu "Nietykalni"

Swoją przyjaźń mężczyźni opisali w książce "Tu as changé ma vie...", której polskie wydanie pod tytułem "Odmieniłeś moje życie..." ukazało się w 2012 roku nakładem Wydawnictwo Albatros.

Na podstawie książki został nakręcony film zatytułowany "Intouchables" ("Nietykalni"), ze świetnymi rolami Omara Sy i Françoisa Cluzeta, który okazał się największym sukcesem kasowym we Francji od czasów "Amelii". Film "Nietykalni" zdobył liczne nagrody (Satelity, Goya, Czeskie Lwy, Czarne Szpule - dla najlepszego filmu zagranicznego) a Omar Sy dostał Cezara jako najlepszy aktor.

Philippe Pozzo di Borgo w 2003 roku przeniósł się z Paryża do Maroka. Zmarł w Marrakeszu 1 czerwca 2023 roku. Miał 72 lata. Dzięki "Nietykalnym" jego historia długo pozostanie jednak w ludzkiej pamięci.

Zobacz też:

Nie żyje aktorka serialu Netfliksa. Zmarła po ponad dwóch latach leczenia. Miała 28 lat

Tina Turner nie żyje. W grudniu odszedł jej syn

Nie żyje Martin Amis. Pisarz przegrał z rakiem. Miał 73 lata

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: nie żyje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy